Вся інформація про новітню американську ракету AIM-9X Block II, яка була виявлена Збройними силами України.
Авіаційні сили Збройних сил України розпочали використання сучасних ракет AIM-9X Block II. Ця ракета є передовою системою класу "повітря-повітря" з малою дальністю. Видання "Еспресо" розглядає, що собою являє AIM-9X, її історичний контекст, технічні параметри та способи застосування цієї ракети в Україні.
AIM-9 Sidewinder (від англійського "side wind", що перекладається як "бічний вітер") — це американська надзвукова ракета класу "повітря-повітря", призначена для ближнього бою. Її розробка розпочалася в середині 1950-х років компанією Raytheon. Після введення в експлуатацію в 1956 році AIM-9 зазнала численних удосконалень (існує 18 різних версій) і продовжує вироблятися до сьогодні.
AIM-9 була прийнята на озброєння в США, Великій Британії, Франції, Німеччині, Австралії та десятках інших країн. З 2023 року цю ракету також застосовують ЗСУ. Зокрема, першою (навесні 2023 року) AIM-9 Україні передала Канада.
Від 1955 року виготовлено понад 200 тисяч ракет AIM-9, що робить їх одними з найпоширеніших у класі "повітря-повітря" в історії авіаційної техніки. Ця ракета також встановила рекорд, адже "сайдвіндери" були відповідальні за знищення 270 літаків, що перевищує показники будь-якої іншої ракети цього класу.
Більшість версій AIM-9 обладнані інфрачервоною системою самонаведення. Пасивний інфрачервоний безконтактний підривник дає змогу боєголовці вибухати в близькості до ворожого літака, завдаючи йому шкоди. Під час вибуху стрижні розсипаються у формі тороїда, що підвищує ймовірність попадання. Крім того, існує також напівактивна радіолокаційна система самонаведення.
AIM-9 Sidewinder може бути встановлений на більшість сучасних винищувачів, включаючи F-16, F-15, а також новітні винищувачі п'ятого покоління, такі як F-22 Raptor і F-35 Lightning II.
9X2 представляє собою найновішу версію ракети. Попередня модель - AIM-9X - була прийнята на озброєння Військово-повітряними силами США у 2003 році, а згодом ця версія зазнала двох оновлень.
"В рамках значної модернізації ракета була оснащена інфрачервоним сенсором з оглядовим кутом 90°, що забезпечує сумісність з американськими шоломами. Крім того, була покращена маневровість під час виконання поворотів. Завдяки шолому JHMCS, пілот або оператор здатні наводити ракету, просто фокусуючи погляд на цілі, що істотно підвищує ефективність повітряних боїв, а також включає систему блокування після запуску", - зазначає IT Community.
У 2015 році була представлена друга версія ракет AIM-9X Sidewinder, яка отримала вдосконалене самонаведення і нове програмне забезпечення. Цю модифікацію запустили з багатофункціональної сухопутної пускової установки (MML) в рамках програми, спрямованої на захист від крилатих ракет і безпілотних літальних апаратів. Армія США оцінила AIM-9X Block II як найефективніше рішення для протидії крилатим ракетам і БПЛА, завдяки своїй пасивній інфрачервоній системі наведення. Третя модифікація ракети була оснащена більш сучасними компонентами, новою боєголовкою, що знижує ризик випадкової детонації, а також має на 60% більший радіус дії.
АIM-9X Block II має модернізований підривник і цифровий запобіжник, що гарантують безпеку в польоті. Особливість версії Block II полягає в тому, що, завдяки керованому вектору тяги двигуна, вдалося значно покращити маневровість ракети. 9Х2 має фіксоване переднє оперення і менші, ніж у попередніх версій, ребра, що підвищує льотні характеристики. Швидкість і дальність ураження цілей нової ракети засекречені.
AIM-9X2 вирізняються видатними властивостями в протидії тепловим пасткам, що намагаються відвести ракети з їхнього маршруту, а також здатні ефективно долати радіоелектронні перешкоди.
