Українцям виплатили заробітні плати, і ситуація на ринку праці зазнала суттєвих змін: оприлюднено нові дані.


В Україні в жовтні середня зарплата склала більше 20 тис. грн. Кадрові портали фіксують рекордне збільшення кількості вакансій та резюме. Зараз чи не найкращий період для пошуку нових співробітників та зміни місця роботи. Про те, як змінилась кількість вакансій та резюме, які вакансії найпопулярніші і у кого найшвидше ростуть зарплати, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Що з вакансіями та резюме: дефіцит кадрів є не в усіх сферах

Як показує графік, до початку повномасштабної війни в Україні, кількість резюме перевищувала кількість вакансій в середньому на 30-40 тисяч. Згідно з даними work.ua про нові вакансії та резюме за тиждень, у жовтні 2021 року було розміщено приблизно 102,4 тисячі резюме та 66,8 тисячі вакансій. Це означає, що на кожні 100 шукачів припадало лише 65 робочих місць.

У жовтні 2024 року було опубліковано 65,5 тисячі вакансій, що практично відповідає рівню, зафіксованому до початку повномасштабної війни. Однак кількість резюме знизилася до 91,6 тисячі. Це призвело до співвідношення вакансій до резюме, яке становить 100 до 71.

На work.ua повідомляють, що у вересні кількість опублікованих вакансій досягла 117,6 тисяч, що є найвищим показником з початку повномасштабної війни. "У вересні роботодавці додали на Work.ua 117 683 вакансії, встановивши новий рекорд з моменту вторгнення. Це вже другий місяць поспіль, коли ми спостерігаємо таке зростання. Отже, ринок праці демонструє вражаючу динаміку", - підкреслюють у компанії.

Їх конкуренти в robota.ua показують загальну кількість вакансій та резюме. Їх статистика також вказує на провал з початком повномасштабної війни. При тому в вересні 2021-го, до великої війни, було близько 100 тис. резюме та 30 тис. вакансій. Конкуренція була більше трьох людей на одне місце. В вересні цього року ситуація кардинально змінилась: на кадровому порталі розміщено 27,7 тис. вакансій та близько 53,7 тис. резюме.

Слід врахувати, що певні вакансії можуть бути орієнтовані одразу на декілька (а іноді й на велику групу) кандидатів. Наприклад, деякі компанії в одній оголошенні пропонують місця для кількох (або навіть для групи) співробітників. Це стосується ситуацій, коли мова йде про подібні або ідентичні позиції, такі як оператори кол-центрів, менеджери або робітники на виробництві тощо.

Таким чином, протягом року загальна кількість вакансій, згідно з інформацією з work.ua, підвищилася на 12%, досягнувши 103,4 тисячі (дані з жовтня по жовтень). У свою чергу, на rabota.ua зафіксовано зростання нових вакансій на 28%, що становить 27,7 тисячі (інформація про загальну кількість вакансій відсутня).

В IT розміщено 3,5 тис. вакансій та 10,8 тис. резюме (за рік ситуація майже не змінилась). Це чи не єдина сфера, де дефіциту кадрів немає. Тоді як в готельно-ресторанному бізнесі починаючи з липня кількість вакансій більша, ніж кількість резюме (4,2 тис. резюме та майже 5 тис. вакансій). В усіх випадках йдеться про кількість нових оголошень за тиждень.

Нестача кваліфікованих кадрів підштовхує роботодавців до підвищення зарплат та активного розміщення вакансій для осіб без досвіду. "Ситуація з дефіцитом кадрів призводить до того, що пропозиції для кандидатів, які не мають досвіду, стають дедалі поширенішими. У вересні 43% всіх оголошень про вакансії були адресовані таким шукачам, тоді як у вересні 2023 року цей показник становив 36%", – зазначили представники work.ua.

Згідно з опитуванням ІЕД, оцінки складності пошуку працівників стабілізувалися на високому рівні. За опитуванням Advanter, у середньому штати компаній у серпні були укомплектовані на 71%, причому ситуація не поліпшувалася (74% у травні 2024 року). В НБУ зазначають: брак робочої сили зумовлює високі темпи зростання номінальних зарплат, водночас через вищу інфляцію зростання реальних зарплат сповільнилося.

Серед найбільш затребуваних посад можна виділити: консультант-продавець (менеджер із продажу), водія, складського працівника та вантажника. Крім того, чимало запитів на кухарів і касирів. Ці професії займають лідируючі позиції за кількістю розміщених вакансій на двох великих кадрових платформах.

Де найвищі зарплати: аналіз зарплатних тенденцій.

В Україні середній розмір заробітної плати, відповідно до інформації з кадрових платформ, зріс на 13,7-18,9% в залежності від методу обчислень. За даними Державної служби статистики, у другому кварталі цього року зарплати підросли на 22,1%. Наприклад, статистика сайту work.ua вказує, що середня зарплата становить 20,2 тисячі гривень, тоді як дані Державної служби статистики вказують на 20,9 тисячі гривень.

Державна служба статистики надає лише офіційні дані про заробітні плати. Найбільший приріст зарплат спостерігається у сфері авіаційного транспорту (згідно з офіційною інформацією). Хоча наразі повітряний простір України закритий, українські авіакомпанії продовжують здійснювати рейси за межами країни, а аеропорти продовжують свою діяльність, щоб підтримувати інфраструктуру. Це необхідно для того, щоб після завершення війни швидко відновити авіасполучення.

Отже, середня заробітна плата працівників авіаційного транспорту становить 43,4 тисячі гривень. У порівнянні з другим кварталом поточного року, вона підвищилася на 46,3%. Друге місце за темпами зростання зарплат займає сфера поштових та кур'єрських послуг, де за рік середня зарплата зросла на 42,7%, досягнувши 16,1 тисячі гривень.

На третьому місці серед сфер з найшвидшими темпами зростання зарплат - "надання інших видів послуг" - тут зарплати зросли на 38,1% до 24,2 тис. грн. Серед значний дефіцит кадрів також доводиться значно підвищувати зарплати і в сфері будівництва: зарплата тут зросла на 37,6% до 16,2 тис. грн.

Одночасно, найнижчі темпи підвищення зарплат відзначаються в секторі з найменшою кількістю відкритих вакансій - мистецтві, спорті, розвагах та відпочинку. В офіційних даних ця галузь має середню заробітну плату в розмірі 15,1 тисячі гривень, що на 9% більше у порівнянні з минулим роком. Проте, кадрові портали демонструють дещо іншу тенденцію щодо зарплат.

Динаміка заробітних плат за рік згідно з даними одного з провідних кадрових порталів:

У жовтневому макроекономічному та монетарному огляді 2024 року Національний банк знову акцентував увагу на важкій ситуації на ринку праці. Кількість нових вакансій зросла в порівнянні з минулим роком, а хоча падіння нових резюме зупинилося, суттєвий дефіцит кадрів залишається актуальним.

Related posts