Проникають у місця, які раніше були недоступними: як німецькі дрони Vector сприяють розвідувальним операціям на передовій.


У великій війні українське військо має потребу в безмежній кількості дронів, мова йде про мільйони. Частину покриває держава, частину - приватні компанії. Дуже важливим є й перехід на власне виробництво та розробку дронів в Україні.

На полі бою є потреба не лише в легких FPV-коптерах, а й у розвідувальних дронах. Такі дрони під назвою Vector зокрема виробляє німецька компанія Quantum-Systems з RnD-центром (досліджень та розвитку) в Україні.

У серпні цього року Quantum-Systems анонсувала встановлення завадозахищених антен на 15 розвідувальних дронів, які використовують Сили оборони. Це має покращити їхні технічні характеристики, зокрема стійкість до перешкод глобальній супутниковій навігації. У проєкті взяла участь й українська IT-компанія Intellias.

24 Канал зустрівся на IT Arena з Віталієм Седлером, CEO та співзасновником Intellias, а також з Дмитром Горліним, CTO Quantum-Systems. Обговорили теми розробки безпілотників в Україні, появу міжнародних компаній на нашому ринку та перспективи технологій дронів у майбутньому.

Quantum-Systems – це німецька компанія, що спеціалізується на виробництві дронів, яка вже частково перенесла свої виробничі потужності в Україну, зазначає Горлін. В Україні функціонує центр досліджень та розробок (R&D), тоді як головний офіс залишається в Німеччині.

Особливістю дронів Vector, як зазначає співрозмовник, є їх призначення для розвідки. Ці дрони характеризуються вертикальним зльотом і посадкою, мають розмах крил 2,8 метра, важать 8,5 кілограма та можуть перебувати в повітрі до 180 хвилин. Завдяки вертикальному зльоту, їм не потрібно ніякого додаткового обладнання, а також вони швидко готові до виконання завдань, підкреслює Горлін. Максимальна дистанція польоту складає 45 кілометрів.

Розробка "Векторів" стартувала в 2018 році, і вже у 2020 році ці дрони з'явилися на ринку, спочатку орієнтуючись на промислові потреби. Пізніше проект привернув увагу військових.

Зокрема, Пентагон вибрав американську дочірню фірму Quantum як перспективного виробника розвідувальних безпілотників для спеціальних сил США.

Військові високо оцінюють дрони Vector за їхню швидкість. Від моменту прибуття на місце до запуску дрона проходить всього 10-15 хвилин, а у найефективніших операторів цей час може скорочуватися до 7-8 хвилин. Основна мета проєкту полягала в тому, щоб забезпечити нашим військовим можливість виконувати завдання в зонах, куди раніше вони не мали доступу, адже з цими дронами на фронті працює кілька сотень спеціалістів.

- зазначає співрозмовник.

В українському RnD-центрі дрони оснастили спеціальною GPS-антеною, яка має захист від перешкод, що постійно створюються ворогом, пояснює Горлін. Фактично, сам приймач є повністю українським проектом, і його використання підтримує не лише наших військових, а також вітчизняного виробника, що виготовляє ці високотехнологічні завадозахищені приймачі, додає співрозмовник.

Минулого року газета The New York Times повідомила про випадки падіння дронів на полях битв. Виявилось, що причиною цього стали дії російських систем радіоелектронної боротьби. Це змусило розробників вдосконалити антени безпілотників.

Наступним кроком компанія Quantum-Systems реалізувала інтеграцію з усім апаратним забезпеченням, розробивши композитний елемент, який дозволяє безперешкодно вмонтовувати хардвер у літак, не заважаючи його аеродинамічним характеристикам та бойовим можливостям.

У Quantum-Systems є в розробці подібний російському розвіддрону проєкт, який може залітати далі в тил, але "Орлан" - це все ж інший клас, наголошує Горлін, оскільки всі БПЛА відрізняються.

Наприклад, модель "Орлан" обладнана двигуном внутрішнього згоряння, тоді як дрон Vector використовує три електричних мотори. Завдяки двигуну внутрішнього згоряння, дрон здатен подорожувати на значно більші відстані. Однак у нас є інноваційна розробка під назвою Reliant, яка може перевершити Vector за дальністю польоту - вона є частиною однієї екосистеми систем разом із Vector.

- зазначає співрозмовник.

