Російські сили зупинили наступ Збройних Сил України в Курській області. На цей напрямок було спрямовано 30 тисяч військових, зазначає Том Купер.
Том Купер представив новий оперативний звіт про ситуацію на українсько-російському фронті. Він розпочав з аналізу стратегічних подій, зокрема арешту Павла Дурова у Франції. Що стосується бойових дій, російські війська активно прагнуть створити фронт у Курській області, намагаючись витіснити українські сили. Крім того, вони продовжують наступати в напрямку Покровська, використовуючи свою чисельну перевагу у живій силі, техніці та контролі повітряного простору.
Визначити, з чого розпочати, досить складно. Тож давайте безпосередньо перейдемо до останніх новин...
Пізно ввечері в суботу (24 серпня) Франція заарештувала Павла Дурова, коли він прибув на приватному літаку в аеропорт Ле Бурже в Парижі. Дуров має російське походження, але почесне французьке громадянство, і є засновником Telegram - сервісу нібито зашифрованих повідомлень. Це одна з причин, чому він став таким популярним у росії (і в Україні) і водночас викликав особливе занепокоєння ФСБ у минулі часи (ним користувалися російські внутрішньополітичні активісти та опозиціонери). Настільки, що він був серйозною мішенню, поки не був успішно зламаний ФСБ, у той час як Дуров також перебував під загрозою арешту. Тим часом, Telegram не лише скомпрометований ФСБ, але й широко (неправильно) використовується - і не лише всіма видами організованої злочинності (наприклад, кількома терористичними організаціями, расистськими рухами, мережами торговців людьми та педофілів, наркокартелями), але й російськими збройними силами для військового зв'язку (особливо для тактичного).
Цікаво, що за два дні до цього федеральний суддя в США наказав Ілону Маску розкрити імена інвесторів, які фінансували придбання Twitter, тепер відомого як X. Виявилося, що більшість з 95 організацій, про які йшлося, є інституційними фондами з Америки. Проте серед них є й такі особи, як російські олігархи Петро Авен (Альфа-груп) та Вадим Мошкович, які обидва є частиною найближчого оточення президента Путіна. Далі йдуть держави з авторитарними режимами, такі як Китай, Саудівська Аравія, ОАЕ та Катар, а також численні компанії, пов'язані з Трампом і Путіним (через Лонсдейл і Сакс). Не менш цікаво, що деякі з цих структур надають фінансову підтримку Трампу, використовуючи складні мережі дочірніх компаній та підставних осіб у галузі управління активами, інвестицій та консалтингу. Наприклад, 8VC, яка тісно пов'язана з Авеном і Мошковичем; Kingdom Holding Company, що належить принцу Альваліду, чи Q Tetris Holding LLC, котрий представляє катарський інвестиційний фонд.
(... Таким чином, замість уявлень про "потайну державу", структури, подібні до "Спектра" з кінофільмів про Джеймса Бонда, тепер виглядають значно більш правдоподібно...).
...і Маск, який наразі підлягає новому розслідуванню за шахрайство, почав хвилюватися, що його доля може повторити долю Дурова... Тим часом Цукерберг, для тих, хто вважає, що його несправедливо ігнорують, вийшов без наслідків з подібної ситуації. Хоча його Instagram є однією з найбільших платформ для розповсюдження дитячої порнографії, він забезпечив західним урядам доступ до цієї системи...
У будь-якому випадку, всі основні російські медіа та соціальні платформи опинилися "на барикадах" після арешту Дурова, разом з численними його прихильниками (серед яких Ілон Маск, Девід Сакс, Пітер Тіль, Такер Карлсон і Найджел Фарадж). Адже олігархи і їхні ставленики завжди підтримують одне одного. Вони колективно висловлюють занепокоєння з приводу "загрози свободі слова"...
Яка це безглуздість! Це змушує задуматися, чи підтримали б ці ж особи, наприклад, платну рекламу нацистів у британських і французьких виданнях 1 червня 1940 року, або платну японську рекламу в американських газетах 9 грудня 1941 року? А що, як щодо платної реклами з Єгипту у "The Jerusalem Times" від 7 жовтня 1973 року та іракської реклами у "Kayvan" та інших іранських газетах 24 вересня 1980 року?
