Еволюція психічного добробуту українців: Які трансформації відбулися на ринку психологічних послуг за останні п'ять років


Число українських підприємств, що реалізували програми підтримки психічного здоров'я, зросло більш ніж на 50% у період з 2019 по 2024 рік. Водночас, середні витрати на консультації зросли на 50-100%. Які ще трансформації відбулися на ринку психологічних послуг?

За останні п'ять років український ринок психологічних послуг пережив суттєві трансформації, які в значній мірі зумовлені соціально-економічними чинниками, пандемією COVID-19 та триваючою війною. Цей час став вирішальним для прогресу в сфері психічного здоров'я і зміни сприйняття суспільством психотерапії.

Кількість українських компаній, які впровадили програми психічного здоров'я, зросла на понад 50% з 2019 по 2024 рік. Особливо це стосується великих корпорацій і міжнародних компаній. Середній і малий бізнес теж починає долучатися до цього тренду, але поки в меншому масштабі. Попри те, що середня вартість консультацій зросла з 2019 року подекуди на 50-100%, провайдери wellbeing програм не відчувають падіння інтересу до них з боку українського бізнесу.

IT і фінансовий сектор є лідерами у впровадженні корпоративної психотерапії. Близько 60-70% компаній з цих галузей мають програми підтримки психічного здоров'я, що підтверджує і наш досвід -- до сфери ІТ належать більше третини наших клієнтів.

Які зміни ми фіксуємо в Україні: основні тенденції 2019-2024 років.

Ми заснували компанію напередодні пандемії, тож маємо власну статистику щодо еволюції стану українців.

Зокрема, ми можемо відзначити таку динаміку:

-- Діти переживають глибокий емоційний стрес, що призводить до підвищення попиту на дитячих психологів.

Доросле населення стикається з проблемами тривожності, стресу та страху щодо майбутнього. Це є підставою для розширення програми комплексної психологічної допомоги та впровадження психоосвітніх ініціатив.

-- Військовослужбовці та ветерани потребують особливої уваги зі сторони військових психологів.

Наші спостереження знаходять підтвердження у даних Міністерства охорони здоров'я України. Відповідно до інформації МОЗ, за перші дев'ять місяців 2024 року фахівці первинної ланки отримали звернення від 353 049 людей із проблемами психічного здоров'я, що у три рази перевищує аналогічні показники минулого року.

Зростання пов'язане з наслідками війни, які призвели до стресу, тривожності, втоми, апатії та депресії, а також інших психологічних труднощів. Приблизно 70% запитів у цей період стосувалися тривожних станів, депресивних розладів і порушень сну.

10 найважливіших спостережень щодо станів наших клієнтів у жовтні 2024 року

У жовтні цього року українці найбільше зверталися до нас за психологічною підтримкою та покращенням добробуту з такими запитами:

Виклики, які постають перед ринком

Попри позитивні зрушення, ринок психологічних послуг стикається з низкою викликів.

По-перше, це фахівці. Перш за все, потрібна краща фахова підготовка, адже деяким молодим спеціалістам бракує досвіду та підтримки для досягнення високих стандартів професіоналізму. Якісна освіта -- це не тільки навчання в профільному ВНЗ, але і також навчання та сертифікація в одному з методів психотерапії, яке може тривати 4-5 років і більше, а потреба у кваліфікованих спеціалістах актуальна саме "на зараз".

По-друге -- стигматизація. Хоча ставлення суспільства до психічного здоров'я змінюється, стереотипи все ще залишаються -- це стримує багатьох від звернення по допомогу. Опитування 2023 року засвідчили, що 46% респондентів ніколи не відвідували психолога або психотерапевта і не планують. І якщо 42% навіть потребували психологічної допомоги, то зверталися за нею лише 5% людей.

По-третє, існує міф щодо недоступності психологічної допомоги. Багато людей вважають, що консультації психологів коштують дуже дорого. Однак існуючі державні програми та ініціативи міжнародних організацій сприяли формуванню ринку психотерапевтичних послуг, які стали доступними для кожного.

Перспективи: які можливості чекають на нас у майбутньому?

Перспективи ринку психологічних послуг залежать від здатності спеціалістів пристосовуватися до соціальних запитів, а також від державної підтримки та популяризації психотерапії як ключового елемента загального добробуту.

З 2019 року люди почали більше говорити про свої емоційні переживання, зокрема в контексті стресу, тривоги та депресії -- багато українців визнали, що фахова підтримка є важливою для подолання життєвих викликів.

Основними напрямками, які можуть визначити майбутній розвиток ринку психотерапії, є:

Багато що зроблено і багато "в процесі". Зокрема, бізнес є активним амбасадором підтримки ментального здоров'я -- українські компанії усвідомлюють важливість турботи про психологічний добробут співробітників і інвестують в цей напрямок.

Для підвищення ефективності роботи та формування мотивованого колективу важливо вжити комплексних заходів: регулярно моніторити емоційний стан співробітників, запроваджувати профілактичні та освітні ініціативи, а також систематизувати процеси та впроваджувати їх у всі аспекти бізнесу. В цілому, реалізація програм психічного здоров'я вже давно перестала бути модним явищем і стала життєво необхідною, особливо для українців в умовах війни.

Related posts