"Ефективно визначаємо цілі під час нічних місій": як переможець IT Arena вдосконалює можливості дронів-розвідників для поліпшення їхньої "здатності бачити" в темряві.


Стартап Oko Camera виготовляє тепловізійні модулі для БпЛА. Компанію у 2022 році заснували Денис Ніколаєнко, софаундер технологічної компанії Temy і Євген Сиваченко, який має досвід в електроніці, оптиці та програмуванні. Нещодавно Oko Camera стала переможцем Defense-треку на IT Arena й виграла $15 000. Чому фаундери наразі не шукають додаткові інвестиції? Хто став першими клієнтами? З якими сюрпризами стикнулися при експорті за кордон? Про це та багато іншого Mind розповів співзасновник, СEO Oko Camera Денис Ніколаєнко.

Раніше наше видання розповідало про переможця традиційного треку IT Arena 2024 - eXtra Vision.

Які потреби військових задовольняє Oko Camera? Команда працює над створенням тепловізійних модулів для безпілотних літальних апаратів. Ці модулі здатні швидко і точно виявляти цілі під час нічних місій. "Тепловізійні модулі виявляють об'єкти на основі їх теплового випромінювання, що робить їх надзвичайно корисними для розвідки та цілевказання", - коментує один з співзасновників. Компактні розміри модулів дозволяють їх використовувати на середньорозмірних літаках і мультикоптерних безпілотниках.

Стартап виконує повний цикл розробки: створення мініатюрних електронних плат високої щільності, реалізацію алгоритмів обробки відеосигналу, проєктування механічних та оптичних компонентів, виготовлення прототипів, калібрування в лабораторії, тестування. Виробництво розташовано в Україні. Зараз компанія перебуває на етапі його масштабування й удосконалює продукт. У розробці - нові модулі.

Хто купує рішення? Наразі стартап працює з виробниками дронів, наземних роботизованих комплексів та інших рішень, де є потреба в тепловізійних камерах. Від ідеї заснування продукту до першого тестування із замовниками пройшов рік. "Дуже багато часу забрала підготовка, оскільки деякі комплектуючі потребують отримання ліцензій і дозволів у службах експортного контролю України й інших держав", - пояснює Ніколаєнко.

Стартап також має кілька потенційних іноземних клієнтів, які виявили інтерес до придбання продукту. Однак компанія поки не може укласти угоду через труднощі з отриманням ліцензії на експорт камер. "Ми подали запит на отримання дозволу на перше замовлення ще в травні 2024 року", - зазначає представник компанії.

Хто є нашими конкурентами? Головними суперниками виступають китайські компанії, які постачають недорогі, але часто низькоякісні камери. "Ми виділяємося на фоні інших тим, що пропонуємо високу якість за прийнятною ціною, а також можемо швидко налаштовувати продукцію відповідно до специфічних вимог наших клієнтів", - зазначає наш співрозмовник. За оцінками засновників, ринок для таких товарів в Україні в найближчі роки може сягнути десятків мільйонів доларів.

Скільки інвестовано в розробку? Довгий час компанія розвивалася власним коштом, вклала десятки мільйонів гривень. Влітку 2023 отримала грант від Brave1. Також команді вдалося залучила інвестора з Німеччини. Втім деталі щодо залучення співзасновник не розкриває.

Грант у розмірі $15 000, отриманий на цьогорічній IT Arena, надасть стартапу можливість продовжити роботу над новими дослідницькими та розробницькими проектами.

Навіщо подалися на IT Arena? "Щодо базових запитів, з якими зазвичай приходять стартапи, - у нас все добре: є і замовлення, і інвестиції. Подалися на IT Arena, щоб заявити про себе як компанію, яка активно масштабується, розповісти, що відкриті до нових талантів, адже плануємо активне розширення команди. Це було зважене рішення, адже раніше ми не були публічними, але зараз активно нарощуємо спроможності та запрошуємо долучитися до нашої команди", - пояснює кофаундер.

Які ваші плани для подальшого розвитку? Головні цілі - це збільшення виробничих потужностей, розширення існуючих рішень, створення нових продуктів та активне наймання нових співробітників. "Ми нарощуємо виробництво та активно комплектуємо команду. На ринку спостерігається брак кадрів, особливо фахівців з вузькими навичками, тому запрошуємо талановитих людей долучитися до нас", - підкреслює співзасновник.

Related posts