Як би я не був "палким прихильником" свободи слова, вона має свої межі - особливо, коли цією свободою зловживають з метою поширення гімнопропаганди, дезінформації та мови ненависті. Крім того, слід пам'ятати, що Дуров був заарештований не "країною", а за рішенням незалежного суду, що є цілком нормальним, якщо є необхідність визначити, чи винен хтось у скоєнні злочину, чи ні.
Ні, це не повинно означати, що я "раптом" "переконався, що система працює". Навпаки: система глибоко підірвана, насамперед завдяки таким, як Дуров, Маск тощо... І все ж переважає думка: якщо він поважає закон, то з Дуровом все буде добре.
... не впаде з якихось сходів...
... а згодом через вікно, яке знаходиться внизу цих сходів...
... що набуває суттєвого значення, враховуючи, що, згідно з повідомленнями, Дуров планував зустріч з представниками вищого керівництва ФСБ або навіть особисто з Путіним. Іншими словами, він усвідомлював, що його розшукують у Франції, але все ж таки обрав "втіку на Захід" замість того, щоб залишитися в Росії.
Протягом останніх двох днів Росія здійснює інтенсивні атаки на енергетичну інфраструктуру України. Після тривалого періоду накопичення ракет, 26 серпня ворог розпочав масштабний 15-годинний ракетний та безпілотний удар по Україні, який тривав з півночі до 15:00. В операції були задіяні три групи, що налічували 11 літаків Ту-95 та одна група з 6 бомбардувальників Ту-22М-3, які виконували бойові завдання з різних авіабаз. Також в атаці брали участь чотири кораблі, що несли крилаті ракети "Калібр", більшість з яких знаходилися в акваторії Новоросійська. Згідно з повідомленнями Повітряних сил України, було зафіксовано 127 ракет та 109 ударних БПЛА "Шахед", а також підтверджено, що вдалося перехопити та знищити:
Щоб підкреслити масштаби подій: в момент активної атаки, приблизно о 07:10 ранку, ПСУ контролювала понад 80 дронів "Шахед" у небі України. Схоже, що їх метою було "картографування" систем протиповітряної оборони ПСУ: підштовхнути українські сили до активації радарів, що дозволило б виявити їхні позиції. Через 10-20 хвилин після цього перші дві групи літаків Ту-95 завершили запуск ракет Х-101, кораблі Чорноморського флоту почали випускати "Калібри", а з аеродрому Шайківка піднялися в повітря Ту-22М-3. В результаті, взявши до уваги інформацію про українські ЗРК, росіяни розпочали справжній "головний удар".
Поки "Шахеди" здійснювали свій маршрут через північно-східну, північно-центральну та західну частини України, "Калібри" увійшли в повітряний простір, використовуючи два "зенітно-ракетні коридори" — один через Запоріжжя в напрямку Дніпра, а інший на північ від Херсона з подальшим рухом повз Миколаїв. Ракети Х-101 з'явилися над північною частиною Сум, після чого продовжили свій шлях у західному напрямку повз Київ. В результаті, велика кількість ракет і ударних безпілотників зосередилася на приблизно двадцяти цілях, розташованих між Луцьком, Рівним, Житомиром, Вінницею та Івано-Франківськом. Коли вони досягли цієї зони, до них приєдналися "Іскандери", "Кинджали" і КН-23, значно посиливши ударну силу.
Десятки "Шахедів" були збиті групами протиповітряної оборони різних окремих кулеметних батальйонів. Як і у випадку з кількома іншими, минулого тижня деякі з них були збиті гелікоптерами Мі-8 і Мі-24 армійської авіації ЗСУ. Два з них зникли в білоруському повітряному просторі, а один долетів аж до Польщі, а потім на 25-30 км заглибився в її повітряний простір. Варшаву заполонила акція протесту.
Стрілець з одного з українських мобільних кулеметних підрозділів. З обох боків його плечей можна помітити димні сліди від знешкодженої крилатої ракети Х-101.
Оскільки московські "недалекоглядні командири" продовжують стверджувати про те, як суттєво покращили надійність своїх крилатих ракет (тепер вони нібито використовують мікросхеми від автомобілів Maybach замість комплектуючих від посудомийок Bosch?), одна з ракет Х-101 спричинила значні втрати серед риби при падінні у Дніпро.
