"Тисячі дронів відновлюють своє існування: звіт з приміщення Волонтерської оптичної лабораторії"
В офіс Волонтерської оптичної лабораторії (ВОЛ) "Цензор.НЕТ" завітав, аби особисто ознайомитися з роботою команди, що за рік відновила та повернула на фронт близько 5000 оптико-електронних пристроїв і безпілотників.
Для українського опору ВОЛ без сумніву є ремонтним центром, що має стратегічне значення. Щоб усвідомити це, варто ознайомитися з основною статистикою, яку волонтери розмістили на головній сторінці свого веб-сайту. Тож,
Протягом усього часу діяльності
44,169,508 EUR - це ціна відремонтованих пристроїв.
14 310 - кількість відремонтованих приладів;
За цими даними, які щодня зростають, можна простежити і загальний масштаб роботи, і її ефективність. У час, коли гаманець пересічного українця не дуже вже тягне пожертви на купівлю новеньких дорогих приборів, ВОЛ дотримується кредо "Краще відремонтувати, аніж купляти". Причому не тільки економить суспільні гроші в цілому, а й прагне якомога доцільніше використати кожну копійку.
Як їм це вдається? Давайте відправимося на екскурсію по офісу Волонтерської оптичної лабораторії. Природно, ми не будемо робити забагато фотографій, адже навіщо надавати ворогу додаткову інформацію про структуру, яка його давно цікавить?
ВІД ОПТИКИ ДО МАВІКІВ: ЧОМУ І ЯК ТОП-ЕКСПЕРТИ ПРАКТИЧНО ВИБИРАЮТЬ НЕ ГРН ЗАРПЛАТУ
...Від часу свого заснування у 2015 році військовими волонтерами Ігорем Федірком та Андрієм Височиним, ВОЛ займався відновленням нічної, тепловізійної оптики для Сил Оборони України. Більше року тому організація додала до свого активу ще один напрямок - дрони.
"Протягом цього часу нам вдалося відремонтувати більше 4,5 тисяч дронів на загальну суму, що перевищує 650 мільйонів гривень, - зазначає Ігор Федірко. - В основному, ми працювали з найпопулярнішими військовими дронами, такими як Мавіки. Це стосується продукції DJI, включаючи Мавік та Матріс, у всіх їхніх варіантах, від малих до великих моделей."
Офіс ВОЛ облаштований за європейськими стандартами: тут є приймальня, кімнати для роботи та відпочинку, кухня/столова, склад для приборів, дронів та їхніх комплектуючих. На робочих місцях зосереджено працюють майстри.
- Чим ви займаєтеся? - запитую одного з тих, хто працює над відновленням пошкодженого дрона.
-Відновлюється прилад після вибухової хвилі.
-Скільки часу знадобиться, щоби провести ремонт?
Чимало, оскільки тут наявні численні механічні ушкодження.
-А з яким видом пошкоджень вам доводиться найбільше мати справу?
-З пошкодженнями, викликаними вибухами, які становлять понад половину.
- А що ще?
- У весняно-осінній період миші також полюбляють покуштувати щось смачненьке.
А ось інший спец, він працює з пошкодженим оптичним приладом. З яким саме?
- Завершую відновлення нічного бачення PVS-14, - повідомляє молодий спеціаліст. - Прилад був у жахливому стані: всередині накопичилося багато бруду, корозія, а ще виникли труднощі з платою, тож довелося займатися пайкою. Проблема виявилася не такою вже й складною: вийшла з ладу одна маленька котушка, через що пристрій не функціонував. Тепер же він виглядає чудово, абсолютно чистий, жодної пилинки. Як кажуть, оптична чистота на висоті!
-Скільки часу знадобилося вам, щоб полагодити цей прилад?
-Пару годин. Але бувають ремонти дуже важкі, які тягнуться місяцями. Це коли немає якоїсь запчастини або можливості провести якусь діагностику - бо відсутнє необхідне обладнання. Тоді доводиться чекати. Але загалом оці PVS-14 - це 90% нашої роботи. Для них у нас, в принципі, майже завжди вистачає і запчастин, і донорів.
