В Україні під час війни ще ніколи не було стільки роботи.
В Україні спостерігається рекордне збільшення вакансій та резюме. Якою є ситуація на українському ринку праці.
Портали з вакансіями демонструють безпрецедентний ріст як вакансій, так і резюме. Проте, суттєвого підвищення зарплат поки що не спостерігається. Які спеціалісти цікавлять роботодавців, кому готові запропонувати вищу оплату праці та яка ситуація в різних регіонах?
Ринок праці в Україні встановив новий рекорд. Роботодавці розмістили рекордну кількість вакансій від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Про це свідчать дані платформ з пошуку роботи.
У вересні кількість вакансій, розміщених роботодавцями, досягла 117 683, що стало новим рекордом з початку повномасштабного вторгнення. Це явище спостерігається вже другий місяць поспіль. Отже, ринок праці демонструє вражаючі темпи зростання, - повідомляють в кадровому порталі Work.ua.
За рік загальна кількість вакансій, згідно з інформацією work.ua, зросла на 12% - до 103,4 тис. (дані з жовтня по жовтень). Своєю чергою на rabota.ua кількість нових вакансій зросла на 28% до 27,7 тис.
У вересні спостерігався значний приріст вакансій у різних регіонах країни: Івано-Франківська область (+4%), Черкащина (+4%), Запоріжжя (+4%), Волинь (+3%), Чернігівщина (+2%) та Вінниччина (+2%). Лідируючі регіони, такі як Київська, Львівська та Одеська області, також зафіксували невелике збільшення кількості пропозицій роботи.
У вересні на ринку праці спостерігалася активність не лише з боку роботодавців, а й пошукачів. Зокрема, на платформі Work.ua було зафіксовано рекордну кількість – 215 028 осіб, які або створювали нові резюме, або оновлювали вже існуючі.
Отже, тепер - ідеальний час для підбору нових кадрів або розгляду можливості зміни робочого місця.
Попри те, що пошукачі останнім часом активізувались, в Україні все ще відчутний кадровий дефіцит.
У порівнянні з серпнем, у вересні кількість людей, що шукають роботу, зросла на 13%. Також зафіксовано підвищення кількості відгуків на вакансії на 5%. Проте, незважаючи на збільшення пропозицій роботи, зростання конкуренції не виявилося таким значним.
За даними Національного банку України, ринок праці продовжує перебувати в складному становищі.
"У порівнянні з минулим роком, число нових вакансій продовжує збільшуватися, і хоча зменшення кількості нових резюме зупинилося, спостерігається суттєвий брак кадрів," - зазначається в макроекономічному та монетарному звіті НБУ за жовтень.
Дослідження показують, що існують труднощі у підборі кадрів. Наприклад, згідно з даними Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД), оцінки щодо складності знаходження працівників залишаються на високому рівні. Водночас, за результатами опитування компанії Advanter, у серпні середній рівень укомплектованості штатів виявився лише 71%, і покращення ситуації не спостерігається.
Недостаток кваліфікованих працівників спонукає компанії створювати більше вакансій для кандидатів без попереднього досвіду.
"Дефіцит кадрів змушує роботодавців дедалі частіше пропонувати вакансії шукачам без досвіду. У вересні 43% від усіх вакансій були розміщені для кандидатів, які не мають досвіду роботи. Для порівняння, у вересні 2023 р. їх було 36%",- пояснили у work.ua.
Ще один спосіб, як роботодавці реагують на нестачу працівників, - це підвищення частки дистанційної роботи на 3%. Вперше за останні кілька місяців ми спостерігаємо зростання в цій категорії вакансій, а не зниження. Саме за віддаленими позиціями кандидати ведуть найактивнішу конкуренцію.
У вересні спостерігалося зростання кількості вакансій для студентів (+5%) та осіб, які не мають досвіду (+4%). Одночасно з цим, збільшилася кількість пропозицій для ветеранів (+3%), людей з інвалідністю та пенсіонерів (+2%) на ринку праці.
Але найбільший ріст в окремих категоріях вакансій бачимо серед пропозицій роботи з бронюванням - аж +16% до серпня.
Серед найпопулярніших вакансій: продавець-консультант (менеджер з продажів), водій, робітник складу, вантажник. Також популярні кухар та касир. На ринку праці шукають також фахівців з логістики та робочі спеціальності.
