В Україні налічується більше 100 виробників боєприпасів, тоді як рік тому їх було лише 24.
Український сектор озброєнь активно розвивається: спостерігається зростання у виробництві не лише безпілотників, засобів електронної боротьби та комплектуючих, але й важкої техніки. Водночас на ринку з'являються приватні компанії, що займаються виготовленням ракет і броньованих автомобілів.
У спільні підприємства заходять іноземні гіганти. Про це та багато іншого на нещодавньому саміті Defense Tech Valley розповіла заступниця міністра з питань стратегічних галузей та промисловості Ганна Гвоздяр. Mind занотував найцікавіше.
Організатором саміту є платформа Brave1, що має на своєму рахунку більше 2340 зареєстрованих технологічних інновацій. Протягом півтора року функціонування цей оборонний кластер виділив понад 8 мільйонів доларів у вигляді грантів.
Платформа була розроблена для ефективної співпраці між розробниками, виробниками, силовими структурами, представниками уряду, інвесторами та благодійними організаціями. Мінстратегпром виступає одним із засновників BRAVE1, поряд з іншими міністерствами, ЗСУ та РНБО. Команда та спеціалісти кластера пропонують розробникам всебічну фінансову, інформаційну та організаційну підтримку.
Ознайомтесь також з: Масштабне дослідження "ІТ у війні": які інвестиції в перемогу вкладає ІТ-сектор і в якій мірі.
Протягом минулого року в Україні виникло чимало нових виробників важкої зброї та техніки, а також значно вдосконалилася артилерійська система, яка досягла рекордних обсягів виробництва на місяць. На сьогодні ми займаємо провідні позиції у світовій індустрії. Це, безумовно, є суттєвим успіхом для нашої країни.
У нас з'явилися приватні виробники броньованої техніки. Коли кажемо нашим партнерам, що цей виробник запрацював лише рік тому, а зараз він може виробляти три машини на день, - нам не вірить, поки не показуємо цю техніку та як вона працює на фронті.
У нас вже з'явилися виробники ракет у приватному секторі. Раніше програма з виробництва ракет була обмежена лише державними компаніями. Сьогодні вона стала доступною для приватних підприємств. Я вважаю, що це суттєвий прогрес для України. Наша задача полягає в підтримці цих виробників.
Інколи це допомога із специфічними комплектуючими, інколи потрібна радянська технічна документація, яка а нас є і яку ми радо надаємо, або налагоджуємо для них відносини з існуючими державними виробниками, що мають більший досвід в цьому напрямку.
Безумовно, це конкурентний ринок, кожен хоче мати кращий продукт. Але у підтримці - наша синергія. Іноземці відзначають, що в Україні дуже дружня атмосфера: виробники комунікують і діляться між собою, в тому числі через те, що разом працюємо на перемогу. Ми як держава радо підтримуємо виробництво РСЗВ, ППО, ракет тощо і маємо вже успішні кейси.
Нещодавно ми успішно подолали складнощі, пов’язані з регулюванням вибухових речовин. Процес суттєво спростився, що призвело до збільшення кількості виробників боєприпасів на приватному ринку України. Особливо це стосується боєприпасів для FPV-дронів та інших подібних пристроїв.
Сьогодні в Україні налічується більше ста підприємств, що займаються виробництвом боєприпасів різних типів, маси та призначення. Рік тому їхня кількість становила всього 24: 8 з них мали офіційний статус, а 16 були некодифікованими. Усі інші боєприпаси виготовлялися військовими безпосередньо на передовій або доставлялися через волонтерів.
Наразі державою законтрактовано 1,6 млн дронів. Окрім цього, є прямі контракти від бригад, місцевих адміністрацій, благодійних фондів тощо. Виробничі потужності українських виробників вже мінімум вдвічі більші, ніж бюджет, який ми як держава можемо витратити на закупівлі.
Отже, в деяких сегментах виробництво активно наростає: існує незаконтрактований запас, який необхідний для армії. Тому ми вирішили створити великий фонд і звернулися до наших партнерів із проханням про фінансову підтримку. Наразі вдалося залучити $700 мільйонів, тоді як загальна потреба складає близько $10 мільярдів. Проте ми продовжуємо працювати в цьому напрямку.
Досліджуйте також: Вісім ключових повідомлень для інвесторів у DefenseTech від Михайла Федорова: "Цього року стартували програми грантів на ракети, а в наступному - на виробництво пороху."