Щодо цілей... Зважаючи на тривалість удару, може здатися дивним, як мало стало відомо про його результати. Навпаки: з огляду на поширення відключень електроенергії по всій Україні - ні, це не викликає жодного подиву.
Однією з відомих цілей була Вишгородська ГЕС, що на північ від Києва. Вона отримала (щонайменше) одне влучання і була виведена з ладу. Дамба, що утримує Дніпровське водосховище, залишилася неушкодженою (інакше більша частина центру Києва була б затоплена, що призвело б до колосальних руйнувань і масових жертв серед цивільного населення). Відомо, що в Луцьку "Шахед" влучив у житловий будинок:
...та готель у Кривому Розі (двоє людей загинули). Відомо, що інші удари були завдані в Хмельницькому та Одеському регіонах... Безсумнівно, маса з понад 30 одиниць озброєння, що вразили цілі, завдала серйозної шкоди українській електромережі, оскільки більшість її була або пошкоджена, або вимкнена, щоб уникнути ще більшої дестабілізації та ушкоджень.
Київ швидко відреагував, завдавши удару за допомогою безпілотників по найбільшому нафтопереробному заводу в Росії – "Газпромнефть-ОНПЗ", розташованому під Омськом. Мушу зізнатися, що мене вразило, наскільки слабо захищений цей ключовий об'єкт: складається враження, що його охорону доручили австрійському Бундесверу, яким тоді керував наш видатний міністр оборони разом з іншими представниками уряду... Я був приголомшений, коли омський НПЗ зазнав атаки кількох БПЛА, і, за наявною інформацією, його установка первинної переробки нафти АВТ-11 (найпотужніша, здатна переробляти 8,4 млн тонн нафти та 1,2 млн тонн газу на рік) була пошкоджена та зупинена. Українська сторона також атакувала БПЛА АБ "Енгельс-2": російські джерела стверджують, що всі безпілотники були збиті, але один з них влучив у багатоповерхівку, де розташовані квартири (українці ж заявляють, що це були помешкання екіпажів бомбардувальників ВКС).
До речі, вчора вранці в Пролетарську продовжував горіти федеральний склад пального, що становить 8-10% від усіх запасів пального в Росії. Цей інцидент триває вже дев'ятий день.
У ніч на вівторок російські сили знову провели навчальні випуски: станом на ранок ППО зафіксувала 91 запуск ракет та ударних безпілотників. З них 65 були знищені (серед яких 5 Х-101 та 60 "Шахедів"), 10 впали самостійно, один "Шахед" зник у повітряному просторі Білорусі, тоді як щонайменше 10 "Шахедів" залишалися в українському небі близько 08:00 за місцевим часом 27 серпня. Звичайно, додаткові атаки на інфраструктуру також мали місце...
Крім того, росіяни перебувають у такій паніці, що їхні пропагандисти та різні чиновники майже щодня вигадують нові причини для чергового українського наступу. Спочатку вони говорили про загрозу з боку південного Запоріжжя, потім зосередили увагу на Брянську, потім на південній Херсонщині, а далі на Бєлгороді... Якщо чесно, я вже втратив рахунок. Тим часом російські війська продовжують наступальні дії на західній Донеччині.
Курська область. По суті, і саме так, як планував найбільший військовий стратег усіх часів, а саме: "не виводячи військ з України" - всрф і ВДВ ввели стільки підкріплень (до 30 000 солдатів), що створили міцний фронт приблизно на 40% контрольованої українцями території (особливо на сході Глушківського району і на схід від Суджі), і почали проводити перші широкомасштабні контратаки (в тому числі кілька ефективних і успішних). І навпаки, ЗСУ відійшли з кількох місць і почали окопуватися в кількох інших. Однозначно підтверджено присутність штабів наступних основних російських підрозділів:
Західна сторона... Уздовж річки Сейм у Глушківському районі росіяни, як відомо, протягом вихідних побудували три нових понтонних мости: два - на північ від Званного, один - біля Глушкова. ЗСУ наносять по них удари дронами і HIMARS, а ПСУ - з керованими бомабми: я не поділяю оптимізму тих, хто очікує тут "чергового Херсона". Це росія, логістичний центр всрф у Курську близько, а Сейм - не Дніпро (принаймні, до того, як росіяни підірвали Каховську греблю). Плюс, враховуючи темпи, з якими США, Велика Британія і Франція постачають Україні високоточні керовані боєприпаси повітряного базування, у той час як тріо фантастікус у Білому домі продовжує забороняти використання ATACMS на російській території.., що ж, я не здивуюся, якщо виявиться, що росіяни мають більше понтонних мостів на Сеймі, ніж українці можуть мати боєприпасів, щоб вдарити по них...