Технічні параметри AIM-9X Block II
Офіційні зображення авіаційних ракет AIM-9X Block II були представлені 11 жовтня 2024 року. Ці засоби озброєння з'явилися у відео, опублікованому Повітряним командуванням "Центр".
зображення з відеозапису
Офіційні дані про кількість ракет, які були надані Україні, не були опубліковані. Відомо лише, що обсяги виробництва ракет зросли. Наприклад, влітку 2004 року Пентагон оголосив про укладення контракту на виготовлення 571 ракети AIM-9X Sidewinder.
Згідно з інформацією, наданою Міністерством оборони США, 257 ракет будуть передані Повітряним силам США, 91 - Військово-морським силам США, а 223 одиниці "будуть розподілені серед іноземних замовників". Даний контракт триватиме до серпня 2026 року.
Відповідно до угоди, виробник забезпечуватиме постачання озброєння, а також контейнерів, запасних частин і додаткового обладнання.
Изображение: Aerocontact
Як використовуватимуть AIM-9X Block II в Україні
"Ці ракети значно покращать потенціал української авіації, включаючи пілотів F-16", - зазначив портал "Мілітарний", коментуючи підтвердження застосування Х2 в Україні.
Проте не всі аналітики поділяють думку про те, що Збройним Силам України необхідні AIM-9X Block II виключно для використання на винищувачах. Експерти з Defense Express вказали на те, що після поширення інформації ворожими пропагандистами про нібито збитий російським Су-34 F-16, а також появи відеоматеріалів з американськими ракетами, західні коментатори почали активно обговорювати цю ситуацію. Вони спробували пов'язати ці новини, стверджуючи, що Су-34 нібито знищив український F-16 за допомогою AIM-9X Block II. Однак видання вважає цю версію малоймовірною.
"Про характеристики AIM-9X Block II треба розуміти головне - це ракети "повітря-повітря" малої дальності, із дальністю пуску близько 20-40 кілометрів при застосуванні з літака. Відповідно, головний висновок - сам по собі варіант того, що російський Су-34 могли збити ракетою AIM-9X Block II із настільки ризиковано малою дальністю стрільби, слід відкинути як нереалістичний", - пише Defense Express.
Запуск ракети AIM-9X з українського комплексу NASAMS 3, Фото: United24
У публікації зазначається, що українські військові можуть використовувати навіть застарілі ракети AIM-9 для запуску з літаків, інтегруючи їх у радянські бойові літаки. Проте, більш ймовірно, що ці "сайдвіндери" будуть застосовані в системах протиповітряної оборони. Цю інформацію підтвердив міністр оборони США Ллойд Остін.
До речі, перед запуском ракет AIM-9X Block II була адаптована остання, третя версія системи NASAMS. Цим комплексом Україна користується щонайменше з весни поточного року. NASAMS-3, розроблений у 2019 році, отримав вдосконалений пункт управління вогнем, а пускові установки були модернізовані не лише для ракет середньої дальності, але й для малодальніх, зокрема AIM-9X Sidewinder Block II, що оснащені інфрачервоною головкою самонаведення. Крім того, система тепер також підтримує нові ракети збільшеної дальності AMRAAM-ER, які завдяки радіолокаційному наведення можуть вражати цілі на відстані до 50-60 км. Адаптація цих ракет для використання з NASAMS відбулася зовсім нещодавно, хоча їх випробування проходили ще в 2022 році.
Якщо дальність ракети 9Х2 з літака становить приблизно 35 км, то з наземних установок, за різними джерелами, вона може досягати від 10 до 20 км. Такий показник може бути недостатнім для того, щоб вважати її ефективною системою для активного перехоплення ворожих літаків. Проте, ця ракета може стати надійним засобом проти російських ракет та дронів-камікадзе, таких як Shahed. Крім того, AIM-9X Block II здатні частково вирішити проблему нестачі зенітних ракет для української системи ППО.