40% німців виконують свої професійні обов'язки дистанційно, показало дослідження.
Згідно з дослідженням, проведеним Німецьким інститутом економічних досліджень у Берліні (DIW Berlin), кількість людей, які працюють з дому в Німеччині, значно зросла порівняно з періодом до пандемії COVID-19. Перед введенням локдауну лише 11,1% опитаних мали можливість працювати віддалено принаймні раз на тиждень; 13,8% робили це рідко, тоді як 75,1% ніколи не працювали з дому.
Після скасування обмежень, пов'язаних з коронавірусом, у 2022 році, 9,8% і 29,6% людей почали працювати "іноді" та "мінімум раз на тиждень" з дому, тоді як 60,6% респондентів заявили, що "ніколи" не здійснюють дистанційну роботу. "Пандемія змінила домашній офіс у Німеччині з рідкісного явища на важливий елемент трудового життя", - підкреслив Ян Ґебель, керівник відділу дослідження даних берлінського інституту, що провів даний аналіз, у своєму пресрелізі.
Дослідження базується на даних, зібраних у період з 2014 до 2022 року. Особливу увагу було приділено впливу віддаленої роботи, зокрема, було проаналізовано такі характеристики, як сектор діяльності та розмір підприємства, а також освітній рівень респондентів і структура їхніх домогосподарств.
Дослідники з'ясували, що можливість використання хоум-офісу сильно залежить від галузі економіки та розміру компанії. Загалом це поширено більше у великих організаціях, ніж у середніх або маленьких фірмах.
Здебільшого можливість віддаленої роботи мають спеціалісти в галузі програмного забезпечення та інформаційних технологій (ІТ), а також співробітники великих компаній у сферах нерухомості, фінансових послуг і державного управління - приблизно 80%. Дослідження також показує, що найбільше шансів працювати з дому мають висококваліфіковані фахівці, які працюють повний робочий день. У 2019 році лише 6,6% працівників у професіях, що потребують вищої освіти, мали можливість працювати з дому, тоді як у 2022 році цей показник зріс до близько 32%.
Читайте також: Чотириденка - ефективна: експеримент у Німеччині завершено
Фрілансери та спеціалісти в галузі наукових і технічних послуг вже до початку локдауну мали значну частку роботи з дому, і після його завершення цей показник не зріс настільки, як у багатьох інших секторах. У сфері освіти та викладання ж дистанційний формат роботи залишається менш поширеним — менше ніж 40% працівників мають можливість працювати з дому, і їх кількість не збільшилася в порівнянні з докарантинним періодом. Виняток становлять лише викладачі іноземних мов, які проводять свої онлайн-курси з дому.
Прагнення та необхідність працювати поза межами офісу суттєво залежать від сімейного стану працівників. Особливо активно цю можливість використовують батьки. Як підкреслюють автори дослідження, люди, що працюють з дому, в цілому більш задоволені своєю професійною діяльністю, фінансовим становищем та життям в цілому, хоча цей формат роботи часто супроводжується подовженим робочим днем.
Що стосується роботодавців, то вони активно реагують на зміни, викликані пандемією. В останні роки спостерігається значне зростання кількості вакансій з можливістю віддаленої роботи. Це підтверджує нещодавнє дослідження Фонду Бертельсмана, яке охопило близько 55 мільйонів онлайн-оголошень про роботу, зібраних з січня 2019 року по травень 2024 року.
Читайте також: За результатами опитування, німецькі роботодавці не так задоволені "дистанційною роботою", як самі співробітники.
Більше того, запитів на вакансії, що не передбачають можливості віддаленої роботи, майже не існує, особливо коли мова йде про професії, які не потребують фізичної прив'язки до певного місця. Важливо пам’ятати про ті спеціальності, де домашній офіс взагалі не є варіантом – адже неможливо провести процедуру очищення пацієнта через відеозв’язок, так само як не можна спекти хліб чи відремонтувати автомобіль дистанційно.
Науковці з Берлінського інституту економічних досліджень закликають політиків активно підтримувати реалізацію нововведень. "Фінансова підтримка, спрямована на розвиток цифрової інфраструктури, а також спеціалізовані навчальні програми для керівників і працівників, можуть сприяти більш ефективному впровадженню необхідних змін", - підкреслюють автори дослідження.