Так, це гіпербола, але не дивно, що всрф змогли посилити 155-ту бригаду морської піхоти настільки, що та спромоглася контратакувати Комарівку: дехто каже, що вони відвоювали це місце.Читайте: одна лише присутність 5-ї зенітно-ракетної бригади ВКС мала б навчити всіх, що особливо "ФСБ без права на відступ" має до біса серйозні наміри, захищаючи Глушковський район.
У районі Корєнєво три дні тому росіяни контратакували в районі Толпіно, а після того, як ЗСУ відійшли звідти, почали наступ через Вєтрєно в напрямку Ольговки і Крем'яного. Потім ЗСУ контратакували на Толпіно з... "приблизно на північ від Олександрівки", що дозволяє зробити висновок про те, що всрф насправді намагався завдати удару, щоб пробитися до ще одного російського підрозділу, відрізаного з тилу: можливо, в районі Дубровки? Менш імовірно, що всрф намагаються відрізати підконтрольні ЗСУ позиції на пагорбах далі на північний схід, в районі між Шептухівкою і Каучуком, який, за іронією долі, натовп "відео, або його не було" оголосив "неіснуючим". Як, на їхню думку, ЗСУ може здійснювати обстріли з району Олександрівки в напрямку Толпіно, не будучи присутнім в цьому районі - я без поняття. Це так само, як і заява про те, що Краснооктябрське "зараз під контролем України", хоча це так вже більше тижня, і тільки "зараз" звідти вивели підрозділи ЗСУ, і вони можуть показувати відео з цього району... Те ж саме стосується і "просування українських військ на північ від Малої Локні"...
Власне, минулотижневі втрати 810-ї бригади морської піхоти були "швидко замінені" ще одним батальйоном "морської піхоти" плюс елементи 4-5 різних мобілізаційних полків, перекинутих у цей район (див.: моряки з кораблів Тихоокеанського флоту тощо). Але після того, як близько 80-90 вцілілим бійцям 9-ї ОМСБр вдалося втекти в напрямку Бахтінки, 24 серпня ЗСУ не тільки закріпилися в Малій Локні: "лінія фронту" в цьому районі проходить півколом приблизно від Шептухівки (?) через Каучук (ЗСУ) через Каучук (ЗСУ) на Анастасівку (ЗСУ) і Машкіно (ЗСУ) на півночі, по східному узбіччю дороги, що з'єднує Льгов з Суджею, до Бахтінки (?), потім Розгреблі (?)... Наскільки це можна назвати "лінією фронту" - поки що ні: насправді це щось на кшталт "нічийної землі/сірої зони" шириною 5-10 км, яку ніхто не контролює.
У районі Великого Солдатського російські сили змогли зупинити українські атаки. Після цього, 11-та ВДВ та 15-та мотострілецька дивізії зуміли зняти блокаду своїх підрозділів у Нижній Паровій та відкинули Збройні сили України приблизно до лінії Розгреблі-Бірюківка-Борки. На південь від цієї позиції українські військові продовжують утримувати контроль над Пушкарним і Руською Конопелькою.
Однак далі на південь 24-а бригада спецназу зуміла звільнити близько 40 оточених з Уланок, а потім - чи то з Уланок, чи то з Нижньомахового - перейшла річку Псел і захопила Спальне. Це змусило ЗСУ відступити з Білиці та Гір'ї. Це було 22-23 серпня: відтоді за Борки точаться великі бої.
У небі українські військові сили продовжують завдавати ударів по мостах на річці Сейм, використовуючи керовані бомби, які скидаються з літаків МіГ та Су. У той же час, українські безпілотники стали причиною втрати принаймні одного російського вертольота Мі-8, а ймовірно, навіть двох.
