Сполучені Штати стурбовані технологіями квантового зв'язку, розробленими Китаєм, які здатні забезпечити захист військової техніки від радіоелектронної боротьби.
Китайська Народна Республіка створює спеціалізовані програми замість витратних квантових комп'ютерів для забезпечення безпеки комунікаційних каналів літаків, дронів та іншої військової техніки.
Китай досягає значних успіхів у галузі квантової інформаційної науки. Зусилля КНР в цій сфері перевершують американські розробки за обсягом та різноманітністю, повідомляє видання Defense One, посилаючись на сенаторів Меггі Хассан і Маршу Блекберн.
Сенатори надіслали звернення до міністра оборони США Ллойда Остіна, в якому закликали створити стратегічний план для інтеграції квантового зондування, спрямованого на зміцнення національної безпеки. Вони вважають, що це дозволить Сполученим Штатам зберегти технологічну перевагу над Китаєм.
Хассан і Блекберн згадують вересневий звіт Фонду інформаційних технологій та інновацій (ITIF), в якому підкреслюється, що "Китай займає провідні позиції у квантових комунікаціях... а також конкурує зі Сполученими Штатами в галузі зондування, демонструючи успіхи в технологіях, готових до виходу на ринок, в той час як США переважають у секторах з високим ступенем впливу".
Це підкреслює значний розрив у підходах до квантових технологій між двома країнами. США займають провідні позиції у сфері квантових обчислень, проте реальні застосування цих технологій можуть з'явитися лише через декілька років. Це пов'язано, зокрема, зі складністю створення комп'ютерів, здатних обробляти велику кількість кубітів. Наприклад, компанія IBM має на меті розробити три комп'ютери з потужністю 100 000 кубітів, які зможуть вирішувати деякі з "найскладніших завдань у світі", але це станеться не раніше 2033 року.
Сьогодні квантова комунікація та зондування наближаються до практичних застосувань. Замість того, щоб намагатися синхронізувати субатомні частинки для обробки інформації, квантове зондування фокусується на спостереженні за ними, що є відносно простішим підходом. Оскільки всі атоми ведуть себе подібно і мають масу, вони можуть, наприклад, забезпечувати точні вимірювання таких явищ, як прискорення. Це дозволяє дрону або літаку "знати", де вони знаходяться на поверхні Землі. Таким чином, жодні перешкоди чи підроблені GPS сигнали не можуть завадити цим літальним апаратам.
Міністерство оборони США вкладає чималі кошти в квантове зондування. Наприклад, 55 млн доларів було витрачено на перехід на квантові датчики. Але, як вказується у звіті ITIF, Китай має явне лідерство в квантовому зв'язку, і є деякі ознаки того, що він також лідирує в квантовому зондуванні, почасти через зосередження на конкретних додатках, а не на розробці обладнання для квантових обчислень.
В цілому, стратегічний акцент Китаю на "короткострокових" квантових технологіях дозволяє йому займати провідні позиції в галузях, які вже близькі до виходу на ринок, — зазначають сенатори в своєму зверненні до Остіна.
У своєму зверненні Хассан і Блекберн просять Остіна надати більш детальну інформацію щодо того, яким чином Пентагон організовує свою діяльність серед різних відомств та офісів. Вони також формулюють ряд запитань:
Сенатори прагнуть отримати відповіді на свої запитання до 15 листопада.