Ринок праці в умовах війни. Компанії відкривають нові позиції та підвищують заробітні плати.
У жовтні було зареєстровано майже найбільшу кількість вакансій та відгуків від кандидатів протягом року.
Протягом восьми місяців на платформі Work.ua роботодавці пропонують понад 100 000 вакансій для тих, хто шукає роботу. У вересневому дослідженні Work.ua було зафіксовано безпрецедентний рівень вакансій з початку повномасштабної агресії. У жовтні роботодавці зберегли цю тенденцію, розмістивши 117 553 пропозиції щодо працевлаштування.
Це на 130 робочих місць менше, ніж у вересні. Наразі ринок праці знаходиться на піку ділової активності, що відповідає сезонним закономірностям.
Згідно зі статистичними даними, у жовтні 2024 року всі основні індикатори, такі як кількість кандидатів на Work.ua, обсяги відгуків та рівень конкуренції, досягли майже рекордних значень.
Незважаючи на незначне зниження загальної кількості вакансій на ринку праці, в окремих регіонах спостерігається позитивна динаміка. Зокрема, на Сумщині і Чернігівщині кількість пропозицій праці зросла на 3%, а на Харківщині – на 1%. Варто зазначити, що ці регіони мають прикордонне розташування. Серед областей з незначним зростанням вакансій також є Харківщина та Київщина, де збільшення склало 0,3%.
Лідерство на ринку праці знову утримує категорія "Робочі спеціальності та виробництво", що пропонує кандидатам 20 992 вакансії, що на 1% більше порівняно з вереснем. У свою чергу, "Сфера обслуговування" опустилася на друге місце з 20 343 вакансіями, зазнавши зниження на 4% у порівнянні з минулим місяцем.
Десятка найзатребуваніших професій лишається стабільною: вантажник, водій, касир, комірник, кухар, менеджер з продажу, бармен / бариста, продавець-консультант, різноробочий, бухгалтер.
У цьому дослідженні Work.ua вперше здійснив аналіз, які галузі діяльності генерують найбільшу кількість нових робочих місць. Серед провідних секторів:
Компанія може працювати в різних сферах, і це може впливати на категорії її вакантних посад. Наприклад, якщо IT-компанія оголошує про відкриту вакансію бухгалтера, то ця вакансія потрапляє до категорії "Бухгалтерія, аудит", тоді як діяльність самої компанії відноситься до IT-сектору.
Найменше пропозицій роботи на ринку праці створюють компанії з таких сфер:
Компанії стають дедалі більш готовими приймати на роботу осіб з інвалідністю та літніх людей.
Попри загальне зменшення кількості вакансій на ринку праці, пропозицій роботи побільшало для людей з інвалідністю та пенсіонерів (+2%). А от вакансій для студентів стало менше на 1%.
Ще один спосіб подолання дефіциту кадрів роботодавцями -- незначне збільшення вакансій, які передбачають роботу онлайн (+1%), а також вакансій із бронюванням (+3%).
Кількість претендентів зменшилася, натомість обсяг їхніх відгуків зріс.
У жовтні число кандидатів на платформі Work.ua залишилося практично незмінним у порівнянні з вереснем і становило 212 976 спеціалістів. Проте кількість їхніх відгуків зросла на 2%. Шукачі усвідомлюють, що наразі на ринку праці існує великий вибір вакансій, тому активно реагують на пропозиції. Це, у свою чергу, позначилося на рівні конкуренції.
Як і раніше, найбільша конкуренція спостерігається у сфері віддалених вакансій. Компанії, які пропонують гнучкі умови праці, меншою мірою стикаються з проблемою нестачі кадрів. Натомість, знайти працівника в офлайні стає дедалі складніше, особливо в таких областях, як Херсонська, Закарпатська, Чернівецька, Черкаська та Чернігівська.
Цю тенденцію можна спостерігати й під час аналізу конкуренції на конкретні позиції. Кандидати проявляють активність, коли мова йде про вакансії в IT, такі як Front-End Developer, верстальник, веб-дизайнер, JavaScript-програміст та інші. Крім того, спостерігається висока конкуренція за позиціями в інших сферах, які зазвичай передбачають можливість дистанційної роботи: директ-менеджер, ретушер, англомовний перекладач, відеомонтажер, копірайтер, сценарист кіно, адміністратор інтернет-магазину, контент-менеджер.
У свою чергу, спостерігається вражаюче низький рівень конкуренції в таких робітничих спеціальностях, як покрівельник, укладальник плитки, арматурник, фахівець з шиномонтажу та порізчик.
У жовтні на платформі Work.ua вакансії шукали 212 976 осіб, що на 1% менше в порівнянні з вереснем. Однак у деяких регіонах спостерігалося зростання кількості шукачів роботи. Зокрема, в Кіровоградській, Івано-Франківській, Рівненській, Чернігівській та Одеській областях кількість кандидатів зросла на 1% у кожному з цих регіонів.
Також фіксуємо збільшення кількості кандидатів у деяких категоріях: "Фінанси, банк", "Продаж, закупівля", "Краса, фітнес, спорт", "Топменеджмент, керівництво вищої ланки" (по +2%).
У демографічному аналізі шукачів спостерігаються незначні зміни. Зокрема, в порівнянні з вереснем, кількість кандидатів у віці 18-24 років зменшилася на 4%, тоді як число неповнолітніх шукачів зросло на 4%, так само як і кількість пенсіонерів.
У жовтні середня заробітна плата, яку пропонують роботодавці, зросла на 5% і становить 22 500 грн. Цей тренд спостерігається в усіх провідних регіонах:
Категорія "Охорона, безпека" істотно вплинула на зростання медіанної зарплати, показавши приріст у 33% (з 45 000 грн до 60 000 грн). Окрім цього, доходи також зросли в таких сферах:
Число підрозділів, які мали принаймні одну вакансію на work.ua, збільшилося на 9% і досягло 749. Крім того, кількість вакансій зросла на 12%, і тепер їх налічується 6 983.
У жовтні 42% відгуків на вакансії Сил оборони надіслали жінки, 58% -- чоловіки.
Раніше повідомлялося, що за даними Нацбанку, середньомісячна зарплата в першому кварталі 2024 року зросла на 22,5% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, оскільки підприємства й надалі відчувають брак кваліфікованих працівників.
Також позитивно на обсягах доходів позначилося поетапне підвищення мінімальної зарплати у 2024 році, збільшення виплат у бюджетних установах і грошового забезпечення військовослужбовців (завдяки відновленню доплат за лютий-квітень 2024 року номінальні виплати військовим зросли на 10% у річному вимірі), індексація пенсій.
Конкуренція серед роботодавців за талановитих спеціалістів продовжуватиме сприяти зростанню заробітних плат. Згідно з інформацією НБУ, 77% підприємців мають намір підвищити зарплати у 2024 році.