У той же час, ВКС Росії активно бомбардують територію Краснооктябрьського, а російські безпілотники намагаються атакувати підрозділи Збройних Сил України в околицях Снагостя. Крім того, російська сторона збільшує інтенсивність повітряних ударів по Суджі: пропагандисти з Пуддінга попередили цивільних осіб, які досі залишаються на окупованих українських землях, про те, що всі населені пункти в цих районах будуть "знищені".
Північна Харківщина... без особливих змін, але після провалу останньої української контратаки в районі Глибівки, тепер настала черга росіян контратакувати...
Куп'янськ-Сватове... періодичні російські атаки... деякі українські контратаки (як у лісі Серебрянка, де українцям вдалося просунутися неглибоко).
Бахмут... російські війська знову активізувалися, використовуючи канал для своїх наступальних дій. Вони замінили 11-ту бригаду ВДВ на три батальйони мотострілецьких формувань, які наразі здійснюють атаки в околицях Кліщіївки.
Як й інші підрозділи ЗСУ в цьому районі, (425-й) батальйон "Скала" контратакує за кожної нагоди. На жаль, цей бій є ще одним доказом того, що якість не замінює кількість.
Покровськ-Авдіївка… Цей район залишається в центрі уваги Росії. Група "Центр" веде наступ фактично з двома загальновійськовими арміями, залучаючи всі підрозділи 1-ї, 15-ї, 30-ї та 114-ї омсбр, а також повний склад 27-ї мотострілецької дивізії і 90-ї танкової дивізії, не забуваючи про 201-у військову базу. Крім того, десятки мобілізаційних батальйонів були задіяні для відновлення втрачених підрозділів (російські втрати в цьому секторі залишаються на рекордно високому рівні вже чотири чи п’ять тижнів поспіль). Вони також посилюють свої штурмові групи новими мотоциклами.
Основною артерією цього наступу стала місцева залізнична лінія, через яку війська увійшли до Новогродівки та захопили її, незважаючи на запеклий опір 151-ї механізованої бригади. На південь від цього регіону російські сили також активно розширюють свої позиції, просуваючись в бік Михалівки, Калинового та Свято-Богоявленського.
Щоб зрозуміти ситуацію, необхідно зазначити, що присутність російських військ на цій ділянці робить ідеї на кшталт "одна українська бригада могла б їх відрізати" просто фантазією. Це не можливо. Особливо враховуючи, що Військово-космічні сили Росії мають повну перевагу в повітрі над цією частиною України. До того ж, російські сили мають перевагу в співвідношенні приблизно 4:1 за чисельністю військ, артилерії та безпілотників. Можливо, Зеленський особисто пообіцяв "підкріплення" для Збройних Сил України на Покровському напрямку, але що це насправді означає – сказати важко, адже навіть п'ять українських бригад не змогли б суттєво змінити ситуацію. Дійсно, 10 комплексів Patriot, IRIS-T чи NASAMs не змогли б суттєво вплинути, оскільки їм не вистачає дальності для знищення Су-34 до моменту, коли ті можуть випустити свої УМПК, а також через їхню неефективність проти цих снарядів.
Ділянка між Мар'їнкою та Вугледаром... на жаль, "Вугледарський кут" більше не має колишнього значення, оскільки, незважаючи на великі втрати, російські війська захопили смугу території, що простягається від Костянтинівки (переважно під їх контролем) до Водяного. Це дозволило їм вийти на широкому фронті до дороги 00532, яка з'єднує Вугледар з Костянтинівкою. Можливо, за останній тиждень їх просування вдалося зупинити, але при цьому вони змусили ЗСУ відступити за межі досяжності артилерії на найближчій ділянці залізничної колії між Донецьком і Мелітополем.
Херсонщина... у світлі тривалої російської кампанії терористичних ударів з БПЛА по цивільному населенню міста, останніми днями ПСУ та ЗСУ почали наносити удари по російських спостережних пунктах та артилерійських позиціях в районі Олешків... що, в свою чергу, спонукало деяких пуддінґівських гімнопропагандонів фантазувати про черговий український наступ - чи то над Дніпром, чи то навіть аж до Криму. За їхніми словами, для цього "українські бойовики" зібрали в районі Одеси величезну кількість БПЛА і FPV-дронів.