Росія вже здатна зекономити на "тролівських фабриках": огляд пропагандистських матеріалів за 11 вересня 2024 року.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки узагальнив дезінформацію та пропагандистські наративи, що виникли 11 вересня 2024 року.
Актуальна версія статті доступна на веб-сайті "Центру стратегічних комунікацій" за цим посиланням.
Справжня загроза російських ядерних погроз.
"Зеленський залучає Захід до конфлікту, що змусить Росію реагувати, застосовуючи ще потужніші засоби озброєння," — попереджає спікер Держдуми Росії Володін. Яка ж ще "більш потужна зброя" не була застосована Росією в Україні?
Ще в січні колишній президент Росії Медведєв висловився з цього приводу: "В Україні, як відомо, застосовувалися різноманітні засоби, з різними компонентами, за винятком ядерних, поки що".
Насправді, ймовірно, що за загрозами Володіна криється не стільки сама загроза ядерної зброї, скільки можливість нових атак на енергетичну інфраструктуру України, в якій налічується тисячі електричних підстанцій. Під небезпекою також опинилися десять ключових вузлів, що мають зв'язок з атомними електростанціями. Їх знищення може призвести до темряви в країні та, що ще гірше, викликати радіаційну катастрофу.
11 вересня в бесіді з Bloomberg міністр енергетики України Герман Галущенко висловив стурбованість, зазначивши, що "російські атаки збільшують ядерні загрози біля кордонів України з Європейським Союзом. Вони свідомо вживають цих заходів і не випадково намагаються знищити підстанції, які є ключовими для забезпечення ядерної безпеки".
Підстанції відіграють ключову роль у забезпеченні стабільності, регулюючи передачу електроенергії з високою напругою в мережах. На відміну від електростанцій, що працюють на викопному паливі або використовують відновлювальні джерела, ядерна генерація вимагає безперервного постачання електрики для функціонування систем безпеки. В іншому випадку, паливо в активній зоні реактора може перегрітися, що створює ризик неконтрольованого викиду радіації.
Підкреслюючи цей ризик, МАГАТЕ розширило свою місію з моніторингу України, включивши до неї вже й електропідстанції. Зазначимо, агентство зазвичай займається обліком ядерних матеріалів, а не спостереженням за національними електромережами. І це тільки підкреслює весь той ризик ядерної катастрофи, який несе Росія своїми безвідповідальними діями та подальшими погрозами застосування "більш потужної зброї".
Яка структура медіаімперії Соловйова?
Володимир Соловйов залишається головним російським пропагандистом -- з телепрограмою, яка щодня виходить в етері "России 1", і навіть власним телеканалом.
При тому, що 25 років тому він позиціював себе як ліберал, вкрай скептично налаштований до влади. Наприклад, виступав проти повернення радянського гімну та заборони на міжнародне усиновлення російських дітей-сиріт: "Перед тим, як вирішимо принести в жертву святим ідеалам ще 7 тисяч життів, просто задумався -- кого ця жертва зробить щасливим?", -- говорив він. (І це, не рахуючи заперечень можливості війни з Україною, окупації Криму й т.д).
Однак незабаром стартував "Соловйов Live", який функціонує в атмосфері ненависті без зупинки. Разом із самим Соловйовим у програмі з’являються його численні соратники: Гаспарян, Мардан, Вітязєва та інші. Телеканал, який веде Соловйов, існує вже більше двох років, але він не транслює реклами. Причина проста — вона йому не потрібна.
Насправді, ресурс "Можем объяснить" отримав доступ до фінансових документів власників "Соловйов Live" і розкрив деталі його роботи на різних платформах. Телеканал отримав пів мільярда рублів лише з бюджету Москви протягом року. Щодо заробітних плат, то у 2023 році Мардан заробив близько 2,2 мільйона рублів, Гаспарян – 800 тисяч, а Вітязева, яка отримує найменше, має всього близько 200 тисяч рублів.
Оскільки "Соловйов Live" не набирає популярності у глядачів (за інформацією Mediascope, він займає лише 30-ту позицію серед доступних телеканалів), його творець почав шукати нові можливості для розвитку. У лютому 2022 року розпочалося створення Telegram-імперії Соловйова.
На сьогоднішній день у його мережі налічується більш ніж 1500 каналів. Декотрі з них позиціонують себе як незалежні медіа, проте регулярно перепощують контент як самого Соловйова, так і його прихильників.
Про пральню при церкві та курські ікони на OLX.
