З початку року 20 тисяч українців скористалися державними ваучерами для отримання освіти -- Delo.ua.
Цю інформацію озвучила міністр економіки Юлія Свириденко.
Свириденко підкреслила, що однією з основних проблем українського ринку праці є структурне безробіття. Для вирішення цієї ситуації уряд започаткував ряд програм, спрямованих на перекваліфікацію та навчання населення. Однією з таких ініціатив є програма, що передбачає надання ваучерів на освіту.
На сьогоднішній день 20 тисяч громадян України вже отримали можливість безкоштовного навчання за рахунок державного бюджету, а загальний обсяг фінансування цієї програми досяг 223 мільйонів гривень.
Найпопулярнішими професіями, на які українці навчалися за ваучерами цього року, стали медсестринство (видано 3629 ваучерів); психологія (3144); дошкільна освіта (861); медицина (557); кухар (1775); водій (1354); тракторист (603); кондитер (447).
Максимальна сума ваучера складає до 30 280 грн. Якщо вартість навчання перевищує цю суму, особа або її роботодавець мають можливість доплатити різницю. Ваучери доступні для українців старше 45 років, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, людей з інвалідністю, а також для тих, хто отримав поранення під час війни або був у полоні.
Програма ваучерів входить до складу ініціативи "Робота без бар'єрів", що здійснюється Міністерством економіки України в рамках Національної стратегії щодо формування безперешкодного середовища в країні. Щоб отримати ваучер, слід заповнити заявку на офіційному сайті Державної служби зайнятості або звернутися до найближчого центру зайнятості.
Відзначається, що в минулому році понад 18 тисяч українців скористалися ваучерами на освіту, а загальна сума фінансування програми склала 252 мільйони гривень. У 2023 році найбільше ваучерів було видано для таких професій і спеціальностей, як психологія, соціальна робота, освіта, медицина, будівництво та цивільна інженерія, а також для кухарів і водіїв.
Ваучери на навчання доступні для вибору з 155 професій та спеціальностей, включаючи сфери ІТ, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства та соціального обслуговування. Кожна особа має можливість самостійно визначити професію, навчальний заклад в Україні та формат навчання (очний, заочний або дистанційний). Освіта проводиться в закладах професійної, фахової передвищої та вищої освіти, а також на підприємствах і в організаціях, які мають відповідну ліцензію для навчання.
Ваучер дозволяє пройти навчання безкоштовно за визначеним Міністерством економіки переліком професій та спеціальностей. Його сума наразі не перевищує 30 280 грн, а якщо навчання коштує дорожче, різницю оплачує сам працівник або роботодавець.
Ваучер можуть отримати певні групи громадян, які мають професійно-технічну або вищу освіту, але не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні. Також важливо, що вони не проходили навчання за фінансуванням Фонду соціального страхування від безробіття протягом останніх трьох років. До таких груп відносяться:
Для того, щоб отримати ваучер на навчання, потрібно спочатку вибрати спеціальність, професію та навчальний заклад. Після цього слід подати онлайн-заявку на вебсайті Державної служби зайнятості або звернутися до будь-якого центру зайнятості з заявою та необхідними документами, такими як паспорт, ІНН, трудова книжка та документи про освіту. Протягом 90 днів після отримання ваучера особа повинна укласти договір на навчання з обраним закладом освіти.
Крім того, ваучери на освіту, які надає Державна служба зайнятості, будуть повністю оцифровані і доступні на порталі "Дія".