Заробітки швидко підвищуються. Яке відношення до цього має бронювання?


На початку жовтня 2024 року середня зарплата в Україні становила 21,5 тис грн. Відповідно до даних сайту work.ua, це на 19% більше, ніж рік тому.

Державна служба статистики також повідомляє подібні дані: у другому кварталі 2024 року спостерігалося зростання на рівні 22,1%, а середня заробітна плата перевищила 20 тисяч гривень.

Основна причина цього - брак кадрів, що підсилює конкуренцію роботодавців за працівників. Підприємствам наразі вдалося заповнити лише 71% штатних посад, ідеться в останньому макроекономічному та монетарному огляді Національного банку.

Але що саме стоїть за загальними словами про дефіцит кадрів, і чи зросли всі зарплати однаково?

Для відповіді на це запитання ЕП проаналізувала майже 600 професій та зміни в їхніх доходах. Крім того, ми класифікували їх за критеріями "робітничі" та "білі комірці", а також за статевою приналежністю та вимогами до спеціальної освіти (детальніше дивіться методологію).

Якщо залишити осторонь регіональний аспект, що від початку великої війни значно впливає на зарплатні перспективи та безпосередньо корелює з відстанню до лінії фронту (наприклад, у Львові, Ужгороді та Києві річне зростання склало 22%, тоді як у Харкові та Херсоні — 12-15%), можна сформулювати ще кілька важливих висновків.

Згідно зі статистичною моделлю ЕП, середнє збільшення заробітних плат у гендерно нейтральних і робітничих професіях, а також в тих, що не вимагають спеціалізованої освіти, в Україні становить приблизно 14%. Хоча такі фактори, як мобільність працівників та гендерний поділ, здаються здатними збільшити цей показник на кілька відсотків, в підсумку вони не виявилися статистично значущими.

Це свідчить, наприклад, про те, що коливання в заробітних платах для професій, де переважають чоловіки, не мають суттєвих відмінностей від змін у зарплатах для жінок або професій, що вважаються гендерно нейтральними.

Змінна, що вказує на вимогу спеціальної або вищої освіти для певної професії, виявилася статистично значущою: заробітні плати в цих сферах підвищилися на кілька відсотків порівняно з базовим рівнем.

Якщо вакансія стосується "робітничих спеціальностей", то в середньому це підвищує зарплату ще на 8% у порівнянні з "білими комірцями".

Ці дані акцентують увагу на висловлюваннях роботодавців протягом минулого року: вони шукають фахівців з високою кваліфікацією. Раніше експерти ЕП виявили, що електрики та слюсарі є одними з найбільш затребуваних професій. Запит на ці спеціальності часом удесятеро перевищує їхню доступність. Наразі це знаходить відображення у змінах їхніх заробітних плат.

У той час як в ряді галузей, зокрема серед "білих комірців", ситуація виглядає позитивною, в секторі IT відбувається абсолютно інше. Програмісти на C++, а також розробники для Android і Python зазнали зниження доходів на рівні від 25% до 30% протягом року. "Це зумовлено кризовими явищами в IT-сфері. Хоча загалом на ринку праці існує дефіцит кадрів і безліч відкритих вакансій, в IT спостерігається перенасичення кандидатів та брак робочих місць", – зазначають експерти з work.ua.

Варто також врахувати, що work.ua є платформою для менш досвідчених IT-фахівців, і в цьому сегменті спад зарплат відчувається сильніше. За даними спеціалізованих ресурсів, на кшталт DOU, в той час, як доларові зарплати для фахівців середнього та високого рівня тримаються без змін, у "джунів" вони впали.

Ще одним фактором, який може сприяти підвищенню винагороди в бюджетній сфері, є система резервування. Заробітна плата на підприємстві виступає одним із основних показників для виконання трьох із семи вимог, необхідних для бронювання працівників (більш детальну інформацію про вимоги можна знайти в статті ЕП).

Зазвичай це статус критичного від місцевої влади, відсутність боргів та середня зарплата, яка має бути не менше середньої в області. Останній раз офіційно цей показник розраховувався Держстатом ще в четвертому кварталі 2021 року.

Наприклад, у Чернігівській області ця сума залишається на рівні 13 тисяч гривень, що стимулює роботодавців встановлювати мінімальні пропозиції на цьому рівні. Як наслідок, лише за минулий рік кількість зареєстрованих у країні збільшилася майже на 1 мільйон, досягнувши 1,5 мільйона осіб.

Таким чином, незважаючи на виклики, з якими стикається бізнес, зростання податків та загально негативні прогнози, наразі вигоду отримують наймані працівники. Національний банк України прогнозує, що вже до 2025 року їхня реальна заробітна плата перевищить довоєнні показники.

Методологія. Дані доступні на сайті work.ua. Для класифікації всіх вакансій (майже 600 видів) на робітничі і "білі комірці", а також для визначення, чи є професія більш характерною для жінок, чоловіків чи обох, і чи потребує вона спеціальної або вищої освіти використаний Chat-GPT. Поділ є умовним і може включати гендерні стереотипи.

Запит формулювався наступним чином (можна відтворити в моделі "gpt-4o-mini"): "Ознайомся з назвою професії та оцініть: чи належить вона до робітничих спеціальностей або до категорії "білий комірець"; чи є вона більш притаманною для жінок, чоловіків або обох статей; чи передбачає вона необхідність пересування; чи вимагає професія високої кваліфікації".

Ви можете самостійно вивчити ці фактори та дізнатися, як зарплати змінилися протягом року, за допомогою інтерактивної графіки.

Related posts