Одним із яскравих представників групи, що підтримує соловйовську ідеологію, є Роман Голованов. Останнім часом він з'являється в рясі та своїм виглядом і висловлюваннями демонструє, що таке "російське православ'я" у практичному сенсі. Наприклад, коментуючи побиття митрополита Кримського ПЦУ Климента, він заявив: "Розкольників будуть карати. Їхні автомобілі підпалюватимуть. Вони є провісниками загибелі". Далі він застерігає: "Ми наближаємося до часів Апокаліпсису".
Насправді тема, що стосується релігійного апокаліпсису в Україні, активно розповсюджується в Росії. Це проявляється як у рамках великих дезінформаційних кампаній, так і в окремих вигаданих новинах. Наприклад, цього місяця з'явилися чутки про те, що в Луцьку приміщення церкви, яку було відібрано у УПЦ, перетворили на пральню.
На представленій світлині, яка слугує ілюстрацією до певного твердження, видно дзвіницю. Над її дверима розміщено банер із написом "Пральня 'Чисто-та...'" У Telegram-каналі російської телеведучої Олесі Лосєвої зображення прокоментували наступним чином: "В Луцьку православний храм, який був відібраний у УПЦ, перетворили на пральню. Танці недолугих тривають".
Після цього інші користувачі Telegram швидко підхопили цю інформацію. Пост про нібито перетворення будівлі УПЦ на пральню привернув увагу фактчекерів з StopFake і "Ґвара медіа". За допомогою технології зворотного пошуку зображень вони з'ясували, звідки походить це фото. На ньому зображена не церква УПЦ МП у Луцьку, а дзвіниця церкви Зіслання Святого Духа у Теребовлі, що в Тернопільській області, яка належить УГКЦ вже протягом більше 20 років. Ініціатива облаштування пральні в цій дзвіниці виходить саме від парафіян. На Facebook-сторінці міської ради навіть опублікована новина про відкриття з фото. Таким чином, був створений ще один фейк про "переслідування" православної віри в Україні.
У серпні на Z-каналах з'явилися знімки оголошень, які, за словами авторів, були розміщені на платформі OLX. На цих зображеннях представлені православні ікони, які, як стверджують, були вивезені українськими військовими з території Курської області.
Завдяки простому пошуку за зображеннями, ресурс "Проверено. Медиа" виявив первісне оголошення на OLX. У верхній частині замість розділу "Курська область/Курськ" зазначено місто Конотоп, яке знаходиться в Сумській області. І, звичайно, жодної інформації про Курську область чи "трофейне" походження ікони не виявлено. Ось такий ось "апокаліпсис".
Чому не треба повторювати помилку Путіна
Ці та численні інші фейки, що охоплюють не лише релігійні питання, на думку оглядача Bloomberg Марка Чемпіона, вказують на манію Путіна щодо дезінформації, а також підкреслюють його вразливість. Це свідчить про його глибоке переконання в тому, що люди не здатні формувати власні думки та рішення, а їхні переконання є результатом маніпуляцій, здійснених як його спецслужбами, так і іноземними впливами.
Тому, коли у 2013-2014 роках понад мільйон українців вийшли на вулиці, проводячи місяці просто неба при мінусовій температурі й часто під жорстокими поліцейськими атаками, щоб висловити свій протест -- це, на думку Путіна, було не народним волевиявленням, а держпереворотом, організованим ЦРУ.
Ця фатальна помилка змусила його думати, що українці не виявлять опору, коли він розпочне широкомасштабну війну.
НАСПРАВДІ, "сумна правда полягає в тому, що зараз Путін напевно може вже заощадити собі трохи грошей", -- пише Чемпіон. Коли у вас є такі люди, як Трамп, Маск або Найджел Фарадж із Великої Британії, щоб розпалювати соціальні конфлікти та поширювати дезінформацію "в ім'я свободи слова", кому потрібна операція "Доппельгангер"?
Щомісяця на Twitter з'являється приблизно 6 мільярдів постів, з яких близько однієї третини стосується політики. Ці цифри значно перевищують ліміти, які були визначені для російських "тролів". Хоча підрахувати, скільки з цих повідомлень є свідомою дезінформацією, досить складно, дослідження вказують на те, що фальшиві новини у соціальних мережах розповсюджуються на 70% частіше.
Чемпіон вважає, що російські операції впливу реальні, але є і власні проблеми. Наші вітчизняні вебсайти, ведучі ток-шоу, блогери та політики зараз створюють більше фальшивих новин, теорій змови та підбурювання до насильства, ніж Росія коли-небудь могла б придумати.