Як громади Кіровоградщини досягли успіху та активно розвиваються завдяки ініціативі USAID DOBRE | UACRISIS.ORG
Яким чином Програма USAID DOBRE вплинула на еволюцію територіальних громад і які проєкти були успішно реалізовані спільно?
Чотири громади Кіровоградської області представили свої можливості та ресурси для делегації Програми USAID DOBRE. До них завітала радниця з питань управління міжнародної організації Глобал Ком'юнітіз Джіджі Дюпуї, а також регіональний директор програми USAID DOBRE Андрій Нагорний, разом з експертами з управління проектами Ярославою Ткаченко та Оленою Радул, які спеціалізуються на розвитку громад.
Приютівська селищна громада: важлива не лише технічна допомога, але й можливість навчатися, щоб розвиватися далі
Приютівська громада почала співпрацю з програмою USAID DOBRE у 2022 році. У рік, коли сталося повномасштабне вторгнення, в рамках проєкту швидкого реагування громада отримала від своїх партнерів портативні електростанції та сонячні панелі. Ці пристрої використовувалися під час блекаутів як альтернативні джерела енергії.
Громада готова поділитися своїм успішним досвідом у сфері управління. У рамках співпраці з Програмою USAID DOBRE, Приютівська громада вирішила вдосконалити систему поводження з твердими побутовими відходами. Перш за все, було проведено комунікацію з мешканцями. Надалі, спільно з консультантами програми, розробили та затвердили нову Програму управління відходами. У рамках цього спільного проекту USAID DOBRE забезпечила громаду понад 300 індивідуальними баками, два трактори та спеціалізоване обладнання для подрібнення гілок. Тут сподіваються, що мешканці стануть більш свідомими у зборі сміття, і несанкціоновані сміттєзвалища більше не виникатимуть.
Ще один ключовий аспект для нашої громади полягає в підтримці молодіжної ініціативи. В рамках цього було засновано молодіжну раду та молодіжний центр "Пазл", який функціонує як комунальний заклад. Це також є першим подібним досвідом в області. Менторську допомогу молодіжним проектам в Приютівській громаді забезпечує громадська організація "Агенція сталого розвитку "Хмарочос" у рамках програми "Голос громади в місцевому самоврядуванні", що реалізується за підтримки USAID DOBRE.
Цікаво, що саме молоді люди Приютівської громади через голосування визначили ідею створення молодіжного простору. Тут вже організовують різноманітні заходи, тренінги та майстер-класи. Громадська організація "Хмарочос" надає підтримку місцевій молоді в укріпленні спроможності молодіжної ради та розробці молодіжної програми. Молодь повинна навчитися вести відкритий діалог з представниками влади, аналізувати ситуацію та активно долучатися до вирішення проблем громади. Найголовніше – відстоювати свої потреби та інтереси.
Ще один напрям - це підтримка та згуртування крафтовиків Приютівської громади. Цей проєкт місцевого економічного розвитку також підтримала Програма USAID DOBRE. Громада вирішила створити майданчик, де місцеві підприємці можуть презентувати свою продукції та отримувати необхідні консультації. Щороку в громаді проводитимуть ярмарки, на яких разом із культурними заходами поєднають презентацію та реалізацію продукції крафтовиків: пасічників, медовиків, сироварів. У межах проєкту "Крафтовий дім" Програма USAID DOBRE закупила для Приютівської громади мобільну сцену та торговельне обладнання.
Згідно з висловлюванням Андрія Коломійцева, керівника Приютівської громади, взаємодія з Програмою USAID DOBRE сприяла розвитку спроможності та стійкості громади у відповідь на сучасні виклики.
"Нам важливо не тільки отримувати технічну підтримку, але й мати можливість навчатися, щоб продовжувати свій розвиток, підвищувати якість послуг та об'єднувати мешканців. І вже зараз ми готові ділитися нашим успішним досвідом з іншими громадами Кіровоградської області", - зазначив голова.
Новопразька селищна громада: Програма USAID DOBRE навчила мислити стратегічно
Новопразька селищна громада розпочала співпрацю з Програмою USAID DOBRE у 2018 році. За цей час спільно реалізовано вже 12 проєктів на загальну суму близько 13 мільйонів гривень. Під час візиту секретар Новопразької селищної ради Василь Гейко продемонстрував гостям результат спільно реалізованих проєктів. Зокрема, представники Програми USAID DOBRE побували в місцевому навчальному закладі, в якому працює молодіжний арт-центр.
Цього дня в арт-центрі представники молодіжної ради громади разом з активною молоддю працювали над створенням ідей для нової молодіжної програми. Варто зазначити, що в цій громаді було введено посаду молодіжного працівника. Завдяки активній участі та підтримці Програми USAID DOBRE, Міністерство молоді та спорту розробило і затвердило професійний стандарт "Фахівець з питань молоді (молодіжний працівник)", який формалізує цю професію і встановлює вимоги до професійних компетенцій, необхідних для кандидатів на цю посаду.