Ваш співробітник, що займається ремонтом дронів, вказав, що основною причиною пошкоджень є вибухова хвиля. Зрозуміло, що у оптичних пристроїв є свої особливості. Які саме?
Найчастіше проблеми виникають через попадання вологи, яка може пошкодити внутрішню плату. Іноді відновлення або заміна компонента виявляється неможливим. Також можливі механічні ушкодження, викликані ударом або вибухом. У таких ситуаціях, як правило, вдається відновити пристрій.
У ВОЛ високо цінують своїх майстрів, адже це, по-перше, справжні фахівці своєї справи; по-друге, хоча вони отримують зарплату за свою працю, вона значно нижча, ніж на ринку. Наприклад, висококваліфікований інженер, здатний виконати складний ремонт дронів, включаючи тонку пайку, ремонт материнських плат та відновлення електронно-оптичних підсилювачів, має високу вартість на ринку праці.
Чому ж ці талановиті спеціалісти обрали роботу у Волонтерській оптичній лабораторії? Вони відмовляються співпрацювати з комерційними компаніями, які займаються виробництвом озброєння та військової техніки. Ці люди прагнуть підтримувати військових через технологічне волонтерство. Як можна не цінувати такий патріотизм, який поєднує цінності та корпоративну відповідальність?
Підходимо до ще одного спеціаліста, що займається ремонтом дронів.
- Завершаю ремонт 30-ки (DJI Matrice 30T, - уточнює він. - Проводилась заміна корпусу, кількох конекторів-променів, ремонт камери та ще декількох компонентів.
Виглядає на те, що довелося змінити абсолютно все.
Дрон прибув практично у зруйнованому стані, всередині нього виявилося багато ґрунту. Поряд з ним надійшов ще один дрон, який слугував донором; він був вщент знищений вогнем, але з нього вдалося вилучити кілька корисних компонентів.
А скільки ж часу ви витратили на ремонт цього дрона?
- Десь третій день вже. Приблизно день пішов на заміну корпусу, ще близько дня - на ремонт камери, і ще день - на ремонт усіх лучів, заміну кришок для антен, самих антен, пайку.
У ВОЛ існує чітка спеціалізація серед майстрів. Тут працюють експерти, які займаються виключно материнськими платами, окремі фахівці відповідають за камери, а також є професіонали, що займаються збіркою, розбиранням і тестуванням. Завдяки такій сегментації усіх видів робіт, у Лабораторії вдалося майже потроїти обсяги ремонтів щомісяця. Оптимізація робочих процесів – це пріоритет, оскільки попит на послуги величезний, і при цьому важливо, щоб кількість не впливала на якість виконання ремонту.
ТАЙНИ УСПІХУ ВОЛ: ВІД ВЗАЄМОДІЇ З ВІЙСЬКОВИМИ ДО ЗАЛУЧЕННЯ ДОНОРІВ
Замовлення від військових у ВОЛ обробляє менеджер Ірина. Її робота є досить напруженою, адже щомісячно до Лабораторії звертаються більше 70 підрозділів. Серед них – Батальйон УБпАК 92 ОШБр "Ахіллес", 12 бригада спецпризначення "Азов", 4 БрОП "Рубіж", а також ГУР, включаючи Спецпідрозділ "Kraken", Батальйон "Шаман", Спецпідрозділ "Артан", Міжнародний легіон при ГУР МО України, 3 ОШБр та 72 ОМБр.
Замовники, безсумнівно, прагнуть отримати свої оптичні прилади та дрони якомога швидше. Важливо зв’язатися з кожним із них, повідомити про прогрес ремонту та пояснити, чому відремонтовану техніку не можна повернути відразу. У таких розмовах менеджеру іноді потрібно мати неабияке терпіння.
