Ярослав Юрчишин: У Франції триває судовий процес щодо Павла Дурова, і цілком зрозуміло, що подібний розгляд повинен відбутися й в Україні.
Депутат впевнений, що Україна вже тактично зазнала поразки перед викликами, пов'язаними з Telegram, і не зможе самостійно подолати проблеми, що стосуються інформаційної безпеки.
Україна тактично програла перед телеграмом і загрозами, які він несе, бо він надто зручний. Тепер, щоб побороти інформаційні виклики, які перед нами постали, нам треба наздоганяти в цьому плані європейські держави і лише запровадження DJA для цього недостатньо. Про це під час панелі "Інформаційна безпека та протидія російській пропаганді: досвід України та Польщі" в межах міжнародного форуму Центральної і Східної Європи Via Carpatia сказав народний депутат та голова комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
"У сучасному суспільстві, яке живе в епоху постінформації, контроль над інформацією стає абсолютно неможливим. Однак, цілком реально впливати на її якість та визначати, яким джерелам інформації громадськість більше довіряє," - зазначив Ярослав Юрчишин.
Проте, як зазначає Ярослав Юрчишин, ці інформаційні виклики країнам слід вирішувати не поодинці, а спільно, залучаючи міжнародні спільноти. Адже питання соціальних мереж, зокрема Telegram та TikTok, не є проблемою тільки України чи Польщі. Це – глобальний виклик, на який має реагувати світова спільнота.
Тактика противників демократії зазнала змін. Якщо раніше Радянський Союз намагався формувати альтернативну реальність, то нині основна мета тоталітарних режимів полягає в загостренні існуючих розколів, дезінтеграції суспільства та спровокуванні конфліктів між його членами, щоб підкреслити неефективність демократії та її схильність до самознищення. Соціальні мережі в цьому контексті використовуються надзвичайно результативно, - зазначив депутат. - Ситуація в Україні свідчить про те, що ми вже програли в битві за Telegram у тактичному плані. Мені подобається одна цитата з "Гаррі Поттера": Дамблдор, пояснюючи Гаррі людські проблеми, сказав, що люди часто обирають просте, а не правильне. Telegram дійсно є простим і зручним. Анонімність надає можливість поширювати інформацію про будь-кого без наслідків. Проте у Франції вже триває кримінальне провадження проти Павла Дурова, і подібний процес логічно мав би відбутися в Україні, адже більшість злочинів, пов'язаних із наркотиками, дитячою порнографією та нелегальною зброєю, так чи інакше пов'язані з цією соціальною мережею.
Він підкреслив, що у співпраці з депутатами Миколою Княжицьким та Микитою Потураєвим було зареєстровано в Верховній Раді законопроєкт, метою якого є надання Україні більш ефективних механізмів для взаємодії з платформами на кшталт Telegram. Однак це питання постійно відкладають, посилаючись на те, що варто дочекатися набуття чинності Digital Service Act Європейського Союзу. Ярослав Юрчишин впевнений, що цього недостатньо і Україні необхідно проявити проактивність, оскільки вплив Telegram в Україні значно більший, ніж у країнах ЄС. Він також зазначив, що важливо донести до європейських партнерів, що їхні регуляторні норми повинні охоплювати Україну ще до її вступу до ЄС.
Нагадаємо, міжнародний форум Центральної та Східної Європи Via Carpatia 2024 цьогоріч відбувається в Києві. Перші заходи в його межах стартували 11 листопада ввечері, але сьогодні, 12 листопада, офіційне відкриття. Форум зібрав українських та закордонних інтелектуалів, науковців, громадських, політичних діячів, волонтерів, митців, освітян. Сьогодні і завтра триватимуть змістовні розмови на теми культури, оборони, енергетики та економічної співпраці у спільному протистоянні російській агресії.