Новий інноваційний проєкт був реалізований на базі місцевого ліцею: у 2020 році тут була відкрито STEM-лабораторію, що стала першою в регіоні. Учні мають змогу розробляти власні навчально-дослідні проєкти та проводити різноманітні експерименти завдяки сучасним комп'ютерним технологіям та робототехніці. Програма USAID DOBRE надала школі інтерактивний дисплей, шість ноутбуків, 3D-принтер, стартовий набір для робототехніки, а також конструктор для STEM-освіти. Громада, у свою чергу, за рахунок бюджетних коштів провела ремонт класу та придбала нові меблі. Багато випускників ліцею обрали кар'єру в галузі комп'ютерних технологій та інженерії. Тому сьогодні діти з великим ентузіазмом продовжують заняття у STEM-лабораторії.
Разом із Програмою USAID DOBRE, громада Новопразька вдосконалила два ключові напрямки обслуговування: водопостачання та утримання шляхів. У співпраці з експертами програми було розроблено стратегії покращення цих послуг і визначено етапи їх впровадження. В рамках цього проекту громада отримала від партнерів-донорів екскаватор та самоскид, які активно застосовуються для ремонту водопровідних систем, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, а також для утримання дорожньої інфраструктури на своїй території.
Незабаром у центрі селища Нова Прага відкриють ярмаркову площу, на якій нині тривають підготовчі роботи. Це теж спільний проєкт громади та Програми USAID DOBRE, який спрямований на підтримку місцевих підприємців, сільгоспвиробників -- тих, хто виробляє власну продукції та хоче її реалізувати. Громада створить комфортні умови як для продавців, так і для покупців. Одна важлива деталь: проєкт передбачає встановлення туалетів, якими зможуть користуватися і люди з інвалідністю.
За інформацією секретаря Новопразької громади Василя Гейка, Програма USAID DOBRE допомогла розвинути системне та стратегічне мислення, а також ефективно управляти проєктами і підтримувати постійний контакт з мешканцями.
Компаніївська селищна громада: отримали нові можливості та будують плани на майбутнє
У 2018 році Компаніївська селищна громада стала однією з перших в Кіровоградській області, яка розпочала співпрацю з програмою USAID DOBRE. Протягом цього часу, незважаючи на труднощі, пов'язані з війною, громада знайшла можливості для свого розвитку і змогла істотно поліпшити важливі для мешканців послуги.
Зокрема, в селі Голубієвичі відкрили сучасний стоматологічний кабінет, де щомісяця 100 жителів громади користуються якісними медичними послугами. Громада за кошти місцевого бюджету зробила ремонт в одній із кімнат місцевої амбулаторії, а Програма закупила обладнання та інструменти на суму 269 тисяч гривень. Цей проєкт реалізовано на запит жителів.
Завдяки ініціативі USAID DOBRE, громада отримала можливість проводити ямковий ремонт доріг, модернізувати системи водопостачання та водовідведення, а також займатися благоустроєм території. Жителі громади самостійно визначили через опитування ключові послуги, які потребують вдосконалення. У свою чергу, програма USAID DOBRE надала новітнє комп'ютеризоване обладнання для виконання ямкового ремонту доріг за допомогою струменево-ін'єкційного методу, а також екскаватор і спеціалізований аварійно-ремонтний автомобіль. Це дозволить оперативно та якісно реагувати на надзвичайні ситуації і поліпшити рівень надання комунальних послуг у громаді.
У громаді роблять ставку на дітей та молодь. У центрі селища під відкритим небом та в місцевому Центрі культури та дозвілля спільно з Програмою USAID DOBRE облаштували молодіжні творчі простори. Молодь громади має затишні території, де можна проводити дозвілля, майстер-класи, показувати кінофільми або організовувати концерти.
У громаді вже працює молодіжна рада, а з листопада 2024 року в селищній раді введено посаду молодіжного працівника. Так само, як в інший громадах-партнерках, у Компаніївській ТГ розробляється молодіжна програма. У цьому допомагає ГО "Агенція сталого розвитку "Хмарочос", працюючи у межах проєкту "Голос громади в місцевому самоврядуванні" Програми USAID DOBRE.
В Компаніївці діти та молодь отримали неповторну можливість вивчати конструювання, робототехніку та 3D-моделювання. Це дозволить учням та молодим людям здобути сучасні знання та навички, які стануть у нагоді при виборі майбутньої професії. Навчальний простір був створений на базі місцевого Центру культури та дозвілля. Минулого року за рахунок громади в приміщенні було проведено ремонт, встановлено нову систему освітлення та закуплено шафи. Для забезпечення навчального процесу Програма USAID DOBRE надала сучасні меблі та спеціалізоване обладнання на загальну суму понад 100 тисяч гривень. Новітнім технологіям учнів навчає кандидат технічних наук, викладач одного з провідних університетів столиці Дмитро Барановський.
Голова Компаніївської громади Олександр Маслюков зазначив, що завдяки співпраці з Програмою USAID DOBRE, громада отримала нові перспективи для розвитку. Однак, він висловив надію на втілення ще ряду проектів, таких як впровадження бюджету участі для шкіл та відкриття швейної майстерні для жінок.