- Військовим, як правило, потрібно все терміново, іноді навіть учора, можливо, навіть і позавчора, - усміхається Ірина. - Тому ми сприймаємо це з розумінням. Ми пояснюємо ситуацію так, як вона є. Оскільки є черга, ми ремонтуємо переважно техніку для військових. Проте бувають і винятки - якщо дуже просять, кажуть, що втратили останній дрон під час бойових дій... Тоді ми можемо визнати таке замовлення терміновим і надати йому пріоритет.
- З усіма цими вимогами вам має бути нелегко. А як щодо позитивних емоцій після того, як ви віддали дрон і він виконує завдання на фронті?
- Звичайно, є і такі емоції. Коли людині повідомляєш, що замовлення готове, є різні реакції: супер, клас, "ви найкращі". То найкращі слова, які можна почути!
- А потім якісь відоси про те, як працюють відремонтовані дрони чи оптика - вони надсилають?
Отже, існують різноманітні відгуки: це можуть бути фотографії, відео, а також текстові коментарі.
От ми і підійшли до фінансового питання: на які гроші функціонує ця ремонтна екосистема? Звідки гроші на зарплатню майстрам, на комплектацію, оренду приміщення і решту недешевих речей?
Фінансування надходить від донорів, і перш ніж отримати їх підтримку, потрібно привернути їхню увагу та довести свою спроможність. У ВОЛ є фахівці, які займаються цим; на передовій цього процесу працюють фандрейзер Андрій та комунікаційниця Юлія.
- Хто найчастіше фінансує Лабораторію? - запитує Андрій.
- В основному це бізнеси, які раніше не були дотичні до того якоїсь волонтерської діяльності і готові надати кошти. Бо ж, зрозуміло, до великих бізнесів вхід, умовно кажучи, закритий через їхню співпрацю з великими фондами. До того ж більшість компаній вже підтримують або військових напряму, або якісь волонтерські фонди. Тому доводиться нелегко - але все ж таки знаходимо донорів. При цьому якогось конкретного напрямку пошуку - немає. У нас є меценати, які підтримують конкретні напрямки; і є меценати, які дають гроші на роботу та фонд загалом.
- Я правильно розумію, що ви дієте за принципом ланцюжка: один може порадити іншого - і так далі?
Отже, це ключовий підхід. Крім того, існують також медійні ініціативи. Наприклад, нещодавно ми брали участь у благодійному ярмарку "Подільський шук", де змогли зібрати більше ніж пів мільйона гривень. Ця подія стала важливою для нас з медійної точки зору, адже ярмарок відвідало понад 3 тисячі осіб. Таким чином, люди мали можливість ознайомитися з нашим фондом і нашою діяльністю, а також зробити внески на нашу підтримку.
До нашої бесіди приєднується комунікаційниця Юлія. Я ставлю їй запитання: як можна представити тему ремонту потенційним донорам так, щоб вона виглядала більш привабливою порівняно з купівлею нових приладів? Адже слово "ремонт" часто викликає в людей асоціації з нудним і тривалим процесом, і вже точно не з економією фінансів для армії. Зовсім інша справа — придбати нову зброю чи обладнання: ідея сучасної зброї, яка за короткий час знищить ворога, викликає у багатьох ентузіазм і бажання зробити донат.
- Ми експериментуємо з різними способами, щоб візуалізувати це, - розповідає Юлія. - Демонструємо, скільки ремонтів можемо провести і скільки пристроїв це охоплює. Інформуємо про кількість бригад, які до нас звертаються. Наразі ми проводимо актуальний збір, і представили його в такому форматі, де зазначена точна ціна ремонту одного пристрою. Тобто кожен може відкрити свою "скарбничку" на ремонт мавіка. Це обійдеться в 7 тисяч гривень.
Справді, донести значення проведених ремонтів буває непросто, адже наш збір триває з квітня. Проте мета не є надто великою – всього 3,5 мільйона гривень. Ця сума дозволить відремонтувати приблизно 800 дронів та оптико-електронних пристроїв.
