"Летять зовсім низько": зенітник поділився деталями про особливості збиття "Калібрів"


Боєць поділився своїми емоціями після знищення чергового ворожого об'єкта.

Підполковник Артем Шарков, який удостоєний звання Героя України, поділився своїми емоціями від збиття повітряних цілей. Він також зазначив, що особливістю крилатих ракет "Калібр" є їхній політ на низькій висоті над морем. Ці деталі він розповів в інтерв'ю LIGA.net.

"Був час, коли ми не могли ефективно обстрілювати високошвидкісні цілі. Інші комплекси успішно їх знищували, але через особливості наших тактико-технічних характеристик, ми не могли досягти успіху без власної станції розвідки. Ми багато тренувалися, проводили розрахунки і, врешті-решт, усвідомили, що можемо спробувати," - зазначив військовий.

Як він розповів, коли на дивізіон летіла група ракет "Калібр", зенітники вже були обізнані, в який бік спрямувати станцію наведення. Тоді з цієї групи ракет три були збиті за надзвичайно короткий час – всього за чотири хвилини.

Одна з ракет рухалася прямо в напрямку зенітників, проте її вдалося знешкодити на відстані 7-8 кілометрів. Вони почули вибух, а камера зафіксувала цей момент.

"Після цього бою ми повірили у себе. Почали збивати "Калібри", які летіли з підводних човнів. З одного підводного човна росіяни випускають чотири крилаті ракети. Ми завжди встигали збити одну, решту знищували наші сусіди. Особливість застосування "Калібрів" - вони над морем йдуть дуже низько. Росіяни часто їх запускають в шторм, щоб хвилі створили ефект відбиваючої поверхні й завадили нашим радіолокаційним засобам їх виявити", - поділився Шарков.

Він також розповів, що на ракетах Х-101 окупанти майже завжди використовують постановники завад, від яких на екрані суцільне "молоко" - він засвічений, і неможливо побачити ціль. Але, використовуючи різні методи наведення, певні налаштування техніки, можна від цього "відстроїтися" і знайти ціль. Про неї треба доповісти командиру бригади та після отримання команди знищити ракети у разі входження в зону ураження.

"Коли офіцер наведення повідомляє, що ціль вже в зоні ураження, ти знімаєш запобіжник і натискаєш кнопку запуску. Цей момент натискання кнопки приносить фізичне полегшення від люті. Натискаєш. Відчуваєш, як імпульс проходить через систему до ракети. Чуєш хлопок і усвідомлюєш, що ракета вже на шляху до ворожої цілі. По телевізійному прицілу бачиш далекий спалах. Швидкість і висота цілі змінюються, поступово досягаючи нульової позначки. Потім ціль зникає з радарів. Все це займає лише кілька секунд", - зазначив військовий.

Як він зазначив, після таких зусиль відчуваєш себе "повністю мокрим" від виснаження. Боєць стверджує, що не може передати словами, наскільки сильно "вирує" адреналін під час знищення цілей.

Шарков підкреслив, що навесні 2023 року його підрозділ протягом певного часу не здійснив жодного запуску. У той момент бійці у дивізіоні жартома назвали цей період "чорним травнем".

Кожне збиття цілі надихає. Знищив одну - обираєш наступну. Знову пуск. І так далі. Все зникає, зникає, зникає. Коли офіцер наведення вже зафіксував ціль, вона нікуди не втече. Пілотований засіб нападу ще може виконати протиракетний маневр, щоб уникнути удару. А от ракета чи безпілотник - ні: якщо їх захоплено, вони приречені на знищення", - пояснює зенітник.

Речник Військово-Морських Сил Збройних Сил України Дмитро Плетенчук раніше зазначав, що ракети морського базування "Калібр", які Російська Федерація застосовує проти України, вже не мають колишньої ефективності, як на початку повномасштабного вторгнення. Він підкреслив, що українські зенітні підрозділи навчились знищувати ці ракети, і ворог це усвідомлює. Тому використання "Калібрів" тепер зазвичай відбувається у складі комбінованих атак.

Як зазначив Плетенчук, ефективність "Калібрів" зараз ставиться під сумнів. Військовий пояснив, що протягом повномасштабного вторгнення ЗСУ детально вивчили цю зброю і розробили успішні методи її нейтралізації. Особливо, коли противник використовує "Калібри" як окремий тип озброєння, рівень їх збиття може досягати 100%.

Related posts