Як IT-галузь оцінює перспективу підвищення податків: думка експерта
Детальніше про виклики та можливості розвитку ІТ-компаній в Україні читайте у статті Delo.ua "Якщо податкові умови для "Дія.City" змінять, ІТ-сектор може втратити ще 20-30% вже до 2025 року", - зазначає Ольга Шаповал з Харківського ІТ-кластеру".
Чому айті-бізнес проти зміни податкових умов"Вся ця ситуація розпочалася ще на початку 2024 року. Тоді була опублікована Національна стратегія доходів, де планувалося змінити систему оподаткування, зокрема, для резидентів "Дія.Сіty". Це в корні невірний підхід. Справа в тому, що спеціальні податкові умови для простору "Дія.Сіty" не можуть змінюватися протягом 25 років. Держава взяла на себе певні зобов'язання, які має виконувати й в ситуації війни", - розповідає Шаповал.
На думку експерта, якщо держава змінить податкові умови для резидентів "Дія.Сіty" та загалом податкову систему для бізнеса, це викликає негативну реакцію з боку іноземних інвесторів, партнерів, замовників, що якимось чином пов'язані чи співпрацюють з українським ІТ.
Уявіть собі таку ситуацію. Іноземний інвестор володіє двома філіями ІТ-компанії, одна з яких знаходиться у Польщі, а інша в Україні.
В обох країнах податкові умови, умовно кажучи, схожі. Однак у Польщі відсутні ризики війни, тоді як в Україні вони існують. Поки податкове навантаження залишається приблизно однаковим, іноземні інвестори продовжують вести бізнес в Україні. Але якщо податки зростуть, інвестори, ймовірно, не захочуть платити високі податки та додатково наражати свій бізнес на ризики війни. У результаті вони можуть закрити свої представництва в Україні. За песимістичними прогнозами, така ситуація може торкнутися до третини іноземних компаній в нашій країні, зазначає Ольга Шаповал.
Які альтернативи є замість збільшення податківРизики щодо можливого збільшення податків загострилися, коли стало відомо про законопроєкт №11416, говорить Ольга Шаповал. Наразі Мінфін, пан Гетманцев проводят зустрічі з експертами, представниками різних галузей, щоб зрозуміти, як краще закрити діру в бюджеті на 165 млрд грн.
Переконаний, що збільшення податків не зможе розв'язати проблему, оскільки податкові органи звертатимуть увагу на компанії, які вже добросовісно сплачують податки, замість того, щоб зосередитись на бізнесах, які працюють нелегально.
"Шаповал відзначає, що набагато продуктивніше зосередитись на пошуку шляхів для збільшення бюджету шляхом легалізації підприємницької діяльності. Зокрема, існує безліч сірих схем на митниці, де можна перевести в легальне поле десятки мільярдів гривень."
Ольга Шаповал наводить приклад. Айті-спільнота висловлює підтримку запровадженню так званого економічного бронювання, що передбачає збільшення податкових відрахувань з умовної білої зарплати у 35 тис. грн, з метою подолання дефіциту бюджету у 165 млрд грн. Ці висновки базуються на розрахунках відомих аналітичних центрів і можуть сприяти вирішенню проблеми фінансування армії, не впливаючи суттєво на можливість ЗСУ формувати резерви для ротації.
"Але необхідне ухвалення політичного рішення, яке принесе значно більше позитивних наслідків для економіки та допоможе зменшити дефіцит бюджету, ніж підвищення податків. Бо, незалежно від того, який відсоток встановити від нуля, результат залишиться нульовим. Це базовий принцип макроекономіки, який викладається у будь-якому університеті. Науково доведено, що збільшення податкових ставок не веде до зростання доходів державного бюджету (крива Лаффера). Ця теорія була підтверджена ще за часів Рейгана і допомогла США подолати складні економічні періоди завдяки дерегуляції та стимулюванню економічного зростання. Сподіваємось, що ці аргументи будуть почуті", — зазначає Шаповал.
Детальніше про виклики та можливості розвитку ІТ-компаній в Україні читайте у статті Delo.ua "Якщо податкові умови для "Дія.City" змінять, ІТ-сектор може втратити ще 20-30% вже до 2025 року", - зазначає Ольга Шаповал з Харківського ІТ-кластеру".