Усе трапилося досить стрімко, ділиться Горлін враженнями про вихід на український ринок: "Вектори" прибули, їх протестували хлопці під час бойових місій, і далі все пішло своєю чергою.

Основним досягненням Олександра Бережного, керуючого директора Quantum-Systems в Україні, стало переконання компанії в необхідності не лише постачати дрони в Україну, а й бути присутніми на місці. Ми заснували сервісний центр для ремонту та обслуговування цих дронів, а також створили службу підтримки, яка швидко реагує на запити пілотів. У нас все організовано на високому професійному рівні, включаючи першу та другу лінію підтримки. І, звичайно, ми вже розпочали локалізацію виробництва, - додає Дмитро Горлін.

"Як каже наш СЕО Флоріан Зайбель, якщо вас немає в Україні, то вас в принципі не існує в індустрії дронів", - додає співрозмовник.

Зокрема, служба технічної підтримки організувала "ланцюг зворотного зв'язку" від пілотів. Коли вони помічають щось важливе, фіксують це у повідомленні до служби підтримки, яке потім передається в відділ досліджень і розробок. В подальшому команда займається пошуком можливих рішень.

Я знаю безліч прикладів західних компаній, які постачають свою продукцію для армії США, але в Україні їх вироби на перших етапах випробувань на полігоні вже не змогли витримати натиску РЕБ. Тому я не можу рекомендувати заходити в Україну. Натомість, я порадив би, спираючись на наш досвід, займатися тут саме дослідженнями та розробками і бути присутніми постійно.

- каже Горлін.

Рекомендація від Дмитра для західних виробників, які прагнуть досягти успіху в галузі дронів, полягає в тому, щоб створити в Україні дослідно-експериментальні центри, а також центри підтримки та сервісу. Це дозволить значно зменшити час від отримання реального зворотного зв'язку до моменту, коли інженер почне працювати над вирішенням проблеми.

Фінансування виробництва антен здійснила IT-компанія Intellias, вклавши близько 4 мільйонів гривень. Як зазначив генеральний директор Intellias Віталій Седлер, щорічно на день компанії, замість того щоб витрачати гроші на грандіозні святкування в умовах повномасштабної війни, команда обирає інвестувати цей бюджет у "корисні справи".

Минулого року компанія Intellias надала фінансування для ініціативи Сергія Притули, що займалася придбанням безпілотників. В цілому, організація виділяє кошти на підтримку військових, які перебувають в безпосередній близькості до зони бойових дій.

Цього року ми вирішили, що було б цікаво не лише витрачати гроші на готові рішення, а як інженерна компанія внести свій вклад у покращення та вдосконалення. Ми зустрілися з компанією Quantum-Systems, яка створює вражаючі продукти, і вирішили від Intellias передати фінансові кошти, які були витрачені на додаткове обладнання для дронів, - поділився Седлер.

Щодо майбутніх проєктів, Седлер зазначає, що важливо спостерігати за роботою дронів, щоб з'ясувати, які результати можна очікувати від цього проєкту.

За словами Дмитра Горліна, наступний проєкт може статися, але це можуть бути вже не ці приймачі.

"Технологічний цикл на фронті доволі швидкий - впроваджене рішення працює десь пів року. За пів року вже знаходяться якісь контрметоди і ти маєш знаходити щось нове", - додає співрозмовник.

Дмитро Горлін не береться прогнозувати майбутнє дронів на великий термін, але стверджує, що можна передбачити розвиток на пів року.

Ми неодмінно станемо свідками появи материнських дронів, які слугуватимуть платформами для меншої авіації. Також, безумовно, з'являться потужні розвідувальні дрони, подібні до російського літака А-50, оснащеного великим радаром для далекого спостереження. Крім того, можна очікувати на мініатюрні версії таких апаратів. Саме в цьому напрямку буде розвиватися індустрія дронів.

- зазначає співрозмовник.

Звичайно, дуже великий чинник - це штучний інтелект, який змінює все у світі, зауважує Горлін. Вже впроваджені методи Last Mile Targeting, коли наведення працює на підльоті за допомогою штучного інтелекту.

На думку технічного директора Quantum-Systems, всі ці технології будуть проникати ще глибше. Ще одна історія, яка драйвить зараз - це дрони-перехоплювачі. Виробники або вже роблять їх або, як Quantum-Systems, працюють над розробками для захисту від дронів-перехоплювачів.

Related posts