Звіт Федерального бюро розслідувань. За поширення дезінформації Кремлем щодо Сполучених Штатів та України передбачено покарання.
Прекрасно, що вони почали це робити, але це лише перші кроки - так загалом міжнародні фахівці з протидії російській дезінформації відреагували на повідомлення про дії адміністрації президента США Джо Байдена у відповідь на операції з російського впливу на американських виборців. Вони зауважують, що потрібно більше скоординованих зусиль урядів не лише США, а й інших західних країн, спрямованих на протидію агентам російського випливу, який впродовж багатьох років не знаходив ефективного опору з боку демократичних держав, зазначає "Голос Америки". Дезінформація Кремля спрямована великою мірою проти України.
4 вересня адміністрація Джо Байдена висловила обвинувачення на адресу Росії в її масштабних зусиллях вплинути на президентські вибори в Сполучених Штатах. Зокрема, йдеться про поширення дезінформації та залучення американських впливових осіб, які, іноді не усвідомлюючи цього, поширюють пропаганду, що походить з російських державних засобів масової інформації.
Міністерство юстиції, Міністерство фінансів та Державний департамент реалізували комплекс скоординованих заходів, що включають накладення санкцій, висунення кримінальних обвинувачень та конфіскацію веб-доменів. За інформацією американських офіційних осіб, ці домени використовуються Кремлем для поширення пропаганди та дезінформації, переважно стосовно України, на яку Росія здійснила масштабне вторгнення в лютому 2024 року.
У звіті розслідування на майже 300 сторінок, який Федеральне бюро розслідування (ФБР) опублікувало 4 вересня, описується, що російські компанії роблять задля поширення фейкових новин, розпалювання напруги в американському суспільстві та нападу на американських політиків, які підтримують Україну у війні проти Росії.
У звіті згадуються компанії, такі як Social Design Agency (SDA), Structura National Technology (Structura) та ANO Dialog, які функціонують під наглядом адміністрації президента Росії. Зокрема, перший заступник керівника апарату президента Сергій Кирієнко відіграє ключову роль у цій діяльності. Через ці структури Кремль прагне здійснити вплив на американську аудиторію, включаючи результати виборів у США.
Серед російських дій документ ФБР вказує, зокрема, на маніпуляції з дезінформацією, спрямовані на виборців США в шести штатах, де жодна з провідних політичних сил не має чіткої переваги. Зокрема, акцент робиться на таких питаннях, як "ризик втрати робочих місць для білих американців" та "загроза злочинності" з боку "українських емігрантів".
Вихід документа на публікування та оголошення плану дій проти російських впливів спровокували миттєву реакцію з боку американських та міжнародних спостерігачів. Вони вважають, що дії адміністрації є виправданими, проте недостатніми для вирішення ситуації.
Деякі експерти вважають, що оприлюднення звіту та звинувачень, пов'язаних із російським впливом, може негативно позначитися на виборчих перспективах республіканців. Відзначається, що в документах йдеться про те, що одним із завдань кампанії дезінформації було сприяння перемозі конкретного кандидата на виборах 2024 року.
Хоча Дональд Трамп не згадується на ім'я, розвідувальне співтовариство США заявило, що уподобання Росії щодо президентських перегонів не змінилися з 2020 року, коли Москва провела низку операцій впливу на підтримку Трампа та спрямованих на очорнення Джо Байдена, зауважує телеканал CNN.
Екс-командувач Сухопутними силами США в Європі Марк Гертлінг у своєму дописі на платформі Х зазначає, що під час виконання своїх обов'язків щодня отримував розвідувальну інформацію, яка вказувала на зусилля Росії вплинути на Захід, зокрема на Сполучені Штати.
Він зазначає, що інформація про ці дії Кремля була відома не лише військовим, а й обговорювалася в Конгресі США, де це питання активно порушувалося, а також висвітлювалося в ЗМІ. Крім того, сам генерал, коли залишив службу, торкався теми кібернетичних атак, які мали на меті вплив на вибори, у своїх публікаціях 2018 року.
Тому він вітає той факт, що адміністрація повідомила про дії Росії і має план, як їм протистояти, і відкидає закиди про політичну заангажованість дій адміністрації.
З оприлюднених нещодавно документів Міністерства юстиції стало відомо, що щонайменше шість впливових консервативних блогерів у США отримували таємне фінансування від співробітників російських державних ЗМІ. Їхня мета полягала у створенні англомовних відео, спрямованих на просування російських інтересів у США. Прокурори заявляють, що ці блогери, ймовірно, діяли непомітно для себе, працюючи на компанію, яка фактично була прикриттям для російської кампанії впливу.
