Патріотичні ігри: іноземні підприємці зберігають в українських фінансових установах близько $1 мільярда.


За інформацією, отриманою Mind, на кінець першого півріччя 2024 року нерезиденти-фізичні особи зберігали в українських банках понад 8,6 мільярда гривень. Згідно з курсом валют на 1 липня цього року, який становив 40,45 грн за долар, це еквівалентно приблизно 212 мільйонам доларів США. Найзначніші суми були розміщені в таких фінансових установах, як "Приват", "Сенс", "Райффайзен", Укрсіббанк BNP Paribas, ПУМБ та ОТП. Більшість ресурсів зосереджено на рахунках у банках з іноземним капіталом.

Для порівняння: на 1 січня 2022 року цей показник становив 8,8 млрд грн, або ж $322,7 млн за тогочасним курсом 27,27 грн за долар. Таким чином, з початку війни нерезиденти-фізособи вивели з банківських рахунків більше $100 млн.

Серед усіх українських банків найбільше довіри з боку бізнесменів отримують державні установи, такі як "Приват", "Укрексім" та "Укргазбанк", а також дочірні компанії міжнародних банків, зокрема Креді Агріколь та Сітібанк. Серед клієнтів цих банків можна знайти підприємства та фізичних осіб з Китаю, Франції, Німеччини, Австрії, Туреччини, Ізраїлю та багатьох інших країн. Команда Mind вирішила вивчити обсяги цих фінансових ресурсів, їх власників і причини, чому вони обирають співпрацю з банківською системою України.

Іноземні юридичні особи зберігають в українських банках приблизно 40 мільярдів гривень, що на курс гривні станом на 1 липня дорівнює близько $1 мільярда ($998,7 мільйонів). Основні обсяги капіталу сконцентровані в таких фінансових установах, як ПриватБанк, Креді Агріколь, Сітібанк, Райфайзенбанк, Укргазбанк, Укрексімбанк, ОТП та інших.

Станом на 1 січня 2022 року зазначений показник становив 28,2 мільярда гривень, що дорівнює приблизно 1,034 мільярда доларів США. Це означає, що на третій рік конфлікту капітал підприємств на рахунках українських банків в доларовому еквіваленті не тільки не зменшився, а, навпаки, зріс на 36 мільйонів доларів.

"На 1 січня 2024 року загальна кількість користувачів-нерезидентів банків зменшилася на 11% у порівнянні з довоєнним часом, а число відкритих ними рахунків знизилося приблизно на 8%. Ці зміни не є значними, особливо з огляду на ситуацію з війною в Україні", – повідомили Mind у прес-службі Національного банку України.

У Національному банку не змогли надати конкретні дані про те, з яких держав надходять кошти нерезидентів на рахунки в українських фінансових установах. "Відповідна звітність формується один раз на рік і не включає інформації за країнами", - зазначили в регуляторному органі.

Проте, частково цією інформацією готові ділитися найбільші банки.

"Серед наших ключових клієнтів - представники європейських держав, зокрема Німеччини, Польщі, Австрії, Франції та Великої Британії, а також з азійського ринку - Китаю. Ці клієнти або вже мають бізнес в Україні, або раніше його мали, і вони висувають високі стандарти до банківських послуг", - зазначає Наталія Луцька, керівник напрямку кредитних продуктів та карток Райффайзен Банку.

Правекс Банк, який входить до складу провідної групи Intesa Sanpaolo в Єврозоні, обслуговує рахунки резидентів кількох європейських країн, включаючи Німеччину, Ізраїль, США та інші. Водночас, завдяки своїй італійській приналежності, банк має найбільшу кількість клієнтів серед нерезидентів України саме з Італії, зазначає Олег Заяць, керівник відділу роботи з фізичними особами Головного управління бізнесу Правекс Банк.

Серед іноземних компаній, які відкрили рахунки в Unex Bank, можна знайти представників із Кіпру, Чехії, Німеччини, Великобританії, Туреччини, Болгарії, Польщі, Словаччини, Литви, Естонії та Нідерландів. "Також спостерігаємо зростаючий інтерес до України з боку підприємств з інших країн Європи", - підкреслює Тетяна Коляско, керівник департаменту роботи з бізнес-клієнтами Unex Bank.

В Укрсиббанку до топ-5 клієнтів входять нерезиденти з Туреччини, Франції, Китаю, Румунії та США. "Громадяни Туреччини продовжують вести ділову активність, маючи бізнес-проєкти та інвестиції в Україні. Що стосується інших країн, то з 2022 року відкриваються іноземні волонтерські проєкти, медичні корпуси і звісно IT", - додають в пресслужбі банку.

"Це питання доволі дискусійне, але стійкість нашої банківської системи, яка проявилася під час повномасштабного вторгнення, очевидна. До того ж, наразі банківська система України майже на 100% відповідає вимогам Євросоюзу, зокрема завдяки нововведенням НБУ", - вважає Олег Заяць з Правекс Банку.

"Експати часто обіймають високі позиції в представницьких компаніях, тому такі клієнти і досі обслуговуються в рамках зарплатного проєкту. Досить поширена практика, коли клієнти-нерезиденти в процесі обслуговування додатково відкривають депозитні рахунки чи користуються іншими додатковими продуктами, тому навіть після звільнення продовжують обслуговуватись в банку", - резюмує Наталія Луцька з Райфайзенбанку.

Related posts