Виробництво озброєнь: Росія імплементує закупівлю комплектуючих для обладнання, що виготовляє чіпи, з Китаю, причому це обладнання датоване кінець 90-х років.


Росія може замінити сучасні чіпи у виробництві ракет та військової техніки на компоненти, які виготовляються на обладнанні, що має понад 25-річну історію. Один з таких верстатів, вироблений нідерландською компанією ASML, розташований на заводі російського виробника мікроелектроніки "Ангстрем". Для забезпечення його роботи російські підприємства вдаються до закупівлі запчастин через Китай.

Цю інформацію повідомляє видання Trouw, з посиланням на The Moscow Times.

В Росії експлуатуються моделі ASML PAS 5500 та Twinscan 1250D, які були випущені наприкінці 1990-х і на початку 2000-х років. Незважаючи на свій вік, ці системи все ще здатні виробляти чіпи, які використовуються в побутових приладах та військовій техніці.

Проте для належного функціонування верстатів необхідні комплектуючі – без них обладнання може вийти з ладу всього за рік.

Відповідно до російських митних записів, у період 2022-2023 років комплектуючі для верстатів ASML надходили до Росії не менше ніж 170 разів. Деякі з цих компонентів, згідно з описом, призначені для моделі PAS 5500, в той час як інші підходять для Twinscan 1250D.

Серед імпортерів можна виділити як компанії, які вже опинилися в західних санкційних списках, такі як АК "Микротех" і "Остек-ЕК", так і ті, що поки не потрапили під санкції — "Крафттек" та "ВЛК-Логістика".

Серед китайських постачальників також є підсанкційні компанії, включно з Shenzhen CS IM Exports та Smart Kit Technology.

Знайти альтернативи практично неможливо, особливо в онлайн-просторі: багато з них не мають веб-сайтів чи навіть звичайних контактних адрес. Дістатися до таких постачальників важко навіть для російських покупців, і часом це вдається лише через безліч посередників, зазначив у розмові з журналістами колишній працівник російської імпортної компанії, який нещодавно займався замовленнями обладнання ASML з Китаю.

"ASML не реалізує свою продукцію або послуги на території Росії і не має співпраці з російськими дистриб'юторами. Протягом останніх кількох років компанія не здійснювала поставок до Росії, а [діючі] санкції забороняють продаж систем PAS та Twinscan, а також запасних частин", - зазначила нідерландська компанія у відповіді на запит Reuters.

ASML також повідомила виданню Trouw, що не постачала комплектуючі жодній з китайських фірм, які зазначені в митних документах.

Проте існує також вторинний ринок для цієї техніки, де учасники придбають обладнання з метою демонтажу на складові частини та подальшої перепродажу, зазначив представник фірми.

Також, згідно з інформацією, наданою екс-співробітником російської імпортної компанії, китайські підприємства, які володіють обладнанням ASML, можуть свідомо закуповувати у неї велику кількість запасних частин з метою подальшої перепродажу.

У середині серпня повідомлялося, що Міністерство торгівлі Китаю встановить експортний контроль над металом стибієм (інші назви - антимон, сурма), що широко використовується в боєприпасах і різко подорожчав останнім часом.

Related posts