Санкции Соединенных Штатов против России: разведывательные пропагандисты, технологическая изоляция и репрессии в отношении соратников - Исследовательский центр журналистики.


Соединенные Штаты Америки увеличивают давление на Россию в ответ на её агрессивные действия в отношении Украины. В течение последних двух недель были введены санкции, затрагивающие множество сфер: основные информационные технологии оказались под блокировкой, а новые маршруты поставок иранского оружия для конфликта - нарушены. Кроме того, США раскрыли деятельность кремлёвской пропагандистской машины, направленную на ведение информационной войны, а также выявили помощников России, которые содействовали обходу санкций.

Сполучені Штати затримують осіб, які порушують санкції, використовуючи складні схеми для обходу обмежень з метою постачання в Росію обладнання, що сприяє веденню війни проти України. Нещодавно в Сарасоті, штат Флорида, був заарештований 44-річний громадянин Росії на ім'я Дєніс Постовой. Йому пред'явлено звинувачення у контрабанді до Російської Федерації мікроелектронних компонентів подвійного призначення, які застосовуються для виготовлення безпілотників.

Щонайменше з початку війни в Україні, з лютого 2022 року Дєніс Постовой через три свої компанії у Гонконзі: WowCube HK Limited, JST Group Hong Kong, Jove HK Limited, та російську фірму "Вектор груп" закуповував та експортував в обхід санкцій зі США до Росії мікроелектронні компоненти без ліцензій. Постовой приховував та спотворював у документах кінцеві пункти призначення товарів. Підсанкційні компоненти, що призначалися для Росії, йшли через проміжні пункти призначення, включаючи Гонконг та Швейцарію та інші країни. Платили за ці еквілібристичні трюки Постовому у доларах з іноземних банківських рахунків.

"Згідно з обвинувальним висновком, цей відповідач незаконно експортував до Росії технологію подвійного призначення, яка могла б посилити її можливості вести неспровоковану війну проти України", -- сказав Метью М. Грейвс Прокурор США.

Як з'ясував Центр журналістських розслідувань, зареєстроване в Москві товариство з обмеженою відповідальністю "Вектор групп", через яке Дєніс Постовой організував поставки американської мікроелектроники до РФ, належало йому до грудня 2023 року. Та після він вийшов із засновників товариства і залишив посаду керівника на користь Дмітрія Смірнова.

Арештований у США російський громадянин Постовой продовжує бути співвласником трьох компаній, зареєстрованих у Новосибірську: "Элемент" (45%), "Дана-био" (100%) та "Матрикс" (34%).

Посольство Росії в Сполучених Штатах заявило, що готове надати юридичну підтримку Дєнісу Постовому. Проте, ймовірно, це не врятує його від можливого покарання.

Американця на ім’я Сем Бхамбхані затримали через продаж лазерних технологій уряду Росії. Раніше він працював у великій компанії, що постачає лазерне обладнання для зварювання, маркування, різання, глибокого гравіювання та системи автоматизації. У тандемі з росіянином Максімом Теслєнко вони вдавалися до використання підроблених експортних документів, щоб замаскувати реального одержувача обладнання.

У 2015-2021 роках Сем Бхамбхані перепродавав лазерне обладнання російській державній ядерній компанії Росатом. А саме -- дочірньому підприємству Росатома в Єкатеринбурзі, яке виробляє компоненти для ядерних боєприпасів і товарів невійськового призначення.

Окружний суд висунув звинувачення росіянину Максиму Тесленко, проте це сталося заочно, оскільки він проживає в Москві.

Сполучені Штати значно посилили свої санкції проти Росії, дедалі більше ізолюючи агресора від провідних технологій у сфері інформаційних технологій. Наприклад, від російського ринку повністю відійшла велика австралійська компанія Atlassian, що спеціалізується на розробці програмного забезпечення для IT-індустрії. Ця компанія славиться своїми системами для управління проектами та відстеження помилок, такими як JIRA та Confluence.

Застосунок Notion, призначений для створення систем управління, нотаток, обробки даних і проєктів, більше не доступний для користувачів з Росії. Крім того, онлайн-платформа Miro, що слугує для віртуальної співпраці, також припинила обслуговування акаунтів з Росії та Білорусі.

Google заборонив створення нових акаунтів, використовуючи російські номери телефонів, а також позбавив російських блогерів можливості заробляти через AdSense.

Компанія Microsoft почала процес відключення російських користувачів від своїх хмарних послуг.

Сполучені Штати Америки продовжують вжити заходів для стримування пропагандистської діяльності Кремля. Нещодавно були введені санкції проти автономної некомерційної організації "ТВ Новости", що є частиною пропагандистської державної медіа-компанії "Росія сьогодні" та автономної некомерційної організації "Евразия", яка відповідає за поширення "культурної дипломатії" Росії в інших країнах.

Втім в санкційний список вони потрапили не тільки через поширення дезінформації та пропаганди, їх звинувачують у співпраці з розвідкою РФ, в участі в операціях впливу в різних країнах світу та у зборі коштів на військові потреби Росії.

Російська влада створила в RT підрозділ, що має кібероперативні функції та тісні зв'язки з російською розвідкою. За маскою RT, інформація, здобута через цей підрозділ, потрапляє до російських розвідувальних органів, медіа, приватних військових формувань та інших уповноважених структур уряду. Серед ініціатив цього підрозділу є масштабна онлайн-кампанія зі збору коштів у Росії, що функціонує через RT та соціальні мережі, метою якої є надання підтримки та військових ресурсів — таких як озброєння, снаряддя — російським збройним силам в Україні. До цього списку входять снайперські гвинтівки, глушники, бронежилети, прилади нічного бачення, дрони, радіостанції, а також генератори на дизельному паливі, що забезпечують особисту зброю. Цю інформацію озвучив державний секретар США Ентоні Блінкен.

У санкційному списку опинилася також очільниця "Евразии" Неллі Парутова та генеральний директор медіагрупи Росія сегодня Дмітрій Кісельов. Той жаліється на булінг, мовляв США "травлять російські ЗМІ".

Окрім санкцій, візових обмежень та інших заходів, Державний департамент США також включив "Россия сегодня" разом із п'ятьма її дочірніми компаніями до переліку відповідно до Закону про іноземні місії. Відтепер ці організації зобов'язані звітувати про весь свій персонал, який перебуває на території Сполучених Штатів, а також про своє майно.

Сполучені Штати запровадили нові санкції проти Ірану, одного з ключових союзників Росії у її агресивній війні проти України. Обмеження стосуються 10 фізичних осіб та 6 юридичних структур, які розташовані в Ірані та Росії. Крім того, під санкції потрапили чотири судна, що використовуються Іраном для постачання озброєння та компонентів військової техніки до Росії, зокрема безпілотників та балістичних ракет короткого радіусу дії.

"Іран ухвалив рішення активізувати свою роль у незаконному конфлікті Росії, і Сполучені Штати, разом із союзниками, будуть й надалі підтримувати Україну," - йдеться в повідомленні Управління з контролю за іноземними активами.

Під дії американських санкцій потрапила російська судноплавна компанія "Трансморфлот" та іранська авіакомпанія Iran Air, що займається пасажирськими та вантажними перевезеннями. Є підстави вважати, що санкції США проти Ірану, введені у відповідь на його підтримку Росії в конфлікті з Україною, продовжать посилюватись у майбутньому.

Related posts