Теоретично все може статися, але...: чи становлять "пейджерні атаки" загрозу для України?


Проблема полягає тільки в можливостях відповідної розвідувальної агенції.

У вівторок, 17 вересня, у Бейруті раптово почали вибухати пейджери, що належали представникам проіранського радикального угрупування "Хезболла". Внаслідок цієї "пейджерної атаки" загинуло більше тридцяти бойовиків, а сотні отримали поранення.

Виявилося, що це була спеціальна операція ізраїльської розвідки "Моссад". Вибухівка була приховано інтегрована в пейджери, які використовували терористи. Вибухи відбулися в момент, коли батареї пристроїв перегрілися.

У зв'язку з цим багато людей з інших країн світу задумались про те, що подібні небезпечні "сюрпризи" можуть бути прихованими в будь-яких електронних пристроях.

На тлі цих подій наші журналісти звернулися до експерта з питань кібербезпеки Костянтина Корсуна. В інтерв'ю "Телеграфу" він розповів, чи можливе повторення подібного сценарію в Україні.

Чи можливе в Україні виникнення ситуації, схожої на ту, що мала місце з бойовиками ХАМАС в Лівані, коли електронні пристрої — пейджери, мобільні телефони, планшети, комп'ютери та інші засоби зв'язку — ставали джерелом вибухів? Які можуть бути причини такого розвитку подій?

Я вважаю, що така ймовірність теоретично існує, але на практиці вона виглядає маловірогідною. Судячи з наявних даних, ізраїльські агенти могли постачати "Хезболлі", а можливо, й на весь Близький Схід, спеціально виготовлені акумулятори для різних пристроїв, зокрема для пейджерів. Існує ймовірність, що партія пейджерів на етапі виробництва була модифікована, а акумулятори містили вибухові речовини. Оскільки останнім часом спостерігаються вибухи інших типів радіостанцій, можна припустити, що йдеться про серійне виробництво різноманітних акумуляторів, їх постачання або продаж, а також про певні способи доставки цих елементів у пристрої супротивників Ізраїлю.

Теоретично, ці дії можуть бути реалізовані і в Україні. Очевидно, що в різних ланках постачання використовувалися корупційні вразливості. Я не виключаю можливості, що якщо відомо, що певна компанія постачає акумулятори для радіостанцій ЗСУ, то можна залучити, підкупити або навіть шантажувати особу, яка має доступ до складів акумуляторів. Це може призвести до заміни стандартних акумуляторів на дуже схожі, але начинені вибухівкою. Такі модифіковані акумулятори можуть потрапити на передову, в штаби, стратегічні об'єкти або до політичних діячів, і теоретично це може спрацювати. Важливим питанням залишається лише здатність відповідної [російської] спецслужби та їх технологічні ресурси.

Очевидно, що ізраїльтяни такі можливості мають, але чи мають її росіяни? Я не впевнений, але не виключаю цього.

Мова йде про те, щоб мікродози (буквально якісь 10-15 грамів) вибухової речовини провадити в акумулятори і налаштувати таким чином, щоб це вибухало, коли акумулятор перегрівається до певної температури. Скажімо, плюс 5 чи 10 градусів вище за нормальну роботу. А для цього треба технологія направлення на різні типи пристроїв спеціальних команд (по радіоканалу чи через інтернет) залежно від того, що це за пристрій і як він працює. Якщо цифровий, то це одна технологія, якщо аналоговий, типу пейджера по радіоканалу -- то зовсім інша.

Має бути певна наукомісткість і надзвичайно вузько спеціалізовані і надзвичайно висококваліфіковані фахівці. Ціла група, команда з дослідницьким центром все це спочатку має теоретично розробити, потім провести випробування, масштабувати та почати виробляти в промислових масштабах.

Я сумніваюся, що росіяни мають настільки завершений технологічний цикл, який охоплює всі етапи — від наукових досліджень і розробок до промислового застосування. Однак виробництво — це лише половина завдання. Інша, не менш критична частина, полягає в тому, щоб забезпечити доставку, замінити оригінали, підкупити або завербувати значну кількість людей у різних структурах, при цьому гарантувати, що ці особи не потраплять у руки контррозвідки, не здадуть інформацію та не розкриють секрети. На мою думку, росіяни не здатні на таке. Проте, як показала практика, ізраїльтяни змогли реалізувати цю задачу, хоч у них не завжди все йшло гладко, але ця операція виявилася надзвичайно успішною.

З іншого боку, чи здатні наші спеціальні служби організувати подібну операцію проти супротивника?

-- Теоретично -- так, це можливо. Потрібно створити повноцінний комплекс. Однак для цього не знадобляться якісь новітні квантові технології. Основні складові та елементи цих технологій вже давно відомі.

По-перше, це питання має більше організаційний характер. А по-друге, йдеться про агентурне проникнення в ворожу середу. Якщо говорити про агентурну діяльність, то ситуація значно покращилася, особливо завдяки ефективній роботі ГУР. Однак щодо технологічних можливостей в Україні існують сумніви — не зовсім зрозуміло, чи є у нас відповідні ресурси. Проте ми точно маємо підтримку західних партнерів, які володіють необхідним технологічним потенціалом. Основне завдання полягає в тому, щоб об'єднати всі ці ресурси та організувати їх так, щоб ворог не дізнався про наші наміри заздалегідь.

Існує важлива відмінність: російські сили мають значно вищий рівень технологічної підготовки в порівнянні з такими угрупованнями, як "Хезболла" або ХАМАС. У сфері технологій росіяни знаходяться приблизно на рівні, схожому на наш. Незважаючи на те, що у них є певні обмеження щодо постачання інформаційних технологій, не всі системи доступні, а деякі з них можуть бути значно дорожчими або мати спрощену версію.

Постачання обладнання для них є складнішим завданням, хоча й здійсненним. Якщо розглядати організацію операцій такого рівня, то, теоретично, як Україна, так і Росія здатні це виконати. Проте кожна зі сторін має свої специфічні недоліки та переваги, що робить цю можливість реалістичною.

Чи буде це реалізовано і в який термін — час покаже.

Дивно, але представники Служби безпеки України не надали коментарів на запитання "Телеграфу" щодо ймовірності проведення операції, подібної до тієї, яку здійснили ізраїльтяни.

Раніше "Телеграф" писав, що з'ясувалося, як вибухівка потрапила до пейджерів "Хезболли". Перш ніж потрапити до рук бойовиків вони пройшли деяку "модифікацію" вибухівкою.

Related posts