Масштабне дослідження "ІТ на фронті: вклад галузі у перемогу" розкриває, як і в якій мірі технологічний сектор підтримує наш шлях до перемоги.


Протягом двох років повномасштабної війни технологічний сектор інвестував у підтримку Збройних Сил не менше 38,8 млрд грн, у гуманітарні ініціативи – 2,4 млрд грн, а на допомогу ветеранам направив 2,8 млрд грн. Індустрія не лише вкладає свої прибутки, але й використовує свій досвід та експертизу для досягнення перемоги. Ми стаємо свідками безпрецедентної війни технологій у світі. Без сучасних розробок протистояти ворогу з більшими ресурсами було б значно складніше. Проте, технологічні компанії прийняли цей виклик. Сотні їхніх інновацій вже допомагають знищувати ворожі сили, - зазначається в дослідженні "Де IT на ВІЙНІ".

Дослідження було проведено асоціацією ІТ Ukraine спільно з Mind за підтримки Міністерства цифрової трансформації. У процесі опитування були залучені найбільші ІТ-компанії в Україні, які становлять 25% від загальної кількості спеціалістів у цій сфері. Аналізувалися дані понад 150 учасників, серед яких представники ІТ-компаній, ІТ-кластерів, професійних асоціацій, благодійних фондів, EdTech-курсів, державних установ та недержавних проектів. Дослідники підкреслюють, що вдалося визначити мінімальні внески, оскільки значна частина допомоги залишається анонімною.

"Основна мета - презентувати внесок технологічної індустрії у допомогу Силам оборони та показати, як саме ІТ-галузь наближає перемогу над ворогом. Суспільство має бачити повний спектр цього внеску - від донатів, проєктів, соціальних ініціатив чи технологічних розробок до створених робочих місць, сплачених податків та отриманої експортної виручки", - пояснює виконавча директорка асоціації IT Ukraine Марія Шевчук.

Mind обрав найцікавіші дані та факти з проведеного дослідження.

Незважаючи на повномасштабну війну та кризи на глобальному ринку інформаційних технологій, українська ІТ-індустрія залишається однією з найстійкіших галузей країни. У період 2022-2023 років було сплачено 68,1 мільярдів гривень податків. Загальний обсяг сектора становить 14,86 мільярдів доларів, з яких 13,61 мільярда - це доходи від експорту ІТ-послуг, а 1,25 мільярда - прибутки на внутрішньому ринку. ІТ-індустрія формує кожну двадцяту гривню валового внутрішнього продукту України.

Динаміка основних показників вказує на те, що суттєвого зниження в порівнянні з успішним 2021 роком не спостерігається. Ба більше, галузь продемонструвала здатність до адаптації, зберегла своїх клієнтів і навіть збільшила кількість спеціалістів.

"ІТ-сфера є однією з небагатьох галузей, яка продовжує стабільно функціонувати, працювати та сплачувати податки. Незважаючи на два роки повномасштабної війни, Україна залишається важливим експортером високих технологій і послуг до Європи. Українські ІТ-спеціалісти довели свою здатність працювати в складних умовах. Навіть під час обстрілів і відключень електрики вони виконують свої завдання вчасно, займаються розробками для міжнародного ринку та створюють продукти, які отримують визнання на світовій арені. Це все є сигналом для інвесторів, що вкладати в українські компанії не лише можливо, але й необхідно", - зазначив віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

У дослідженні проаналізовано сім ключових напрямів: "Донати", "Адресна допомога Силам оборони", "Соціальні проєкти", "Military-розробки та ІТ-продукти допомоги постраждалим", "Кібервійсько", "0 км" і "Підтримка та інтеграція ветеранів".

"Кожен з цих елементів є важливим для протистояння ворогу як на передовій, так і в тилу. Зібрані свідчення підтверджують, що ІТ-сектор не зупиняється, а активно підтримує Збройні сили України та цивільних осіб, які постраждали від російської агресії. ІТ-компанії сформували партнерські альянси з громадськими та благодійними організаціями, заснували власні фонди та визначили пріоритети для надання допомоги в ключових сферах", - зазначає головний редактор Mind Євген Шпитко.

Щонайменше стільки ІТ-компанії та співробітники задонатили на різноманітні збори й ініціативи. 31,36 млрд грн надійшло від компаній, 7,45 млрд грн - від спеціалістів. "На цю суму можна повністю екіпірувати 58 980 бійців, або 118 БТГ", - наводять порівняння дослідники.

"ІТ-індустрія України має суттєве значення для оборони нашої країни в умовах повномасштабної агресії. Дослідження вказує на внесок фахівців інформаційних технологій у забезпечення національної безпеки, а також демонструє значний вплив цього сектору на стабільність економічного розвитку України. Я переконаний, що це дослідження допоможе підвищити обізнаність суспільства щодо важливості ІТ-сфери в житті нашої держави", - зазначає Андрій Кашперук, заступник голови правління з роздрібного бізнесу UKRSIBBANK BNP Paribas Group, генерального партнера дослідження.

Опитані ІТ-компанії роблять внески через різні благодійні організації та фонди.

У списку провідних організацій за сумою внесків знаходяться UNITED24, "Повернись Живим", а також фонди KOLO та "Діти Героїв", які були засновані представниками ІТ-індустрії.

Це мінімальний обсяг адресної допомоги Силам оборони за два роки повномасштабної агресії. ІТ-компанії спрямовують кошти, обладнання та зброю на потреби конкретних підрозділів і військових.

