Історичний рекорд. Які вакансії залишають українців байдужими – результати дослідження.
Work.ua проводить аналіз ринку праці, зосереджуючи увагу на мовному оформленні резюме та вакансій. Результати дослідження показують чітку тенденцію: використання української мови зростає, в той час як російська поступово відходить у минуле.
У жовтні 2022 року 84% вакансій були створені українською мовою, а в жовтні 2023 року цей показник зріс до 95%. У вересні 2024 року частка україномовних пропозицій досягла 97%. За даними дослідження Work.ua, лише 1,5% вакансій були написані російською, що є фактично історично низьким показником.
У вересні 2024 року жодна з областей не відзначалася явною пасивністю у використанні української мови в текстах оголошень про вакансії. У багатьох регіонах понад 99% пропозицій працевлаштування були оформлені українською мовою. Проте, безумовним лідером у цьому аспекті виявилася Рівненська область.
Водночас не було жодної області, де б роботодавці не розмістили хоч одну вакансію російською. Найбільше їх на Одещині -- 5,6%, тоді як минулого року було 11%.
Найменше української у дистанційних вакансіях -- лише 85,8%. Однак це тому, що тут найбільше пропозицій роботи, складених англійською.
Чим більша компанія, тим більше вона адаптована до української мови. На мову, якою роботодавці формують свої вакансії, впливають як розмір компанії, так і її сфера діяльності. Загалом спостерігається така тенденція: великі компанії менше використовують мову агресора. Важливо зазначити, що частка вакансій англійською мовою не залежить від розміру підприємства.
Мова вакансій варіюється в залежності від галузі, в якій працює компанія. Найбільше українізованими виявилися роботодавці в сферах "Сили оборони" (99,6%), "Державні організації" (99,3% вакансій українською) та "Дизайн" (98,2%). У вересні в останніх двох сферах не було жодної пропозиції роботи, оформленої мовою агресора.
Найменш інтегрованими в українську культуру залишаються неприбуткові, благодійні та громадські організації, а також сектор IT. Однак саме ці сфери виступають провідниками за кількістю вакансій, які представлені англійською мовою.
Однією з найцікавіших тенденцій, особливо в умовах нестачі кадрів, є середня кількість відгуків на вакансії залежно від мови. Найактивніше кандидати реагують на оголошення, написані англійською мовою. Серед основних причин цього явища — вища заробітна плата та можливість дистанційної роботи.
Якщо порівнювати вакансії, складені російською та українською, то останні мають на 17% більший показник середньої кількості відгуків на вакансію на місяць.
Цю тенденцію частково можна обґрунтувати тим, що російська мова більш активно застосовується в сферах, де спостерігається найбільша нестача кадрів, зокрема у робітничих професіях. Водночас молоді люди та жінки частіше заповнюють резюме українською мовою.
Щодо шукачів роботи, ситуація також вражає позитивною динамікою: у 2022 році 71% резюме було написано українською, у 2023 році цей показник зріс до 88%, а у вересні 2024 року досяг 90,5%. Наразі лише 5,5% резюме оформлені англійською мовою, а 4% – російською. Це також є рекордно низьким значенням, адже російськомовні резюме стають дедалі рідкіснішими.
95,7% шукачів віком до 18% склали резюме українською. Серед кандидатів у віці від 18 до 24 років таких 90,5%, віком від 25 до 34 років -- 81%.
Резюме, складені користувачами віком 55+, виявилися найменш українізованими: лише 64,5% кандидатів цієї категорії створюють свої документи українською мовою. Водночас, російська мова залишається популярною серед них – 34% обирають її для оформлення резюме. Варто зазначити, що ситуація в цій віковій групі не покращилася з жовтня 2022 року.
Раніше повідомлялося, що за даними Нацбанку, середньомісячна зарплата в першому кварталі 2024 року зросла на 22,5% порівняно з аналогічним періодом 2023 року, оскільки підприємства й надалі відчувають брак кваліфікованих працівників.
Також на зростання доходів позитивно вплинуло поетапне підвищення мінімальної заробітної плати у 2024 році, збільшення фінансування бюджетних установ та підвищення грошового забезпечення для військовослужбовців. Завдяки відновленню доплат за лютий-квітень 2024 року, номінальні виплати військовим зросли на 10% у річному порівнянні, а також відбулася індексація пенсій.
Конкуренція роботодавців за кваліфікованих працівників і надалі зумовлюватиме підвищення зарплат. 77% підприємців планують підвищувати зарплату 2024 року, зазначили в НБУ.