Російські "шахеди" здатні перетворити Україну на холодну та мрачну зиму - Forbes.


В цілому, заходи оборони дозволяють Україні перехоплювати приблизно 95% "шахедів", які намагаються атакувати. Проте, з ростом загальної кількості ворожих безпілотників, зростає і кількість влучень.

Жовтень виявився найскладнішим місяцем для України через інтенсивні атаки російських безпілотників далекого радіусу дії. Ще місяць тому їхня кількість складала менше тисячі, однак у вересні вона зросла до 1 301, а в жовтні до вражаючих 2 023. З наближенням холодів Росія активно використовує безпілотники для ударів по енергетичних об'єктах, намагаючись відключити електропостачання в Україні та змусити країну капітулювати в умовах зимових морозів.

Як повідомляє видання Forbes.

У звіті Місії ООН з моніторингу прав людини зазначається, що в минулому році російські удари були націлені на інфраструктуру електропередачі, тоді як цього року акценти змістилися на об'єкти виробництва електроенергії. До червня 73% теплових електростанцій в Україні виявилися непридатними для використання.

Стратегічні наслідки важко переоцінити. Наземний наступ Росії просувається вперед з величезними втратами в живій силі та техніці і не принесе вирішального результату. Але збитки, завдані енергетичній інфраструктурі, які, на думку Washington Post, можуть призвести до "20 годин темряви або більше на день у глибині холодної української зими", можуть мати значно більший вплив, змушуючи Україну вести переговори на невигідних умовах.

Президент Зеленський продовжує звертатися з проханням про збільшення фінансування для систем протиповітряної оборони та далекобійної зброї, що дозволить завдавати ударів по російським безпілотникам. Нещодавно він підкреслив важливість введення "дійсно ефективних санкцій", які ускладнять Росії імпорт критично важливих компонентів для виробництва дронів та ракет. Це стає особливо актуальним, адже Росія значною мірою покладається на імпортну електроніку, зокрема з США.

Попри відсутність у України ракет Patriot та інших сучасних систем протиповітряної оборони, захисники країни знаходять численні альтернативні методи для нейтралізації "шахедів".

"Шахеди" тепер перетинають країну на великій висоті, і більшість оборонних зусиль тепер покладено на військово-повітряні сили. "Шахеди", що повільно рухаються - відносно легкі мішені для гелікоптерів, які змагаються в швидкості і розстрілюють їх з неба з гармат - один вертоліт був помічений з шести відмітками про поразку "шахедів", йдеться в статті.

Електронна війна набирає все більшої ваги в сучасних конфліктах. У звітах України тепер фіксується, скільки "шахедів" було знищено за допомогою кінетичних засобів, таких як гармати та ракети, а скільки — завдяки електронним перешкодам.

1185 "шахедів" було збито звичайними засобами, а ще 738 - засобами радіоелектронної боротьби, згідно з даними ShahedTracker, який збирає щомісячні підсумки із щоденних бюлетенів, що випускаються українськими ВПС. Це важливо, тому що в той час, як ракети коштують сотні тисяч доларів, а гарматні постріли - тисячі, електронні глушники практично нічого не стоять в експлуатації і в них ніколи не закінчуються боєприпаси.

У документі також підкреслюється, що 29 "шахедів" вилетіли та повернулися до Росії, що, ймовірно, вказує на ефективність української системи спуфінгу "Покрова", яка дезорієнтує супутникову навігацію.

У результаті застосування цих захисних заходів вдалося знешкодити приблизно 95% "шахедів". Проте, з ростом загальної кількості ворожих дронів, зростає і кількість влучень.

Росіяни постійно вдосконалюють "шахеди" та шукають нові методи для підвищення їх ефективності. У вересні було зафіксовано один з таких дронів, укомплектований супутниковим зв'язком Starlink американського виробництва, що дозволяє здійснювати дальній зв’язок, стійкий до перешкод, для виконання точних атак, повідомляє Ukrainian Defence Express.

Багато що з ймовірних "шахедів" насправді є не великими безпілотниками іранської розробки, які зараз виробляються в Росії, а набагато меншими безпілотниками зі значно меншими боєголовками, які використовуються як приманка, щоб відвернути увагу української оборони та виснажити боєприпаси. В останні місяці було помічено кілька різних типів, включаючи Italmas та Gerbera, і, за повідомленнями, Росія імпортує безпілотники Garpiya-3 із Китаю. Все це робить наступ менш небезпечним, ніж можна судити за однією лише цифрою у заголовку.

Проте, у разі нестачі західної підтримки, найбільш перспективним варіантом для України у боротьбі зі атаками стане розгортання національної промисловості безпілотників, яка нині займається виробництвом перехоплювачів "повітря-повітря".

В даний час тривають випробування кількох безпілотників, відомих як "Убивці шахедів", серед яких особливо виділяється квадрокоптер Sting, створений компанією Wild Hornets. Ці перехоплювачі вже успішно знищили ряд російських розвідувальних дронів. На відміну від традиційних моделей, Sting та інші нові безпілотники мають аеродинамічну форму, схожу на кулю, що дозволяє їм досягати швидкостей, порівнянних з найшвидшими дронами у світі.

"Ми вже розробили такі безпілотники, і зараз вони проходять бойові випробування, - сказав представник Wild Hornets. - Ми плануємо зробити багато таких дронів".

Wild Hornets терміново збирає кошти на реалізацію проекту. Вони вже розглядають можливість оснастити його системою наведення зі штучним інтелектом, яка автоматично наводитиметься на ціль і позбавить необхідності в кваліфікованому пілоті-чоловіку.

Водночас інша команда, що називається Tenebris, займається розробкою безпілотника-перехоплювача під ім'ям Bagnet, який, за повідомленнями, здатний розвивати швидкість понад 150 миль на годину. Крім того, вони працюють над рядом інших проектів, серед яких вдосконалена версія перехоплювача Flamingo під назвою Bullet, а також безпілотник під назвою Jedi та кілька інших ініціатив. Завдяки досвіду своїх розробників, такі безпілотники можуть виготовлятися навіть у невеликих гаражах, що відкриває можливості для появи безлічі нових конкурентних проектів.

Як і існуючі перехоплювачі, нові швидкісні "шахеди" будуть інтегровані в радіолокаційну систему протиповітряної оборони, що дозволить їм знищувати цілі з відстані декількох миль — значно далі, ніж самохідні гармати "Гепард" та інші автоматизовані системи, які використовуються мобільними підрозділами ППО.

Ключовим є те, що ці рішення повинні бути економічно вигідними та легкими у реалізації, що дозволить їх масове впровадження та зменшить залежність від постійно зростаючого російського виробництва.

"Це битва технологій з високими ставками та озброєннями. Ключове питання полягає в тому, чи зможуть вдосконалити системи перехоплення та оперативно їх розгорнути, щоб протистояти потужному напливу загроз і врятувати Україну від суворих зимових умов, а також у тому, чи зможе Росія знайти способи нейтралізувати ці перехоплювачі", - зазначає автор статті.

Related posts