Російський олігарх Михайло Фрідман планує подати новий позов проти України, сума якого сягне сотень мільйонів доларів.


Компанія E.M.I.S. Finance, зареєстрована в Нідерландах і яка виступала емітентом облігацій під гарантії колишнього власника українського "Альфа-Банку" (тепер відомого як Sense Bank) кіпрської компанії ABH Ukraine, що належить російським бізнесменам Михайлу Фрідману, Петру Авєну та їхнім партнерам, надіслала лист українським органам влади. У ньому йдеться про намір компанії звернутися до міжнародного арбітражу у зв'язку з націоналізацією банку.

Причиною можливого судового позову є те, що банк виступав єдиним активом ABH Ukraine, і тепер компанія, як стверджується, не в змозі виконати свої зобов'язання перед власниками облігацій. Про це повідомляє українська редакція Forbes, посилаючись на неназвані джерела, які попросили не розголошувати свою причетність.

Профільне видання Investment Arbitration Reporter також повідомило про цей інцидент. Згідно з його інформацією, мова йде про серію "кредитних нот" (loan participation notes), які були придбані приватними інвесторами в проміжку між 2018 і 2021 роками. Сумарна величина зобов'язань за цими нотами становить $470 млн.

Згідно зі словами одного з джерел української редакції Forbes, російські мільярдери виставляють українському уряду пропозицію почати перемовини для досягнення позасудового вирішення конфлікту, в іншому випадку вони мають намір ініціювати арбітражний позов.

Яка інформація існує щодо підприємницької діяльності російського олігарха Фрідмана в Україні?

В кінці грудня 2023 року компанія ABH Holdings S.A., зареєстрована в Люксембурзі і пов'язана з російськими олігархами Михайлом Фрідманом і Петром Авеном, ініціювала судовий процес проти України на суму, що перевищує $1 мільярд. Позов стосується націоналізації "Сенс Банку", раніше відомого як "Альфа-Банк Україна".

Фрідман і Авєн - засновники та акціонери російської "Альфа-Груп". У 2022 році вони опинилися під санкціями ЄС і Великої Британії. У серпні 2023 року їх було також занесено до санкційного списку США.

З моменту початку масштабного вторгнення Росії в Україну Фрідман оселився в Лондоні, незважаючи на свої скарги щодо санкцій. Згодом він спочатку вирушив до Ізраїлю, але після погіршення безпекової ситуації в цьому регіоні переїхав до Москви. Пьотр Авєн, який має латвійське громадянство, залишив Великобританію та відправився до Латвії.

Після того, як вони повернулися до Росії, Пьотр Авєн та Міхаіл Фрідман визнали свої багатомільярдні вклади в європейські країни помилковими.

Проте активи Фрідмана та його партнерів все ще залишаються в Україні, зокрема їхня частка у IDS Ukraine, яка є одним із провідних виробників мінеральних вод, таких як "Моршинська" та "Миргородська". У вересні 2024 року Міністерство юстиції ініціювало позов щодо конфіскації цієї частки.

Фрідман та партнери також є найбільшими власниками оператора "Київстар".

Нагадаємо, що в жовтні 2023 року суд ухвалив рішення про арешт усіх корпоративних прав в Україні, які належать підсанкційним російським олігархам Міхаїлу Фрідману, Петру Авену та Андрію Косогову. Це рішення охоплює 20 компаній і фінансово-кредитних установ, що перебувають у власності цих олігархів як кінцевих бенефіціарів або через контрольовані ними офшорні структури. Служба безпеки України оцінює вартість арештованих корпоративних прав більш ніж у 17 млрд грн.

Серед заблокованих активів - фінансові та страхові компанії, підприємства мобільного зв'язку та сфери ІТ, а також заводи мінеральних вод. У тому числі, суд арештував 47,85% статутного капіталу "Київстару", тобто частки, які належать структурам, пов'язаним із компанією LetterOne російського мільярдера Михайла Фрідмана і його партнерів.

На початку вересня 2023 року представники Служби безпеки України висунули Фрідману обвинувачення за частиною 3 статті 110-2 Кримінального кодексу України. Це звинувачення стосується фінансування дій, які були спрямовані на насильницьку зміну або скасування конституційного ладу, захоплення державної влади, а також зміни територіальних меж або державного кордону України.

Related posts