Як можна зміцнити промисловий потенціал України в умовах війни?


Підсумки Вінницького індустріального форуму

26-27 вересня в Вінниці проходив Індустріальний форум, на якому представники бізнесу, державних структур та експерти обговорили питання розвитку індустріального потенціалу України в умовах війни. Цю важливу подію, організовану за підтримки Вінницької міської ради, спільноти Board та Вінницької бізнес-школи, відвідало близько 200 учасників. Співорганізатором форуму виступила компанія IdeasFirst.

Однією з ключових тем обговорення на форумі стало питання розвитку промислових парків, яке є стратегічним напрямком, що має велике значення для економіки країни. Борис Шестопалов, засновник Volia Agri-Food Park та співвласник HD-group і GFS Group, зазначив, що сектор глибокої агропереробки демонструє значний потенціал, однак потребує інвестицій у сучасні індустріальні парки. "На початку це вимагає великих капіталовкладень, але в подальшому не передбачає значних додаткових витрат протягом десятиліть. Також важливо підвищити обізнаність українських підприємців про можливості, які надає такий формат", - підкреслив Борис Шестопалов. Volia Agri-Food Park став першим проектом в Україні, який отримав державну підтримку в рамках програми "Зроблено в Україні" на суму 116 мільйонів гривень.

На сьогоднішній день у державному реєстрі налічується 92 індустріальні парки, з яких 24 були зареєстровані цього року. Віталій Кіндратів, заступник міністра економіки України, підкреслив, що це свідчить про зростаючий інтерес підприємців до цього формату. "Бюджет на 2023 рік для підтримки та розвитку індустріальних парків становить 1 мільярд гривень. Крім того, Міністерство економіки працює над низкою змін до законодавства, щоб зробити умови для бізнесу в цій сфері менш обтяжливими", - додав він.

У Вінниці активно діють кілька інноваційних парків, зокрема "ВінІндастрі", "Вінтер Спорт", "Вінницький індустріальний парк" та "Вінницький кластер холодильного машинобудування", які разом займають 92 гектари в межах промислової зони міста. Андрій Очеретний, заступник міського голови Вінниці, зазначає, що існує потенціал для розвитку так званих "Браунфілд" парків. Це означає, що нові парки можуть бути засновані на основі раніше функціонуючих виробничих територій, які вже мають споруди та інфраструктуру. Вони підлягають реконструкції або капітальному ремонту відповідно до специфіки парку та потреб його резидентів. У Вінниці планується створення такого парку на території колишнього заводу з виробництва ламп.

Дмитро Ковальчук, співвласник Alterra Group, наголосив на важливості оцінки якості індустріальних парків за кількістю створених стартапів, патентів та їхньою економічною ефективністю, а не лише за кількісними показниками.

Важливою частиною форуму стало обговорення шляхів залучення інвестицій для відновлення економіки. Сергій Цівкач, керівний партнер Chicago Atlantic в Україні, закликав бізнес звертати більше уваги на приватні інвестиції, які можуть суттєво прискорити розвиток. Фонд Chicago Atlantic Trident інвестує в Україні у проєкти з великим економічним впливом, зокрема, у створення робочих місць і нові технології. Інвестиції можуть сягати від 5 млн до 49 млн доларів за умови, що місцевий партнер профінансує 50% проєкту.

Андрій Сутик, регіональний координатор з розвитку Вінницької області в UNIDO, також підкреслив можливість отримання грантів в рамках спільної ініціативи Міністерства економіки та UNIDO. Цей проєкт націлений на сприяння сталому розвитку зеленої економіки і реалізується за підтримки Японії, яка виділяє 188 мільйонів доларів для допомоги українським підприємствам у впровадженні інноваційних технологій, що сприятимуть відновленню зеленої промисловості. Компанії можуть отримати гранти до 10 мільйонів доларів, якщо вони працюють у таких секторах, як агрокомплекс, виробництво біомаси, інформаційні технології, зелений водень/аміак та інші.

Ігор Бабак, регіональний менеджер середньо-бізнесового управління банку "Львів", також поділився інформацією про можливості залучення інвестицій. Зокрема, банк пропонує фінансування для бізнесу без застави на суму до 5 млн гривень. Проте перед цим проводиться ретельний аналіз всього фінансового циклу проєкту — від інвестицій до потенційних прибутків.

Війна створила серйозні виклики для бізнесу, зокрема, через брак кадрів. Михайло Ганчук, генеральний директор компанії "Промавтоматика Вінниця", запропонував перекваліфікацію соціальних груп, таких як жінки, ветерани та люди старшого віку, як один зі шляхів подолання кризи. Його компанія вже запустила проєкт для навчання жінок у галузі будівництва сонячних станцій. Іще один спосіб працювати з кадровою кризою, який озвучив спікер - дуальна освіта - програма, в якій паралельно студенти працюють і навчаються.

Іван Векірчик, один із засновників групи компанії KNESS, підкреслив, що кадрова проблема є однією з найгостріших. У випадку мобілізації фахівця, знайти йому заміну вкрай важко. Щоб подолати цю труднощі, KNESS активно взаємодіє з професійними навчальними закладами та впроваджує автоматизацію у своїх процесах.

За словами Валентини Рибалко, заступниці директора Державного центру зайнятості, ситуація на ринку праці змінилася: якщо раніше існував дефіцит вакансій, то тепер попит на робочу силу майже втричі перевищує кількість тих, хто шукає роботу. Вона вважає, що одним із найефективніших рішень цієї проблеми є навчання та перекваліфікація, з особливою увагою до набуття практичного досвіду, адже роботодавці активно залучаються до розробки навчальних програм. Зокрема, 80% безробітних, зареєстрованих у центрі, складають жінки, тому Державний центр зайнятості зосереджується на перенавчанні жінок для традиційно чоловічих професій. Ще одним важливим напрямком роботи центру є компенсація витрат на облаштування робочих місць для ветеранів та ветеранок у підприємствах.

Фелікс Волков, засновник Вінницької бізнес-школи, партнер Board Вінниця, один з організаторів і генеральний партнер форуму, поділився своїм баченням майбутнього події: "Ми побачили, що такі заходи, як Вінницький індустріальний форум, є надзвичайно важливими не лише для обговорення регіональних стратегій розвитку, а й для об'єднання представників різних регіонів. Ми прагнемо зробити цей форум щорічною подією, на якій буде збиратися індустріальна спільнота для обговорення викликів, які можливо вирішити лише разом. Вінниця має всі передумови стати центром тяжіння для багатьох виробництв завдяки вигідному розташуванню та підтримці влади на рівні області та міста. Ми готові створити платформу для обговорення майбутнього реіндустріалізації України".

Related posts