Західні обмеження суттєво вплинули на російські технології "стелс": огляд пропагандистських новин за 9 жовтня 2024 року.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підготував збірку дезінформації та пропагандистських наративів, що були поширені 9 жовтня 2024 року.
Оригінал статті доступний на веб-ресурсі "Центру стратегічних комунікацій" за цим посиланням.
"Дембельський акорд" у Discord. Готуємось до Steam.
Згідно з інформацією, що поширюється через популярний російський месенджер "сарафанне радіо", після Discord до списку заборонених в Росії ресурсів планується додати також Steam. Наразі цю платформу зобов'язали прибрати "незаконний контент", і в разі невиконання вимог її можуть заблокувати.
За аналогічною схемою, нагадаємо, починалося блокування месенджера Discord, який було офіційно заблоковано в Росії напередодні.
ДІЙСНО, заборона Discord спричинила хвилю протестів. У Z-пабліках стверджують, що такої шкоди їм не завдали навіть українці разом з американцями, і тепер вони відчувають себе так, як у березні 2022 року.
Окрім цього:
"Fighterbomber" охарактеризував блокування Discord як "удар під дих". Він зазначив, що російські посадовці відірвані від реальності, як народу, так і, на жаль, армії.
"Рибарь" повідомляє, що "деякі командні пункти можуть опинитися без можливості отримання трансляцій з безпілотників. Міністерство оборони не має наміру запропонувати військовим жодну альтернативу."
"Російський інженер" не може зрозуміти, чому його заблокували. Чи це безглуздя, помилка, чи, можливо, життєва необхідність, навіть якщо це завдає шкоди нашій армії?
"Осведомитель" висловлює занепокоєння з приводу того, що "отримуються повідомлення про суттєві проблеми в експлуатації БПЛА в зоні СВО: відсутні трансляції з дронів, не функціонують чати та спостерігається відсутність координації".
Цікаво, що "воєнкори", яким не треба деанонімізуватись (Подоляка, Коц, Сладков і інші) мовчать. Мовчить і МО РФ, яке мало б першим забити на сполох. Останнє доводить, що наказ про блокування Discord (а згодом вірогідно і Steam) надійшов зі структур вище за нього, не кажучи вже про Роскомнагляд.
Незважаючи на все, Україна та її партнерські країни не можуть не відчувати задоволення від цього протистояння кремлівських структур і "дембельського акорду" Discord у Росії.
Сумна доля Су-57
Протягом багатьох років російська пропаганда стверджує, що "імпортозаміщення" успішно реалізується, а санкції лише зміцнюють країну. Однак реальна ситуація спростовує ці твердження. Яскравим прикладом може слугувати історія російського винищувача Су-57, розробленого за технологією "стелс", який мав конкурувати з американським Lockheed Martin F-22 Raptor.
Про Су-57 в Росії заговорили чотири роки тому, коли в США з виробничих ліній вийшло вже близько п'ятисот літаків, і це були не F-22, а F-35. Щоб заспокоїти російських громадян, які були в шоці від співвідношення 500 американських F-35 до лише 13 Су-57, роль коментатора взяв на себе експерт на ім'я Литовкін.
У матеріалах пропагандистського видання "Звезда" він зазначив, що "Су-57 має можливості, які недоступні іншим винищувачам, однак не слід очікувати великої кількості замовлень на нього, адже таких літаків вимагається небагато. Його унікальність настільки висока, що його можна вважати штучно створеним продуктом".
Як зазначав у 2020 році український військовий аналітик Олександр Коваленко, "аргументи російського псевдоексперта не відповідають здоровому глузду. Адже характеристики Су-57, які заявляються як унікальні, насправді такими не є."
Відтоді минуло чотири роки, і російські "стелси" досі не піднімаються в небо в масових кількостях — тепер це пов'язано із західними санкціями.
9 жовтня видання The Telegraph, констатувало, що виробництво Су-57 взагалі опинилося під загрозою". Ба більше, за цей час російські ВПС вже втратили два стелси: один випробувальний і один серійний - обидва через аварії. А внаслідок удару українського БПЛА по Ахтубинському льотно-випробувальному центру в червні на землі було знищено ще щонайменше один Су-57.
Вперше в історії війни з Україною, згідно з інформацією від Defense Express, російські військові застосували Су-57 у квітні 2022 року для нанесення ударів по Кіровоградській області та об'єктам портової інфраструктури Одеської області. При цьому, варто зазначити, що вони не заходили у повітряний простір України.
