Росія активізувала свої дії на Курському фронті, незважаючи на значні втрати. Аналітики зазначають, що Кремль намагається завершити свої плани до початку осінніх дощів.
Російські війська посилили наступ у Курської області, намагаючись витіснити звідти українські сили, що увійшли на російську територію понад два місяці тому і тримають під контролем десятки населених пунктів.
Згідно з аналітиками Вашингтонського інституту вивчення війни (ISW), з вечора 10 жовтня та протягом п'ятниці 11 жовтня російські війська змогли значно просунутися вглиб основного виступу українських сил у Курській області. Водночас, вони практично повністю знищили менший український виступ у Глушковському районі, як зазначається в останньому звіті Інституту.
"Посилені російські контратаки, ймовірно, мають на меті витіснити українські сили з Курської області до того, як погані погодні умови восени 2024 року та на початку зими 2024-2025 років почнуть обмежувати маневр на полі бою", - мовиться у звіті.
Військові експерти з США вважають, що керівництво російської армії, вірогідно, прагне швидко витіснити українські підрозділи з Курська, аби звільнити свої ресурси для наступальних дій у Донецькому регіоні, які є для них пріоритетними.
Остання карта зони ISW демонструє просування військ РФ на південь і захід від Веселого, а також на північ від Любимівки в четвер та п'ятницю.
У той же час Андрій Коваленко, виступаючи в Раді національної безпеки і оборони України, спростував повідомлення про успіхи Москви, зазначивши, що "російський план у Курській області наразі не вдався", оскільки війська РФ "понесли суттєві втрати в техніці".
Newsweek цитує недержавне видання DeepState UA, яке користується відкритими джерелами заявило в п'ятницю, що ситуація в Курській області "залишається складною, але контрольованою", і що сили Києва вживають "стабілізаційних" зусиль, але поки їм не вдалося відновити контроль над усім, що було втрачено.
Як зазначає видання Newsweek, Київ оголосив про захоплення плацдарму площею не менше 800 квадратних кілометрів у Курській області внаслідок несподіваного наступу в серпні. Це викликало побоювання щодо можливого перенапруження українських сил, особливо в світлі того, що Росія продовжила свій успішний наступ у Донецькій області.
Оглядачі CNN пишуть, що Курська операція стала першим випадком, коли іноземні війська увійшли на російську територію з часів Другої світової війни. Це був момент приниження для Кремля, який довів, що він не є невразливий, і що Київ спроможний до неочікуваних та успішних дій на полі бою.
Проте, приблизно через дев'ять тижнів, просування України призупинилося, і жодна зі сторін не змогла досягти значних успіхів або провести контратаку за останні дні, зазначають у CNN.
Як повідомив CNN командир українського батальйону в Курську на ім'я Дмитро з позивним "Холод", російські війська все ще намагаються просуватися вперед, проте без значних досягнень.
"Наступ росіян здебільшого відбувається на флангах нашого плацдарму. Їм вдається зайняти вулицю в селі. Але це відбувається в обох напрямках - ми також контратакуємо і відтісняємо їх", - сказав "Холод" у середу, ще перед останнім натиском російських військ.
Аналітики вважають, що Київ намагався використати свій початковий імпульс для підняття морального духу та як потенційний козир у переговорах.
На думку Джона Лока, дослідника програми Росії та Євразії в Chatham House, українці прагнули показати західним партнерам, що російські війська мають свої слабкі місця і що їх можливості ведення боїв на кількох фронтах одночасно мають певні обмеження.
Він зазначив, що вторгнення також акцентувало увагу на тому, як "червоні лінії Росії виявляються лише словами", і поставило під сумнів ідеї союзників щодо організації переговорів між Україною та Росією, заморожуючи ситуацію на фронті.
"Оволодівши цією місцевістю, вони миттєво усунули варіант, що як росіяни, так і західні партнери можуть висловити: 'Тепер час зупинитися. Давайте припинимо бойові дії', - зазначив Лок."
За словами аналітика, стратегія російської влади полягає в тому, щоб відвернути увагу населення від того, що сталося, що є великою ганьбою для росіян, і створити враження, що це несерйозно.
Президент Росії Володимир Путін прагне зменшити важливість вторгнення і не витрачати надмірні ресурси на його стримування, щоб зберегти основну частину військ у Донецькому регіоні, що залишається стратегічним пріоритетом для Росії.
CNN цитує російського військового блогера, який вважає, що до великої міри владі це вдалося і російська громадськість змирилася з тим, що бої ідуть на російській території і ставиться до цього як до нової норми: "Більша частина Росії вже звикла до боїв під Курськом... Ті, хто не має стосунку до Курської області, досить мляво цікавляться тим, що відбувається".
Як зазначив у коментарі для CNN британський експерт Марк Галеотті, спочатку Москва не надавала значної уваги цьому вторгненню, вдаючись переважно до використання призовників та резервістів.
Відтоді Москва розгорнула більш досвідчені сили, але не достатньо, щоб витіснити українські війська, сказав CNN Галеотті, старший науковий співробітник британського аналітичного центру Royal United Services Institute (RUSI).
Основна увага конфлікту зосереджена на українських землях, і замість того, щоб направити свої ресурси на повернення окупованих територій, російські війська активізували свої наступальні дії на різних фронтах, особливо в стратегічних областях Харківщини, Донецька та Запоріжжя, повідомляє CNN.
За словами Лока, Кремль намагається встигнути захопити чимбільше території поки дозволяє погода.
"Існує особливий момент, який незабаром завершиться, адже наближається час, коли шляхи стають брудними", - зазначає Лок.
Тому Кремль, на його думку, не рахується з втратами.
Як повідомляв Голос Америки, згідно з даними британської розвідки, Росія втрачала 1200 військових щодня у вересні.
Посадовці США вказали, що Росія щомісяця набирає 25 000 - 30 000 солдатів, що приблизно відповідає кількості, втраченій на полі бою.
Згідно з оцінками Пентагону, з початку повномасштабного вторгнення Росія втратила 115 000 солдатів загиблими та 500 000 пораненими. Втрати України, за оцінками США, які наводить видання, майже вдвічі менші - 57 000 вбитими та 250 000 пораненими.