Що заважає прогресу української оборонної промисловості: парламентарі вирішили активно працювати над покращенням інвестиційного середовища для ОПК.


У Верховній Раді України пройшло засідання робочої групи, спрямоване на удосконалення інвестиційного середовища в оборонній сфері. OBOZ.UA висвітлює можливості для подальшого розвитку вітчизняного оборонно-промислового комплексу (ОПК) та обговорює існуючі перешкоди, які заважають йому досягати нових висот.

Зустріч, що об'єднала п'ять асоціацій оборонної сфери, близько тридцяти підприємств ОПК та десять народних депутатів з різних парламентських груп, була ініційована Тимчасовою спеціальною комісією Верховної Ради, яка займається захистом інвесторів.

Основною темою розмов була констатація факту, що інвесторів наша оборонка фактично не має. Виживають самі як можуть, і з цим становищем треба щось робити. Але розпочалося засідання із позитиву.

"За 2,5 роки повномасштабної війни наш ОПК зробив величезний стрибок, я б сказала квантовий. Стрибок у плані інновацій, нових розробок, виробництва. Обсяги виробництва озброєнь та боєприпасів зросли у шість разів! Жоден сектор економіки за роки незалежності України так швидко не зростав", - сказала голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради із захисту інвесторів Галина Янченко.

На цьому позитивні моменти, на жаль, закінчуються. Як стало відомо, українські підприємства оборонно-промислового комплексу мають потенціал виробляти продукцію на загальну суму 20 мільярдів доларів, проте реальний обсяг виробництва складає лише 6 мільярдів. Це зумовлено обмеженнями державного бюджету на закупівлі. Водночас експорт продукції, який міг би забезпечити галузь та країну необхідною валютою, фактично є під забороною. Хоча юридично він дозволений, існує безліч бар'єрів, через які всі учасники робочої зустрічі наголошували на тому, що експорт фактично неможливий.

"Наразі основні підприємства ОПК працюють у дуже вузькому секторі прибутковості, який встановив уряд. Вона обмежується 5-7%. Тільки для дронів прибутковість встановлена 25%. Нема пільгових кредитів - державна програма "5-7-9" для оборонних підприємств не працює. А про іноземні інвестиції взагалі говорити не доводиться: хто ж інвестуватиме кошти у країну, що воює, де такі ризики - обстріли і так далі", - сказав заступник голови Національної асоціації підприємств оборонної промисловості України Сергій Висоцький.

Узагальнюючи, основною проблемою оборонного сектору України є забезпечення фінансування, яке могло б підтримати розвиток і збільшення виробництва військової техніки.

Сфера оборонно-промислового комплексу є однією з найбільш регульованих. Наша мета полягає в тому, щоб зменшити рівень регуляцій на ринку та розширити виробничі потужності. Результати можуть бути надзвичайно значними. Якщо вдасться вирішити питання експорту, що може принести щонайменше 15 мільярдів доларів на рік, наші виробники отримають необхідні фінансові ресурси. Валютні надходження від оборонної промисловості можуть зрости до рівня аграрного сектору та експорту IT-послуг, - підкреслила Галина Янченко.

Але поки що з валютним виторгом все погано. Її немає, а валюта якраз життєво потрібна.

"У багатьох високотехнологічних виробництвах частка компонентів іноземного виробництва сягає 95%. Та що високотехнологічних... Ми броню купуємо за кордоном - в Україні вона не виробляється, - сказав Сергій Висоцький.

Іншими словами, сучасний український оборонно-промисловий комплекс продовжує існувати не через державну підтримку, а, можна сказати, завдяки випадковим обставинам. Основне завдання полягає в тому, щоб докорінно змінити цю ситуацію на краще.

Related posts