Что представляет собой коллаборационизм и какие меры ответственности могут быть применены за такие действия — разъяснение Министерства юстиции.


Южное межрегиональное управление Министерства юстиции разъясняет концепцию коллаборационизма и какие меры ответственности предусмотрены за такие поступки.

Зазначається, що термін "колабораціонізм" буквально означає співпрацю з ворогом. Він почав активно використовуватись під час Першої світової війни, а в період Другої світової війни набув нового емоційного змісту. Тепер він означає не лише співпрацю з ворогом, але й підтримку його ідеології. В сучасних реаліях колабораціонізм часто ототожнюється з державної зрадою.

Згідно зі статтею 111 Кримінального кодексу України, державна зрада визначається як умисні дії, вчинені громадянином України на шкоду суверенітету, територіальній цілісності, обороноздатності, а також державній, економічній або інформаційній безпеці країни. Це може включати перехід на бік агресора під час воєнного стану або збройного конфлікту, шпигунство, а також надання допомоги іноземним державам, організаціям чи їх представникам у здійсненні підривної діяльності проти України.

Закон зобов'язує державних службовців дотримуватись принципів патріотизму та законності, а порушення присяги може стати підставою для дисциплінарної відповідальності та звільнення.

Після внесення змін до законодавства 3 березня 2022 року, термін "колабораціонізм" став більш конкретизованим. До дій, що підпадають під це визначення, відносяться:

- Дії, спрямовані на заперечення збройної агресії проти України, публічні заклики в підтримку держави-агресора, співпраця з агресором, його збройними формуваннями чи тимчасовою адміністрацією.

- Добровільне прийняття громадянином України посади в несанкціонованих органах влади на територіях, що перебувають під окупацією.

Проведення інформаційно-пропагандистських заходів у навчальних закладах України з метою підтримки збройної агресії проти нашої країни.

Передача матеріальних ресурсів військовим формуванням агресора або здійснення господарської діяльності у співпраці з противником.

Участь у акціях, засіданнях, публічних демонстраціях, а також отримання, зберігання та поширення інформації, що сприяє підримці держави-агресора.

- Вступ до нелегальних судових або правоохоронних структур на тимчасово окупованих територіях на добровільній основі, а також участь у будь-яких збройних формуваннях противника.

Внесені поправки до Кримінального кодексу створили нову статтю 111-1, що встановлює кримінальну відповідальність за діяльність, пов'язану з колаборацією. Санкції за ці правопорушення можуть коливатися від заборони на виконання певних посад до довічного ув'язнення.

Отже, колаборант – це особа, яка співпрацює з незаконно утвореними структурами і прагне зруйнувати суверенітет держави. В той же час, виконання державним службовцем чи посадовою особою своїх обов'язків на тимчасово окупованій території відповідно до Конституції та законодавства України не підпадає під визначення колаборації.

Виконання державних функцій на територіях, що тимчасово окуповані, відповідно до Конституції України, не розглядається як колабораціонізм.

"Зважаючи на реалій російської агресії, питання відповідальності за дії, вчинені під впливом фізичного чи психологічного примусу, стає надзвичайно актуальним. Відповідно до статті 40 Кримінального кодексу України, не є злочином дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками", -- зазначили у Мін'юсті.

Related posts