Тому ми зараз ще медійно розкачуємо нашу сторінку в інстаграмі - щоб привернути увагу потенційних благодійників, донатерів. Робимо динамічні рілси для залучення нової аудиторії, показуємо цифри й різницю. Наприклад, в рубриці "Математика ремонту" ми детально показуємо, які роботи були зроблені і скільки зекономлено коштів у відновленні приладу. Останній раз, коли закцентували у звіті, скільки зекономили коштів громади та військових, це добре зайшло глядачеві. Зібрало увагу.
"РЕМОНТ - ЦЕ НАМАГАННЯ З ТРЬОХ ПОЛАМАНИХ ПРИЛАДІВ СТВОРИТИ ОДИН, ЩО ПРАЦЮЄ. ТАКИЙ СОБІ ТЕХНІЧНИЙ КАНІБАЛІЗМ"
Наостанок говоримо з одним із батьків-засновників Лабораторії Ігорем Федірком.
Ми погодилися під час розмови залишатися щирими, але які питання є табу для вас?
Звісно, наше місце розташування є важливим аспектом. Ми переїжджаємо приблизно кожні два роки. Наразі ми знову на новому місці, хоча і не дуже далеко від попереднього, але все ж змінили локацію в порівнянні з минулим роком. Розширення нашої команди сприяє цим змінам. Отже, ми постійно адаптуємо своє місцезнаходження.
Крім того, на жодному з наших зображень або відеоматеріалів ви не зустрінете інших членів нашої команди, окрім мене. Ми прагнемо захистити їхню анонімність і уникнути можливості асоціації з оборонною сферою.
У всіх інших аспектах ми дотримуємося принципів прозорості. Як фонд, ми зобов'язані звітувати перед нашими стейкхолдерами та донорами. Інформуємо їх про наші витрати, покупки та обсяги ремонтних робіт. Це є нашим обов'язком.
Чи проводите ви відбір кандидатів на посади майстра або менеджера, можливо, у рамках конкурсу? Чи, враховуючи ризики безпеки, ви запрошуєте людей за рекомендаціями?
Так, це, на жаль, є певною проблемою. Ми прагнемо звести до мінімуму кількість осіб, які потрапляють безпосередньо до лабораторії. Тому просимо всіх надсилати свої прилади через Нову пошту або Укрпошту. Таким чином, ми намагаємось забезпечити безпеку, зокрема, і самого місця.
З іншого боку, приблизно 15% людей приходять самостійно. І ми розуміємо причини цього. Адже середня вартість пристроїв або дронів становить щонайменше 3 тисячі доларів. Для багатьох українців це значна сума. Вони хочуть особисто бачити, кому передають свої пожертви. Однак, завдяки компанії Нова пошта, яка слугує посередником між замовниками та виконавцями, вони можуть відстежити, кому і на яку адресу надсилають свої посилки. Тобто є можливість отримати номер телефону отримувача, що дозволяє зберігати зв'язок. У нас є спеціальна особа, яка займається прийомом всіх замовлень. Тому ми намагаємося делегувати питання логістики на плечі професійних операторів, таких як Нова пошта і Укрпошта.
Чи отримуєте ви підтримку від держави? Або, принаймні, чи не створює вона вам перешкод?
Принаймні, це точно не заважає. Так, ми стикалися з типовими і, напевно, обґрунтованими ситуаціями, такими як фінансовий моніторинг. Він має на меті перевірку транзакцій, і це абсолютно нормально. Також мали місце податкові перевірки, але вони були поодинокими і не супроводжувалися жодними заявами про те, що всіх потрібно розігнати чи закрити.