Знам'янська міська громада: освітні тренінги спонукають громади активніше діяти на благо своїх мешканців.
Знам'янська міська громада підписала угоду про співпрацю з Програмою USAID DOBRE у рік повномасштабного вторгнення. Того ж року в межах проєкту швидкого реагування громада отримала спеціальне обладнання, інструменти та зарядні станції. Зокрема, місцевій лікарні було передано понад 20 зарядних станцій . Вони забезпечуватимуть роботу критично важливого медичне обладання під час блекаутів.
Однією з найважливіших проблем для громади Знам'янки є якість дорожнього покриття. Разом із мешканцями громади, було вирішено, що утримання та ремонт доріг є пріоритетним завданням. Для проведення ямкового ремонту доріг Програма USAID DOBRE надала сучасну комп'ютеризовану установку, що дало змогу розпочати роботи з відновлення дорожнього покриття на 20 вулицях у громаді.
З ініціативи молодіжної спільноти в Знам'янці з'явився новий багатофункціональний спортивний майданчик, який був урочисто відкритий у день прибуття гостей. Серед десяти запропонованих проєктів молоді обрали саме цей, підтриманий програмою USAID DOBRE. На майданчику встановлені тренажери, створене місце для гри у волейбол, а також зони для обговорень та обміну ідеями. Цей простір буде доступний для занять спортом також для людей з інвалідністю.
Становлення успішними в житті молодих людей та дорослих мешканців Знам'янки буде підтримано новими можливостями, які надають STEM-простір і медіацентр, що нещодавно відкрили свої двері.
Їх також допомогла облаштувати Програма USAID DOBRE. Спеціалізовані навчальні простори відкрили на базі місцевого центру дитячої та юнацької творчості. Тут місцеві жителі зможуть опанувати навички новітніх інформаційних технологій, робототехніки, програмування та створення медіаконтенту. Крім того, завдяки Програмі USAID DOBRE, на центральній площі громади встановили ще й великий вуличний екран, на якомутранслюватимуться новини громади та рекламні ролики. Виготовлятимуть цей контент на базі нового медіа-центру.
"Наша громада отримала унікальну можливість стати учасником значущої Програми USAID DOBRE. Завдяки цьому ми не лише отримали підтримку для реалізації наших проектів, але й змогли навчитися ефективним методам управління та комунікації. Такі освітні програми є надзвичайно важливими та надихають громади на досягнення кращих результатів і успіхів," - підкреслив голова Знам'янської громади Володимир Сокирко під час свого візиту.
Здобуті знання допоможуть громадам бути ефективними
Андрій Нагорний, регіональний керівник ініціативи USAID DOBRE:
Завдяки співпраці з Програмою USAID DOBRE, громади отримали безцінний досвід у сфері ефективного місцевого управління. Вони зміцнили свої можливості, навички роботи з проектною документацією та взаємодії з вимогливими донорами. Громади також отримали інструменти для залучення громадськості у процес прийняття рішень, покращення комунікації та роботи з молоддю. Безумовно, ці набуті знання стануть в пригоді громадам у їхній подальшій діяльності, допомагаючи залучати інвестиції та брати участь у конкурсах і грантах від інших міжнародних партнерів.
Громади, які ми відвідали за ці два насичені дні, продемонстрували високу ефективність у своїй діяльності та велике бажання працювати на благо своїх жителів. Вони використовують креативні підходи для вирішення проблем та виконання щоденних завдань, що постають перед ними. Усі громади висловили вдячність не лише за фінансову підтримку, яка допомагає долати сучасні виклики, а й за цінні знання, отримані жителями в рамках співпраці з Програмою USAID DOBRE.
Of course! Please provide the text you'd like me to make unique, and I'll be happy to help.
Програма USAID "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність" (DOBRE) є дев'ятирічним проектом, що реалізується організацією Global Communities і фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). DOBRE активно співпрацює з 100 територіальними громадами в десяти областях України, щоб допомогти їм скористатися перевагами децентралізації та подолати відповідні виклики. Програма надає технічну і матеріальну підтримку громадам, сприяючи відкритому та підзвітному урядуванню, реагуванню на потреби місцевих мешканців, а також заохочуючи активну участь громадян у процесі прийняття рішень та формуванні політики.
Підтримка, що надається в рамках Програми DOBRE, охоплює різноманітні сектори, включаючи стратегічне та просторове планування, фінансове управління, надання муніципальних послуг, розвиток місцевої економіки, зміцнення спроможності органів місцевого самоврядування, добрі управлінські практики, а також гендерно орієнтовані та молодіжні ініціативи. Протягом 2022-2025 років Програма DOBRE планує безпосередню співпрацю з не менш ніж 60 територіальними громадами України, аби підтримати їх у подоланні наслідків війни, відновленні та подальшому розвитку у напрямку сталого прогресу. У консорціумі виконавців програми партнерами Глобал Ком'юнітіз є Український кризовий медіа-центр (УКМЦ), Фонд розвитку місцевої демократії ім. Єжи Регульського (FSLD/FRDL) та Малопольська школа публічної адміністрації при Краківському університеті економіки (MSAP/UEK) з Польщі.