Тема комплектуючих для мене особисто - ключова. Запорука будь-якого класного виробу - якісні комплектуючі. До сьогодні основним ресурсом їх закупівлі був китайський ринок. Він великий, доступний, швидкий. Але Україна повинна вміти подбати про себе, бути незалежною від іноземних постачальників або як мінімум будувати екосистему комплектуючих з партнерами.
У нас вже дуже багато виробників, які спочатку виготовляли БПЛА, потім зрозуміли, що їхні дрони, мабуть, не найкращі. Зараз вони виробляють дуже класні комплектуючі. Але залишилося слабке місце - комунікація між виробниками. Представники компаній інколи випадково опиняються за одним столом і з'ясовують: те, що вони шукали багато місяців, - поруч.
Тому невдовзі - за місяць - запускаємо цифровий майданчик "Бібліотека комплектуючих". Компанії-виробники озброєння з відповідними КВЕДами зможуть на цій платформі побачити комплектуючі, які вже виробляються в Україні, знайти контакти, налагодити відносини. А виробники комплектуючих - зареєструватися та показати свою продукцію. Бібліотека буде синхронізована з "Дією".
В даний момент ми зосереджені на важливій темі: спрощення імпорту комплектуючих, особливо для розробників. Проте, на жаль, питання валютного контролю та імпортних процедур залишаються надто ускладненими. Ми повинні знайти способи для їх полегшення найближчим часом.
Звичайно, ціна їх вища (порівняно з китайськими - Mind). Ми до цього готові. Однак для нас ключовими залишаються питання якості, її контролю та оптимізації логістики. Це суттєво спростить процес узгодження змін у деяких виробах, їх адаптації та організації доставки.
Отже, необхідно зосередитися на розробці законодавчих ініціатив, які регулюватимуть пріоритетну закупівлю товарів, у складі яких значна частина компонентів є вітчизняного виробництва. Це стосується і нашої економіки. Ми маємо велику залежність від фінансування. Локалізація виробництва комплектуючих забезпечить нам позитивний економічний результат та дозволить планувати на перспективу.
Багато фірм вже вийшли на український ринок, а ще більше перебувають на стадії входження. Іноді іноземні компанії стикаються з певними стереотипами, такими як складна юридична система або питання захисту інтелектуальної власності. Проте, коли ці компанії починають співпрацювати з українським урядом, вони швидко усвідомлюють, що це просто інша система, з якою можна знайти спільну мову.
Як правило, компанії, які вирішують вийти на український ринок, часто формують спільні підприємства з місцевими організаціями. Це дозволяє іноземним інвесторам знизити ризики, адже вони отримують надійного партнера, який вже має досвід і знання про специфіку ведення бізнесу в Україні. У пошуку такого партнера іноземним компаніям допомагають Міністерство цифрової трансформації та наша команда.
Коли іноземні компанії виходять на український ринок, вони ретельно аналізують потенційні ризики. Проте наша здатність до ризикостійкості перебуває на зовсім іншому рівні. Іноземні партнери зазвичай зазначають, що в Україні відсутнє страхування від військових загроз. І що, якщо виникне критична ситуація? Ми ж відповідаємо, що таке можливо. На мою думку, у спілкуванні з іноземцями варто підкреслювати інші аспекти: в Україні активно розвивається ринок озброєнь, і є унікальна можливість стати частиною однієї з найпотужніших оборонних систем у світі.
Звісно, з моменту початку широкомасштабного вторгнення наші партнери надають значну фінансову та технічну підтримку. Проте, на жаль, не вся техніка виявилася ефективною. За майже три роки ми протестували безліч видів озброєння, яке вважалося найсучаснішим і найкращим. Однак у протистоянні з російськими військами воно, на жаль, не виправдало сподівань.
Вони 10 років та неймовірний обсяг коштів витрачають на виробництво класного безпилотника-розвідника. А потім ця ідеальна система в Україні просто валиться від РЕБу ворога. А у нас вже є купа власних систем, які почали розроблятися лише 2 роки тому, а сьогодні успішно виконують розвитку на фронті. Тому просимо партнерів допомогти закупати озброєння, що створено саме для нашого війська.
На даний момент, спілкуючись з партнерами з інших країн, я вже відчуваю їхнє усвідомлення ситуації. Спочатку їхнє ставлення було досить обережним. Зрозуміло, що кожна нація прагне зміцнити свої оборонні можливості. Проте з часом вони усвідомили, що це лише марна витрата ресурсів, адже не отримують необхідного досвіду, оскільки їхні системи просто не адаптовані до наших умов.
А якщо підтримують українську оборону, їхні компанії зайдуть на український ринок і спільно з нашими створять озброєння нового покоління, - це якраз стане тою точкою, де ми всі будемо вигравати.