Отже, ми маємо справу зі звичайними перевірками. Це позитивно, що ми їх успішно проходимо. Це також вигідно для донорів, адже ми демонструємо, що ведемо справи належним чином і у нас немає жодних проблем. Ми абсолютно прозорі й чесні у своїй діяльності. Це справді приносить результати. Щодо державної підтримки, то, на мою думку, уряд переважно зосереджений на нарощуванні виробництва озброєнь та військової техніки. Коли йдеться про послуги, це, в основному, стосується саме військової техніки. Значна частина фінансування йде в цю сферу. Натомість ми спеціалізуємося на такій вузькоспеціалізованій галузі, як безпілотні літальні апарати та оптичні системи (прилади нічного бачення та тепловізори).
Хоча з боку держави ми спостерігали деякі тендери, які пропонують ринку зайнятися ремонтом цієї техніки, таких пропозицій насправді дуже мало. Ми усвідомлюємо, що фінансова ситуація в країні наразі є досить складною, і кожна вільна гривня, якщо така взагалі є, витрачається на закупівлю озброєння та військової техніки. Ремонт же стає спробою з трьох несправних пристроїв створити один, що працює – це можна назвати технічним канібалізмом.
Чи відчуваєте ви конкуренцію в своїй діяльності?
- Нам важко відчувати конкуренцію, бо ми - неприбуткова організація. Ми маємо певні проблеми з термінами, це правда, бо виконуємо цю роботу безоплатно. Звичайно, що у нас наплив замовлень - просто велетенський. Ми не справляємося. Ми чесно пояснюємо військовим, які здають нам свою техніку, що це все-таки може забрати певний час, бо наплив великий. Всі хочуть відремонтувати саме на безоплатній основі. Я це розумію.
- І всі прагнуть отримати свою техніку першими, адже вважають, що саме їм вона необхідніша за всіх інших?
- Да, кажуть: "У нас Покровський напрямок!". "А у нас - Курський!", "У нас Курахове" - і так далі. Це все дійсно дуже шалені напрямки, важкі бої. Я розумію, що там насправді є велика потреба. Але я не можу бути богом, який скаже: тобі - ось так, а тобі - ні. Тобто все справедливо відносно нашої черги.
Чи не зменшився акцент на оптиці через вашу активну переорієнтацію на дрони?
Ні, обсяги не зменшилися. Проте в даний момент запит на БПЛА значно зріс. Крім того, відомо, що за останні шість місяців держава, Держзв'язок та Агенція оборонних закупівель здійснили закупівлю значної кількості дронів бренду DJI. Ми були свідомі того, що через 2-3 місяці ці пристрої почнуть надходити на ремонт, відновлення та сервісне обслуговування. І це дійсно сталося. Зараз ми отримали значну кількість таких замовлень, але їхня активність трохи знизилася.
Яка тепер обстановка з оптикою?
- В оптиці є велика біда в плані деталей і комплектуючих. Їх дуже-дуже величезна різноманітність в плані навіть виробників. З дронами зрозуміло: є dji, у нього три основних моделі. Ти розумієш номенклатуру. Це виріб - ідеальний для армії. Все структуровано, систематизовано, взаємозамінне. Тобто так, як воно має бути.
На жаль, в сфері тепловізійної та нічної оптики ситуація з наявністю компонентів настільки заплутана, що знайти потрібні деталі практично неможливо. Ми пояснюємо нашим донорам, що вони можуть підтримати нас не лише фінансово, а й допомогти в пошуку комплектуючих на своїх ринках. І навіть мої знайомі з Швейцарії надсилають нам деталі, які виявляються дешевшими, ніж ті, що можна придбати в Україні. Якщо порівняти, то в нас податок на додану вартість значно вищий, ніж у Швейцарії: там він складає 7%, а у нас – 20-25%. Це, безумовно, впливає на ціну. Проте, навіть з урахуванням витрат на доставку, закупівля виявляється вигіднішою.
