Шахраї маскуються під ПриватБанк, розповсюджуючи комп'ютерний вірус: як уникнути пастки.
Нігерійські листи щастя та повідомлення від родичів померлого дядечки-мільйонера зі США, який заповів свої кошти саме вам, у минулому. На електронні пошти українців приходять листи від невідомих осіб. Там повідомляють, що вам мають зарахувати грошовий переказ та надається документ нібито від ПриватБанку з посиланням на платіжне доручення. А от за посиланням знаходиться архів з комп'ютерним вірусом, який може вкрасти дані з комп'ютера або навіть встановити контроль над окремими програмами чи підглядати за вами через камеру.
На електронну пошту прийшло повідомлення від вигаданої особи на ім'я Венера Йосипівна Ястржембська. У листі йшлося про зарахування певних коштів. Щоб їх отримати, потрібно було надіслати їй відповідь. Звертає на себе увагу, що адреса електронної пошти відправника підписана іншими ініціалами.
У Gmail подібні повідомлення часто опиняються в папці зі спамом. Однак не всі поштові сервіси обробляють їх однаково. Зокрема, користувач, який насправді чекає на банківський переказ, може піддатися цій хитрості і випадково відкрити лист, що потрапив до спаму.
До листа додається документ, який, як стверджують, походить від ПриватБанку. Проте, ймовірно, він був підроблений у фотошопі на основі справжньої довідки банку. На цьому документі навіть присутня печатка фінансової установи та підпис члена правління, Євгена Заіграєва, як на автентичних паперах. Однак у підробці шахраїв є посилання на копію платіжного доручення.
Якщо ви натиснете на це посилання, з'явиться можливість завантаження архіву. Всередині архіву міститься троянський вірус у форматі .exe разом із кількома іншими файлами. На одному з спеціалізованих ресурсів, що аналізують шахрайські дії, зазначено, що цей вірус може спричинити серйозні проблеми: видалення програм, захоплення контролю над окремими додатками або всім комп'ютером, доступ до веб-камери, а також крадіжку платіжної інформації користувача, що може призвести до фінансових втрат під час використання інтернет-банкінгу. Особливо вражає, що в заголовку листа згадується маріупольське відділення банку, яке припинило свою діяльність ще з весни 2022 року.
Ми поспілкувалися зі співробітником банку. Він зазначив, що такі листи вже не новинка. І через власну неуважність люди можуть стати жертвами шахраїв. При чому подібне розсилають і підробляючи документи інших комерційних банків України. Тому клієнтам банків варто бути обачними, відкриваючи листи на електронній пошті, від незнайомців. Особливо якщо користуєтеся не GMail, який зазвичай сортує подібні "креативні акційні пропозиції" до папки зі спамом.
"Ці повідомлення є шахрайськими та не мають нічого спільного з ПриватБанком. Шахраї використовують цей метод для отримання доступу до комп'ютера за допомогою вірусних програм та крадіжки коштів з рахунків. Їхні дії досить прості: ви отримуєте файл з посиланням або програмою, і після його відкриття зловмисники можуть отримати доступ до вашої приватної інформації", - зазначають представники ПриватБанку.
Які рекомендації надає ПриватБанк?
Банк приділяє особливу увагу захисту своїх клієнтів і швидко реагує на випадки загроз. Якщо ви натрапили на подібний контент, будь ласка, зв'яжіться з нами через зручний для вас канал комунікації: https://privatbank.ua/about/contacts. Ви також можете самостійно подати заявку на шахрайство через Приват24 для бізнесу, в розділі "Комунікації" → "Подати на шахрайство".
У ПриватБанку підкреслюють основні принципи забезпечення інформаційної безпеки: