В орендних ставках бізнес-центрів Львова спостерігається значне зниження, тоді як у Києві ціни поки що залишаються стабільними, повідомляє Delo.ua.
12 грудня на GET Business Festival відкрийте для себе нові способи оптимізації комунікацій, впровадження IT-рішень та залучення інвестицій для розвитку вашого бізнесу.
Зниження інтересу до оренди офісних приміщень у Львові спричинило зниження цін на 21% у порівнянні з попереднім роком, до діапазону $7-$16 за квадратний метр на місяць (без ПДВ та ОРЕХ). Найбільш значне падіння цін спостерігалося у офісах класу А, які мають високу вакантність, навіть незважаючи на привабливі умови оренди, зазначає консалтингова компанія CBRE у звіті для Delo.ua.
Щоб забезпечити заповність об'єктів, орендодавці вдаються до різних стратегій - переглядають офісні концепції у бік зменшення площ з їх розділенням на кілька менших офісів, здають в оренду вже готові приміщення з ремонтом та збільшують гнучкість комерційних умов відповідно до реалістичних очікувань ринку.
У Києві орендні ставки в об'єктах класу А і В протягом останнього кварталу залишились без змін і коливалися в діапазоні $16-22/кв.м/міс та $8-15/кв.м/міс. Ефективна орендна ставка на найкращі об'єкти залишилася стабільною на рівні $19/кв.м/місяць.
Власники бізнес-центрів та орендодавці прагнуть зберегти своїх поточних орендарів, і в цьому контексті знижки на оренду та спеціальні пропозиції стали основними інструментами в управлінні орендними угодами, замість акценту на залучення нових клієнтів.
У структурі орендних угод домінували невеликі контракти з площею від 100 до 300 кв.м, що є найпоширенішим варіантом для оренди серед підприємств малого та середнього бізнесу. Відповідно до тенденцій, спостережуваних у попередні роки, у 2024 році було помічено явний дефіцит великих угод. Крім сектору інформаційних технологій, міжнародні компанії, які зазвичай займають великі приміщення, вважають за краще залишатися в своїх нинішніх офісах, уникаючи переїздів через високу вартість та прагнучи зберегти стабільність у робочих процесах.
Зростаюча конкуренція на ринку вимагає від орендодавців адаптивності та здатності реагувати на нові виклики, щоб залишатися привабливими для орендарів, зазначила Анастасія Качан, старший консультант з офісної нерухомості компанії CBRE Ukraine.
На думку експерта, на відміну від минулих тенденцій, коли основними замовниками виступали представники IT-індустрії, які вимагали специфічних форматів і розмірів приміщень, нині основний попит формується здебільшого малим і середнім бізнесом на місцевому рівні. Це, у свою чергу, суттєво впливає на структуру попиту.
Цей сегмент орендарів надає перевагу невеликим приміщенням, які не потребують значних інвестицій і готові до негайного використання. Тому орендодавцям необхідно підлаштувати свої пропозиції відповідно до сучасних вимог ринку.
Дізнайтеся більше про ситуацію на ринку офісних приміщень у Києві та Львові, ознайомившись зі статтею Delo.ua "Офісна резильєнтність: нові стратегії виживання бізнес-центрів у Києві та Львові".