І ми також просимо військових надавати нам донорів. Тобто коли у них дрон танком вже переїхало, ми розуміємо, що окремі деталі з нього ми зможемо взяти. Тобто шукаємо всюди. Але розуміємо, що навіть з розчавленого дрона щось здобудемо. А от в тепловізійній техніці - це прямо біда-біда. Зазвичай це на 75% відсотків - китайський виробник. У нього в прямому сенсі можуть бути дві однакові моделі під одним серійним номером - але всередині це може абсолютно інший прилад або може стояти абсолютно інша лінза. Взаємозамінності там взагалі немає.
- Дійсно величезна проблема.
Ці виробники не займаються продажем деталей. Ми або шукаємо донорські запчастини, або оглядаємо західні ринки, де виставляють на продаж товари, що мають незначні пошкодження. Іноді ми також купуємо цю техніку, яка вже вважається поламаної.
- Ви розширили оптико-електронні прилади, які ремонтуєте, дронами. Ще плани розширення є? Вангую, що десь за рік, почнете ремонтувати і засоби РЕБ...
Ми мали намір відремонтувати радіостанції, адже усвідомлюємо, що в нашій ситуації домінують мотороли. Однак виявилося, що існує потужний волонтерський рух, який вже займається їх відновленням. Тож братися за це не має сенсу.
Моя мета і, мабуть, мрія - ремонтувати велику оптику, оптико-електронні прилади для військової техніки. Прицілювальні засоби на МП і танк. Зараз ми вже починаємо отримувати оптико-електронні засоби націлювання з ПТРК, навіть іноземного виробництва. І ми їх ремонтуємо, і вдало ремонтуємо. Це теж дуже вузький напрямок, але дуже потрібний. Думаємо, ми підемо в це розширення. Хоча відчуваємо нестачу фахівців саме з оптико-електронних приладів. Їх дуже мало на ринку праці. Навіть зараз ми, по суті, навчаємо людей з нуля. Але у них є хоча б базове розуміння або оптики або електроніки. При цьому такий фахівець росте мінімум півроку...
Проте, вважаю, що читачі поділяють мою думку: ваші досягнення дійсно вражаючі! Дайте знати, куди можна надіслати підтримку. Яка ще, крім фінансових внесків, допомога вам потрібна?
З точки зору функціоналу, ми не відрізняємося від традиційних благодійних фондів. Ми приймаємо внески через монобанк, PayPal, а також здійснюємо прямі перекази на наші банківські реквізити. На сайті ВОЛ https://vol.com.ua/donat/ ви можете оформити донат-підписку, щоб постійно підтримувати нашу діяльність.
Банківські реквізити банки:
UA 86 322001 00000 2902 1998 0011 92
Реквізити для банківських операцій:
БО "Благодійний фонд "ВОЛОНТЕРСЬКА ОПТИЧНА ЛАБОРАТОРІЯ"
ЄДРПОУ 44764422, номер рахунку UA593220010000026007990001162 в АТ "УНІВЕРСАЛ БАНК".
(Ідентифікаційний код банку 21133352, код фінансової установи 322001).
Призначення платежів: БЛАГОДІЙНИЙ ВНЕСОК
ВОЛ із вдячністю прийме пожертви у вигляді неробочих пристроїв, що мають цілісні елементи. У нашій Лабораторії працюють доброзичливі підрозділи, які буквально за допомогою риболовецьких гачків збирають навколо своїх позицій все, що потрапляє до них з повітря, і надсилають нам.
Отже, існує безліч варіантів для співпраці: донори, закупівля деталей за кордоном з їх подальшою доставкою сюди, а також фінансова підтримка. Крім того, ми маємо потребу в розробці комунікаційної стратегії, оскільки, будучи інженерами, нам складно дається взаємодія з людьми. Нещодавно ми залучили нових співробітників, які значно допомогли нам у зборі коштів на Подільському проекті. Це дійсно приносить чудові результати. Ми ніколи раніше не пробували такого підходу, навіть не уявляли, що можна так ефективно співпрацювати з різними спільнотами, які не обов’язково пов’язані з військовою тематикою. Це справді спрацювало на ура!