Росія продовжує маневрувати в умовах "сходів ядерної ескалації": огляд пропагандистських матеріалів за 30 жовтня 2024 року.
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підготував збірку неправдивої інформації та пропагандистських наративів за 30 жовтня 2024 року.
Аутентична версія статті доступна на веб-сайті "Центру стратегічних комунікацій" за вказаним посиланням.
Що ховається за "медичними дослідами над російським полоненим"
"Збройні сили України застерігають про можливість проведення медичних експериментів над затриманим російським військовим, якщо його родина не перераховує викуп у сумі 1 мільйон рублів", - інформує РИА Новости станом на 30 жовтня.
Насправді, подібні вигадки часто зустрічаються в російських ЗМІ. З одного боку, це робиться для знецінення українців, а з іншого — для того, щоб відвернути увагу від власних злочинів щодо українських військових.
Ще під час Саміту миру у Швейцарії уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець назвав підтвердженими щонайменше 14 тисяч випадків тортур. Генпрокуратура відкрила понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження та катувань військовополонених та понад 2100 за фактами катування цивільних.
Згідно з інформацією, наданою секретарем Координаційного штабу з питань військовополонених Дмитром Усова, на червень цього року було зафіксовано 186 локацій, де утримуються українські військовополонені, а також 29 місць, де військові та цивільні особи піддаються тортурам і жорстокому поводженню.
"Наші правоохоронні органи підтверджують, що окупанти вже вжили, щонайменше, 14 з 18 видів тортур, що визначені міжнародним правом," - зазначає керівник Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга, підкреслюючи, що одним із найгірших злочинів, які чинить Росія, є свавільні та позасудові страти українських військовополонених. Частину цих страт окупанти безсоромно документують на фото і відео, публікуючи їх у відкритий доступ.
Протягом останніх тижнів спостерігається різке збільшення випадків страт. За цей час сталося близько 30 вбивств, серед яких виділяється одна з наймасштабніших страт до сьогоднішнього дня: 16 українських військових були розстріляні неподалік Покровська.
"Генеральна прокуратура України повідомила, що існують підтвердження того, що це не одиничні інциденти, а складові частини свідомої політики, яку російське військове і політичне керівництво не лише дозволяє, а й активно підтримує."
Останнє заохочення прозвучало напередодні. Після того, як безпілотник вразив будівлю Російського університету спецназу в Гудермесі, що знаходиться на відстані понад 800 км від лінії зіткнення, Кадиров оголосив, що "наказав всім своїм командирам на передовій СВО не брати в полон військовослужбовців ЗСУ".
"Десятирічну дівчинку з Криму не зламали санітарні обмеження."
А тим часом головний "правозахисник" Росії, голова Ради з прав люди при президентові РФ Валерій Фадєєв з нагоди Дня пам'яті жертв політичних репресій, який відзначається 30 жовтня, заявив, що "в нашій країні сьогодні немає політичних репресій, а є санітарні заходи".
Насправді, поки ці "правозахисники" зайняті вправлянням у путінській "новомові", в Росії 2909 людей піддаються переслідуванню з політичних причин, з яких 1391 особа вже за ґратами.
Маріана Кацарова, спеціальна доповідачка ООН з питань прав людини в Російській Федерації, у своєму новому звіті зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення в Україну в РФ значно зросла практика застосування тортур. "В околицях лінії фронту налічується щонайменше 15 неофіційних місць утримання, де сотні людей перебувають під вартою і піддаються катуванням як форма покарання", - йдеться у доповіді Кацарової.
Цього ж дня стало відомо, що так зване "МВС Криму" знайшло "дискредитацію армії" в TikTok'у 10-річної школярки з окупованого міста Саки. Її "злочин" полягав в тому, що вона поставила поруч із прапором РФ "сердитий" емодзі, а поруч із прапором України - сердечко та емодзі з перев'язаною головою.
Дане відео було опубліковано ще влітку 2023 року. І ось "санітарні заходи" дісталися й до цієї дівчинки. Зважаючи на вік, дитину не можна притягнути до відповідальності, тому протокол про невиконання обов'язків щодо виховання неповнолітніх склали на її 38-річну матір.
У цій трагічній розповіді є одна яскрава нотка: дівчина, що з'явилася на світ і провела все своє життя під окупацією, щиро відчуває співчуття до своєї справжньої Батьківщини, а не до вигаданого російського "отєчєства".
Спокійні порти Росії для неонацистів.
