Дослідження показало, що тривалі перебої з електропостачанням негативно позначаються на роботі 76% підприємств. -- Delo.ua
Якщо ваша компанія належить до десятки кращих у своїй галузі, активно прагне до розвитку "прозорого бізнесу" та добросовісно виконує свої податкові зобов'язання на благо держави, ми запрошуємо вас приєднатися до ініціативи "Економічна відповідальність: Найкращі платники податків 2024".
Ці дані підтверджуються результатами свіжого дослідження, проведеного Американською торговельною палатою в Україні спільно з компанією Делойт.
Повідомляється, що в ході опитування "Стійкість бізнесу: як компанії готуються до зими 2024-2025" була зібрана інформація від компаній-членів Палати щодо їх планів та стратегій подолання спричинених блекаутами викликів. Отримані результати дають змогу визначити проблеми, з якими стикається бізнес, підходи до їх вирішення, а також заходи підтримки, яких може потребувати бізнес напередодні зимового періоду 2024-2025 років.
У дослідженні, що проходило з 22 липня по 22 серпня 2024 року, участь взяли 139 керівників і топ-менеджерів підприємств, які є членами Палати. Серед опитаних 58% становили керівники компаній.
Згідно з проведеним дослідженням, 37% підприємств здатні підтримувати електропостачання самостійно на протязі 24 годин і більше в умовах відсутності централізованого електропостачання. Це свідчить про значний рівень підготовленості бізнесу до можливих перебоїв у постачанні електроенергії.
Генератори є найпоширенішим джерелом живлення - 86% компаній використовують їх під час блекаутів, однак 40% з них диверсифікують джерела живлення, використовуючи, окрім генераторів, також сонячні панелі або газові установки.
Найбільш відчутним наслідком тривалих відключень електроенергії, про який повідомили майже дві третини респондентів (62%), є додаткові фінансові витрати на придбання палива, генераторів тощо. Більшість бізнесів визначили високу вартість резервного обладнання (73%) та недостатню кількість резервних джерел енергії (58%) ключовими викликами у підтримці енергетичної стійкості компаній.
Тривалі перебої з електропостачанням найзначніше позначаються на функціях продажів (35%), виробництва (32%) та інформаційних технологій (27%).
Тільки 22% опитаних реалізували зміни у своїх операційних та виробничих процесах, зокрема відмовившись від деяких з них, передавши їх на аутсорсинг або перемістивши за межі країни.
69% респондентів вважають, що програми фінансової підтримки для встановлення резервних джерел живлення та/або додаткової генерації є ключовими заходами для підтримки їхнього бізнесу. Також компанії зазначили про актуальність регуляторних змін для спрощення реалізації незалежних енергетичних проектів (53%) і програм податкових пільг та податкових відстрочок (46%).
Докладні результати опитування можна знайти за цим посиланням.
Нагадуємо, що раніше Центр протидії дезінформації опублікував прогноз, що стосується можливих обсягів відключень електрики в зимовий період. У цьому прогнозі фахівець Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук вказав, що відключення можуть тривати від 12 до 20 годин на добу, залежно від атак з боку Росії, погодних умов та швидкості відновлення інфраструктури.
Таким чином, за умов оптимістичного розвитку подій, якщо 8-9 енергоблоків атомних електростанцій функціонуватимуть без перебоїв, а зима буде м'якою, можна відновити близько 3000 мегават з 6000, які зазнали ушкоджень. У такому разі, відключення електроенергії можуть тривати до 12 годин на добу.
У разі негативного розвитку подій, якщо вдасться відновити лише 2000 мегават енергії, число функціонуючих енергоблоків атомних електростанцій скоротиться до 6-7. У такій ситуації, враховуючи холодну зиму, енергетична система може опинитися на межі кризи.
Водночас за найгіршим сценарієм, якщо атаки продовжаться, українці можуть стикатися з відключеннями до 20 годин на добу.
Проте, після публікації цього прогнозу, міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що Україна зможе успішно пережити зимовий період без суттєвих труднощів з електропостачанням, за умови, що не станеться нових масштабних атак з боку Росії.
"З'явилося дуже багато експертів, які кожен день там якісь вкидають: там 20 годин без світла, 18. Насправді вони нічого не знають. Тому що, якщо не буде ударів, які критично вплинуть на енергосистему, ми пройдемо цю зиму в нормальному режимі", - сказав Галущенко.