"Цей сектор отримує основну частину фінансових вливів від ІТ-індустрії", - зазначають експерти, наводячи кілька прикладів діяльності ІТ-компаній і підкреслюючи, що насправді таких випадків значно більше.

"На початкових етапах повномасштабного вторгнення ця підтримка була схожа на термінове "гасіння вогню", але згодом вона перетворилася на добре організовану та професійну систему. Працівники ІТ-компаній оперативно освоїли деталі закупівель і технічні специфікації необхідного озброєння для захисників", - зазначається в дослідженні.

ІТ-індустрія вклала значні ресурси у вирішення різноманітних соціальних проблем, зокрема в таких сферах, як закупівля медикаментів, медичного обладнання, підтримка ДСНС, відновлення територій, які постраждали від війни, гуманітарне розмінування, донорство крові, а також допомога внутрішньо переміщеним особам і тваринам. "Гуманітарні ініціативи стали для ІТ-сектора другим ключовим напрямком підтримки", - зазначено в дослідженні.

Більше 80% опитаних IT-компаній взяли участь у наданні гуманітарної допомоги. Дослідники представляють різноманітні випадки.

Протягом двох років повномасштабної війни ІТ-компанії інвестували не менше такої суми в розробку та продукти для підтримки. 63% компаній і окремих волонтерів у сфері ІТ займаються створенням технологічних рішень, які спрямовані на підтримку оборонного сектора та цивільних осіб, що постраждали від агресії росії.

"Повномасштабна війна стала поштовхом для розвитку DefenseTech. На ринку з'являються технології, які стають геймченджерами війни й дають змогу надавати асиметричну відповідь ворогу. Україна набуває унікального досвіду, якого не має жодна ІТ-корпорація світу. Це можливість розвивати технології та інновації в реальних бойових умовах. Тож на перспективу наші виклики трансформуються в наші конкурентні переваги", - коментує Михайло Федоров.

У цьому дослідженні представлені приклади проектів, в яких активно залучена ІТ-індустрія, зокрема наземні, морські та авіаційні дрони, а також різноманітні системи управління і розвідувальні технології.

Гарною підтримкою для армії та суспільства стали державні програми та розробки: Brave1, "Армія Дронів", проєкти Українського фонду стартапів, "єВорог", "єВідновлення", "Військові облігації" тощо.

"Протягом року повномасштабного конфлікту українська індустрія DefenseTech перетворилася на одну з основних рушійних сил нашої економіки. Наразі в Україні функціонує понад 1000 виробництв, що спеціалізуються на різноманітних рішеннях, налічується більше 2000 оригінальних розробок, а також десятки тисяч знищеної техніки та військовослужбовців ворога. Саме технології стали тією дієвою асиметричною відповіддю, яка здатна компенсувати чисельну перевагу супротивника," - зазначає керівниця компанії Brave1 Наталія Кушнерська.

Стільки фахівців долучилися до кіберспротиву протягом двох років війни. За даними дослідження, 70% великих ІТ-компаній мають співробітників, що вступили до кібервійська.

Серед помітних прикладів можна виділити державний CERT-UA та волонтерську IT ARMY.

"Для забезпечення ефективної кібербезпеки необхідно постійно вдосконалюватися. Україна зазнає агресії різного рівня складності та обсягу. З початку повномасштабного вторгнення сталося близько 10 000 кібератак. Ворог намагається "вимкнути, знищити та дестабілізувати" наші системи. Ми можемо протистояти російській агресії лише в умовах спільної роботи. Приєднуйтесь до нас!" - закликає Катерина Черногоренко, заступник міністра оборони України з питань цифрового розвитку, трансформацій і цифровізації.

Число респондентів, які мають мобілізованих співробітників, вражає. "Більшість компаній продовжують підтримувати своїх працівників, зберігаючи за ними робочі місця, купуючи військове спорядження, надаючи фінансову допомогу та продовжуючи виплати заробітної плати", - зазначено в дослідженні. Загалом у складі Сил оборони налічується понад 10 000 працівників ІТ-компаній.

У дослідженні представлені історії айтівців, які боронять Україну.

Щонайменше стільки ІТ-індустрія скерувала на підтримку ветеранів. Протягом останніх двох років 72% опитаних долучилися до різноманітних програм допомоги.

ІТ-компанії залучаються до трьох основних сфер: надання медичної допомоги, підтримка адаптації своїх працівників і ветеранів, а також організація безкоштовних ІТ-курсів для освоєння нових професій.

У підсумку дослідники розповідають: усі ці дані свідчать, що технологічна індустрія стала досить потужною силою загальноукраїнського спротиву російській агресії. ІТ-працівники розробляють озброєння, створюють програми, що допомагають знищувати ворога, воюють зі зброєю у руках у лавах ЗСУ, приєднуються до кіберспротиву. Завдяки їм армія стає більш підготовленою до найпотужнішої технологічної війни XXI сторіччя.

Різноманітні дрони, що виконують завдання в небі та на воді, стали символами успіху, допомагаючи розміновувати території та евакуювати поранених. Розробки в галузі медичних технологій сприяють реабілітації ветеранів. ІТ-сектор проявив стійкість і готовність до адаптації. Виходячи за межі звичного, створюючи інноваційні рішення, ІТ-індустрія разом із усією Україною впевнено крокує вперед до перемоги, дивуючи колег та експертів, зазначають в асоціації ІТ Ukraine.

Related posts