Через чотирнадцять років після свого дебютного польоту, Російська Федерація має на озброєнні трохи більше 30 Су-57, з яких близько третини складають випробувальні зразки, що не оснащені всією необхідною електронікою. Завдяки цілеспрямованим санкціям, які запровадили союзники України, вдалося значно уповільнити процес модернізації російських військово-повітряних сил. Сірий імпорт вимагає значних витрат часу, зусиль і фінансових ресурсів, що ще більше гальмує виробництво нових Су-57.
А в цей час, до речі, США вже визначають параметри нового стелс-винищувача Air Dominance, який має замінити 180 літаків F-22. І зважаючи на все, він може піднятися в повітря ще до того, як росіяни отримають останній 76-й (за держзамовленням) Су-57.
Податкове "щастя" Міністерства фінансів Росії може перетворитися на виплати репарацій.
У Росії часто обговорюють тему "викрадених російських активів на Заході", згадуючи про "заморожені приблизно $300 млрд в Європі", а також натякають, що ці кошти можуть стати "об'єктом переговорів для вирішення конфлікту в Україні" у майбутньому.
Тим часом Росія безсоромно демонструє розміри свого мародерства на тимчасово окупованих територіях України. Це дійсно реальні акти крадіжки, а не вигадки кремлівської пропаганди. Окрім традиційних методів мародерства, таких як "націоналізація" підприємств і їх перереєстрація, триває постійний процес обкрадання у вигляді податкових зборів.
Протягом майже дев'яти місяців 2023 року бюджети Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей зібрали 118 мільярдів рублів у вигляді податкових надходжень. Це на 22% перевищує загальну суму зборів за весь попередній рік, згідно з інформацією, наведеній російським виданням РБК, яке посилається на дані Єдиного порталу бюджетної системи Російської Федерації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як РФ хоче "підняти виробництво електроніки" на Донбасі
За результатами третього кварталу, Міністерство фінансів РФ повідомило, що план зі збору податкових та неподаткових надходжень у зазначених регіонах був перевиконаний. "Ситуація в Херсонській області залишається найскладнішою, де дотаційний рівень перевищує 80%. В інших регіонах цей показник коливається в межах 60-65%. Зараз три з чотирьох 'нових територій' мають рівень дотаційності, що нижчий, ніж у Чечні та Інгушетії, де він становить 83-85%", - із задоволенням зазначили в Москві.
Очевидно, що ці "оптимістичні новини" обов'язково вплинуть на розрахунок розмірів репарацій, які Російська Федерація в тому чи іншому форматі повинна буде сплатити Україні.
Що викликає запитання щодо херсонського "гітлерюгенду"?
У Telegram поширилася новина про створення у Херсоні освітнього центру, де старшокласники та студенти проходитимуть ідеологічну підготовку та військовий вишкіл. Z-блогери вже порівняли нову структуру з "гітлерюгендом у нацистській Німеччині".
У російських ЗМІ регулярно проводять паралелі між українськими військово-патріотичними таборами та гітлерюгендом. Наприклад, ще в 2015 році "Комсомольская правда" випустила матеріал з заголовком "Бойовики "Азова" відкрили нацистський дитячий табір під Києвом". А в 2017 році телеканал МО РФ "Звезда" охарактеризував схожий проект у Донецькій області як "табір юних націоналістів".
Насправді, інформація про можливе відкриття "табору" в Херсоні не підкріплюється жодними надійними джерелами. Ці чутки вперше з'явилися на порталі, що пов'язаний із самопроголошеною "ДНР", і були опубліковані анонімним автором без надання конкретних посилань. Жоден із представників "Нацкорпусу", які нібито мають стосунок до цього проєкту, не підтверджував намірів створити подібний центр.
Та й зрештою, хіба можливо відкривати будь-які табори у Херсоні, який регулярно потерпає від російських обстрілів і де переважна кількість дітей навчаються онлайн? Але логіка - рідкий гість на шпальтах пропагандистських видань.
Щодо "гітлерюгенду", то давно стало відомо, яким чином російський фашизм має намір виховувати українську молодь. Отже, згадані раніше фейки є ще однією спробою проекції власних російських практик, які, на жаль, реалізуються і на окупованих українських територіях. Прикладів безліч: маніпуляція свідомістю дітей у Скадовську шляхом поширення брехні про "любов до Росії", перетворення навчальних закладів на військові казарми тощо. І, звісно, під виглядом "дитячих таборів" відбувається депортація українських дітей до Росії. Це питання вже стало предметом розслідування Міжнародного кримінального суду, а також стало причиною міжнародного ордера на арешт російського керівника.