В Австралії офіційно визнали, що передавали Україні планерувальні авіабомби JDAM-ER: подробиці ситуації.
У суботу, 2 листопада, стало відомо про те, що Австралія передала Україні кілька планерувальних бомб Joint Direct Attack Munition Extended-Range (JDAM-ER). Це відбулось відразу після того, як вони були виведені зі служби Королівських ВПС країни.
Про це повідомляє Australian Defence Magazine. Зазначається, що згідно з планом міністерства оборони, який був оприлюднений 30 жовтня, щодо керованого озброєння та вибухонебезпечних боєприпасів, виявилося, що Австралія вилучила з експлуатації боєприпаси Mk.82 500lb JDAM-ER вітчизняного виробництва.
Тепер ADM може підтвердити, що принаймні частину цієї зброї пізніше було передано Україні в рамках підтримки Австралії. Однак невідомо, коли саме це сталось.
Видання зауважило, що перше відоме використання JDAM-ER в Україні відбулося на МіГ-29 ВПС України в березні 2023 року, однак тоді ця зброя була поставлена США.
У квітні 2024 року Австралія підтвердила, що здійснювала постачання в Україну боєприпасів класу "повітря-земля", але без уточнення їх конкретних характеристик.
"Ми також мали змогу оголосити сьогодні, що ми надали Україні високоточні боєприпаси "повітря-земля", - заявив міністр оборони Річард Марлз під час візиту до Києва
Інформаційний лист
JDAM-ER була створена на початку 2000-х років завдяки співпраці Defence Science and Technology Group (DSTG) з компаніями Boeing та Ferra Engineering. Наразі Ferra Engineering займається виробництвом комплекту відповідно до контракту з Boeing, що триватиме до 2028 року.
The Joint Direct Attack Munition -- це хвостовий комплект наведення, який перетворює наявні некеровані бомби вільного падіння на точні, "розумні" боєприпаси для несприятливих погодних умов. З додаванням нової хвостової частини, яка містить інерціальну навігаційну систему та блок керування наведенням системи глобального позиціювання, JDAM покращує точність некерованих бомб загального призначення за будь-яких погодних умов.
JDAM - це тип керованої зброї, що відноситься до категорії "повітря-поверхня", який забезпечує можливість точної атаки на важливі фіксовані та рухомі цілі за допомогою винищувачів і бомбардувальників. Процес наведення спрощений завдяки використанню системи керування в хвостовій частині та GPS, що працює спільно з інерціальною навігаційною системою (INS). Навігаційна система активується через вирівнювання даних, отриманих від літака, що надає інформацію про позицію та швидкість з його систем.
Після виходу з літака JDAM автономно переміщується до визначених координат цілі. Координати цілі можуть бути завантажені в літак перед зльотом, вручну змінені екіпажем перед випуском зброї або автоматично введені через цілевказування за допомогою бортових датчиків літака. У найточнішому режимі система JDAM забезпечить кругову похибку зброї, ймовірну, 5 метрів або менше під час вільного польоту, коли дані GPS доступні. Якщо дані GPS відхилено, JDAM досягне 30-метрового CEP або менше для тривалості вільного польоту до 100 секунд за допомогою передачі якості GPS з літака.
JDAM можна запускати з дуже низької до дуже великої висоти під час занурення, підкидання або підйому, а також у прямолінійному та горизонтальному польоті з доставкою по осі або поза неї. JDAM дозволяє наводити кілька видів зброї на одну або кілька цілей за один прохід.
Раніше повідомлялось, що Австралія оголосила про намір передати Україні 49 танків Abrams. Це частина пакета військової допомоги на суму 245 млн доларів.
Як інформував OBOZ.UA, у липні 2024 року Австралія оголосила про надання нового пакету військової підтримки Україні в розмірі 250 мільйонів доларів. Це є найбільшим обсягом допомоги, яку країна надала з початку широкомасштабного конфлікту.