Дослідниця російського впливу журналістка журналу The Atlantic Енн Епплбаум поставила під сумнів можливість того, що праві коментатори з мільйонами передплатників на YouTube та інших платформах соціальних мереж могли не знати, що гроші на їхню діяльність надходять з Росії.
"Я вражена, просто вражена, дізнавшись, що російська влада підтримувала ультраправих "інфлюенсерів" у Теннессі, і впевнена, що вони навіть не підозрювали, звідки беруться ці фінанси," - з іронією зазначила Епплбаум у мережі Х, посилаючись на матеріал The Guardian з цього питання.
Фахівці з дезінформації та російських операцій впливу кажуть, що дії, про які оголосили державні органи США, можуть стати важливим кроком у правильному напрямку для стримування зловмисного російського впливу на західні країни і передусім на Америку.
Однак, на думку дослідниці Олександри Цехановської, спираючись на досвід України, потрібно буде ще багато зробити для захисту американської демократії від дестабілізуючого російського впливу. Бо російські методи часто змінюються і пристосовуються до нових обставин, ширше залучаючи місцевих акторів до просування російських цілей.
"Наративи часто трансформуються через різних гравців і джерела, і цілком ймовірно, що Кремль дедалі більше буде покладатися на місцевих довірених осіб, які приховуються під маскою американців, щоб здобути більшу довіру американської аудиторії", - зазначила в інтерв'ю "Голосу Америки" Олександра Цехановська, керівниця проєктів Центру інформаційної стійкості, міжнародної мережі дослідників, що займаються боротьбою з дезінформацією.
Вона вважає, що, попри санкції, росіяни та інші країни здатні швидко виявити нові слабкості Заходу, які можуть бути використані в їхніх інтересах.
Директор Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Ігор Соловей підкреслює, що Росія вже давно перейшла до нових форм впливу, використовуючи не лише закриті сайти та домени. Вона активно маніпулює свідомістю іноземних громадян через соціальні мережі, контроль за якими є значно більш ускладненим.
Соціальні мережі перетворилися на "зброю масового інформаційного впливу", і забезпечення порядку в цій сфері є ключовим завданням для кожної держави, - зазначає Соловей у інтерв'ю "Голосу Америки". - Платформи, такі як "ТікТок" або, особливо, російський "Телеграм", навряд чи виявлять бажання інвестувати в боротьбу з ботами, тролями чи організованою дезінформацією.
Дослідник, який очолює установу при Міністерстві культури та інформаційної політики України, вважає, що лише тиск держави, або навіть коаліції держав зможе змусити ці соціальні мережі поставити перепони на шляху зловмисників і зловмисного контенту.
Про те, що така коаліція була б на часі, свідчить ще один аспект звіту ФБР, який стверджує, що російська операція з просування своїх наративів активно ведеться і через німецьких, французьких, італійських, британських та інших європейських політиків, бізнесменів, журналістів та інфлуенсерів.
Наприклад, у Європі та Сполучених Штатах стали популярними операції з використанням сайтів-двійників, відомих як Doppelgänger, які маскувалися під авторитетні видання, такі як Der Spiegel, Bild, Le Monde, Le Parisien, Welt, FAZ, Süddeutsche Zeitung та Delfi.
Згідно зі звітом ФБР, основною метою кремлівської кампанії в Європі було створення розбрату, підрив репутації США та ослаблення підтримки України.
Якуб Каленський, старший аналітик Європейського центру передового досвіду з протидії гібридним загрозам у Гельсінкі каже, що для того, щоб заходи проти дезінформації та інформаційної агресії були ефективними, обов'язково потрібні скоординовані каральні заходи. І США зараз показують в цьому приклад Європі.
"Сполучені Штати займають провідні позиції в цій сфері. Численні європейські країни могли б запозичити уроки з їхнього досвіду," - зазначив Каленський у розмові з "Голосом Америки".
Він підкреслює, що надзвичайно важливо, що уряд США, "на відміну від багатьох інших країн", проводить розслідування та прагне виявити канали, які беруть участь у російських операціях.
За словами Каленського, не достатньо лише підвищувати медіаграмотність для боротьби з дезінформацією.
"Цього ніколи не вистачить, адже самі ці дії, спрямовані на жертв маніпуляцій, не можуть зупинити інформаційних агресорів, - зазначає він. - Аналогічно до боротьби з незаконними наркотиками, де ми не зосереджуємося виключно на освітніх кампаніях, ми також активно затримуємо наркоторговців і злочинців, які беруть участь у цій діяльності. Так само в випадку інформаційної агресії необхідно ввести серйозні покарання за такі злочини. Розслідування та кримінальна відповідальність також є невід'ємною частиною цього процесу."