Чутки про "медичні експерименти над російськими військовополоненими" часто супроводжуються міфами про "українських неонацистів". Проте міжнародні ЗМІ вже помітили, що Росія стала укриттям для сучасних адептів Гітлера. І це стосується не лише місцевих "русичів", а й західних радикальних елементів.
Наприклад, американська неонацистська організація The Base, метою якої є залучення нових учасників, відкрила акаунти на російських платформах Rutube та "ВКонтакте" (яка знаходиться під керівництвом Володимира Кирієнка, сина першого заступника адміністрації Путіна). Крім того, група почала використовувати Mail.ru, хоча раніше обирала швейцарський сервіс Proton Mail. Це сталося після блокування їхніх каналів на YouTube та в західних соціальних мережах, повідомляє The Guardian.
The Base має свої осередки в різних країнах Європи і визнана терористичною організацією в Європейському Союзі, Великій Британії, Канаді, Новій Зеландії та Австралії. Після того, як західні платформи почали блокувати або контролювати акаунти, що використовуються для поширення забороненого контенту, вони почали переміщувати свої онлайн-структури до безпечних віртуальних просторів в Росії.
"Ми спостерігаємо, як діяльність угруповання неухильно просувається на схід, оскільки на заході на них чиниться тиск з боку правоохоронних органів. Цілком імовірно, що вони розглядають Росію як дружнє операційне середовище, в якому можна вербувати американців та інших людей, не побоюючись переслідувань", - каже аналітик Інституту стратегічного діалогу (ISD) Стівен Рай.
Цікаво, що керівник угруповання The Base, американець Ріналдо Наззаро з італійськими коріннями, наразі проживає в Росії, звідки походить його дружина. Нещодавно його помітили в репортажі телеканалу "Россия 24", де він позиціонувався як "прихильник традиційних сімейних цінностей". Багато західних джерел з правоохоронних органів і спецслужб підтвердили виданню The Guardian, що зв'язки Наззаро з російськими агентствами вже давно викликають їхню увагу. "Враховуючи те, що лідер The Base вже кілька років живе в Росії і міг безперешкодно займатися терористичною діяльністю, не дивно, що його угруповання вирішило перенести свою онлайн-активність на різні російські платформи", - зазначив Стівен Рай.
Отже, коли Москва пускає в хід звинувачення на адресу України у наявності вигаданих неонацистських угруповань, вона насправді прагне відвернути увагу від своїх власних зв'язків із неонацистами.
У Москві вважають, що відмова від використання ядерної зброї є "гріхом".
Нещодавно привернула увагу нова заява кремлівського політолога Сергія Караганова: "Ядерна зброя — це дарунок від Бога, і її неналежне використання є гріхом". Цю думку він озвучив під час презентації своєї книги з промовистою назвою "Від стримування до залякування: ядерна зброя, геополітика, коаліційні стратегії". Караганов зазначив, що йдеться про "гріх перед радянським і російським народом, адже створення цієї зброї вимагало мільйонів людських життів".
У черговій тираді Караганова показовим є вживання слова "гріх". Здавалося б, на подібні єретичні заяви мала б відреагувати РПЦ, проте нічого подібного не сталося. І це ще один доказ того, що РПЦ вже давно перейшла із православного християнства у "путініанство".
Насправді, такі заяви від пропагандистів спрямовані виключно на Захід і є, по суті, звичайним шантажем, на який у світі все менше звертають увагу. Це вже добре усвідомлюють у Москві. Внаслідок цього російський Інститут світової військової економіки та стратегії у своїй доповіді порадив Міністерству закордонних справ РФ "уточнити" та "посилити" загрози використання ядерної зброї.
Серед авторів згаданої доповіді був і Карганов, а також ще двоє "експертів" подібного ґатунку: Дмитро Тренін і Сергій Авакянц. На їхню думку, ядерне стримування з боку РФ під час "СВО в Україні" спрацювало лише частково і хоча прямого втручання США та інших союзників України у війну проти Росії не сталося, ефективність такого підходу падає.
У цьому контексті вони пропонують впровадити концепцію "ескалаторних сходів", що передбачає докладне пояснення дипломатам можливих відповідних дій Москви на різні заходи з боку Заходу. На нижчих рівнях цих "сходів" можуть бути кібератаки та удари безпілотників, тоді як на найвищих – застосування ядерної зброї проти супротивника. Перед цим може відбутися демонстрація ядерних потенціалів Росії, зокрема, удари по безлюдних районах. Це, зокрема, стало очевидним під час нещодавніх випробувань Росії, коли були запущені балістичні ракети "Ярс" та "Синева" у районі Камчатки.