Лідером за кількістю відкритих вакансій є категорія "Сфера обслуговування", яка зросла на 3% у порівнянні з серпнем. Значний приріст також спостерігається у категоріях "Логістика, склад, зовнішньоекономічна діяльність" (+5%) та "Робочі спеціальності, виробництво" (+4%).
Шукачі роботи в першу чергу цікавляться вакансіями "білих комірців". Вони зосереджують свої пошуки в таких сферах, як: "Засоби масової інформації, видавнича справа, поліграфія"; "Інформаційні технології, комп'ютерна сфера, інтернет"; "Вища управлінська ланка, топ-менеджмент"; "Дизайн, креативні професії"; "Маркетинг, реклама, зв'язки з громадськістю".
У вересні компанії спостерігали найнижчу кількість відповідей на оголошення про вакансії в таких сферах: "Транспорт та автобізнес", "Готельно-ресторанна справа та туризм", "Будівельна галузь та архітектура", "Охорона та безпека", а також "Робочі спеціальності та виробництво".
Кількість шукачів зросла в усіх категоріях. Найзначніше їх побільшало з серпня в Хмельницькій області (+18%), а також в Закарпатті і Волині (+17%), Чернігівщині та Київщині (+16%).
Дивно, але спостерігається зростання відгуків на вакансії Сил оборони - на 5%. У вересні 44% заявок на ці вакансії подали жінки, тоді як 56% - чоловіки.
Попри наявність дефіциту кадрів, у вересні розмір середньої зарплати, яку пропонує ринок праці шукачам, не змінився, і складав 21 500 грн. Мінімальний зсув зарплатної медіани бачимо в деяких областях - Київській (24 тис.грн), Львівській (21 500 грн), Харківській (19 170 грн).
У Work. ua серед можливих причин того, що зростання середніх зарплат не спостерігається називають збільшення податків. За їх інформацією, 55% компаній не зможуть компенсувати працівникам підвищення військового збору.
У Національному банку України підкреслюють, що нестача працівників веде до суттєвого підвищення номінальних заробітків, проте через зростання інфляції реальні доходи почали збільшуватися повільніше.
Своєю чергою опитування Gradus Research показує, що низький рівень заробітної плати за наявними вакансіями - основна проблема українців під час пошуку роботи.
Однак у певних сферах все ж спостерігається підвищення заробітних плат.
Серед зазначених витрат: "Охорона та безпека" - 45 тисяч гривень (зростання на 13% у порівнянні з серпнем); "Страхування" - 25 тисяч гривень (+5%); "Управління персоналом, HR" - 25 тисяч гривень (+4%); "Телекомунікації та зв'язок" - 24 980 гривень (+4%); "Будівництво та архітектура" - 26 тисяч гривень (+4%).
Серед найбільш високооплачуваних професій, не враховуючи керівні позиції, сферу IT та спеціалістів Сил оборони, можна виділити ендодонтиста з зарплатою 55 тисяч гривень, водія міжнародника — 50 тисяч гривень, рихтувальника — 45 тисяч гривень, бурильника, медіапродюсера, рієлтора і тонувальника, які отримують по 40 тисяч гривень.
Згідно з офіційними даними, найбільше зростання зарплат спостерігається в галузі авіаційного транспорту, де середні доходи працівників досягли 43,4 тисячі гривень, що на 46,3% більше, ніж рік тому. На другому місці за темпами підвищення оплати праці знаходиться сфера поштових та кур'єрських послуг, де заробітна плата збільшилася на 42,7% та становить 16,1 тисячі гривень. Третє місце займає сектор "надання інших видів послуг", де зарплати зросли на 38,1% до 24,2 тисячі гривень. Також, в умовах значного дефіциту кадрів, спостерігається суттєве підвищення заробітків у будівельній галузі — тут зарплата зросла на 37,6% і досягає 16,2 тисячі гривень.
Водночас найменші темпи зростання зарплати спостерігаються в тій галузі, де найменше відкритих вакансій, - мистецтво, спорт, розваги та відпочинок. Офіційно в цій галузі платять 15,1 тис. грн, це на 9% більше, ніж рік тому.