Вплив телеканалу "Звезда" на інформаційний аспект агресивної війни проти України.
Працівники телеканалу здійснюють поїздки на тимчасово захоплені території України, надаючи інформаційну підтримку в умовах агресивної війни. Робота телеканалу та інших відділів медіагрупи визначається тим, що вони знаходяться під управлінням Міністерства оборони Російської Федерації.
Структура власності та органи управління
Телеканал "Звезда" входить до складу федерального медіахолдингу "Телекомпанія Збройних сил Російської Федерації "ЗВЕЗДА". Цей медіахолдинг є засновником телеканалу та його супутніх ресурсів. Власність холдингу оформлена у вигляді відкритого акціонерного товариства (ОАО; ОГРН 1097746338403, ИНН 7717653542, КПП 771701001), зареєстрованого 8 червня 2009 року за адресою: 129164, Москва, проспект Мира, буд. 126.
Медіахолдинг був заснований в результаті трансформації федерального державного унітарного підприємства "Єдина телерадіосистема Збройних Сил Російської Федерації". Єдиним акціонером даного холдингу виступає Російська Федерація.
Органами управління холдингу, згідно зі Статутом, є Загальні збори акціонерів, Рада директорів і генеральний директор. З 2013 року посаду генерального директора холдингу обіймає Олексій Піманов (Алексей Викторович Пиманов 1962 р.н.), який згадується у російськи ЗМІ також як президент медіахолдингу "Красная звезда".
Призначення генерального директора здійснюється Радою директорів, яка, в свою чергу, формується Загальними зборами акціонерів.
У пункті 13.5 Статуту ОАО зазначено, що поки всі акції належать Російській Федерації, рішення Загальних зборів акціонерів ухвалюються Міністерством оборони РФ. У 2009 році, під час формування холдингу, головою Ради директорів було призначено міністра оборони Росії Анатолія Сердюкова. У 2014 році цю посаду обійняв Юрій Поляков, член Громадської ради при Міноборони РФ, а склад Ради директорів сформували представники Міністерства оборони. До його складу увійшли заступник міністра Микола Панков, начальник управління культури МО РФ Антон Губанков, заступник директора департаменту майнових відносин МО РФ Олег Мушегян та інші особи.
Отже, попри закріплені у Статуті формальні процедури незалежного корпоративного управління ОАО, управління здійснюється Міністерством оборони РФ, важливі керівні посади в органі корпоративного управління - Раді директорів - обіймають високопосадовці МО РФ.
Фінансування холдингу отримується з федерального бюджету, зокрема за рахунок коштів Міністерства оборони Російської Федерації, а також субсидій, які надаються відповідно до постанов Уряду РФ. Це регулюється урядовою постановою №1861 "Про затвердження правил надання субсидій з федерального бюджету відкритому акціонерному товариству 'Телерадіокомпанія Збройних Сил Російської Федерації 'ЗВЕЗДА' та скасування деяких актів Уряду РФ", ухваленою 26 грудня 2019 року.
Таким чином, холдинг перебуває під повним прямим контролем Міністерства оборони РФ.
Ресурси медіа-групи "Зірка"
Телекомпанія "ЗВЕЗДА", що належить Збройним силам Російської Федерації, також відома в українських ЗМІ під різними неформальними назвами, такими як медіагрупа "Звезда", група "Звезда", медіахолдинг "Звезда" та інші подібні варіації. Ця медіаорганізація об'єднує:
Під засобом масової інформації, згідно зі ст. 2 Закону РФ від 27 грудня 1991 р. N 2124-I "Про засоби масової інформації", розуміється періодичне друковане видання, мережеве видання, телеканал, радіоканал, телепрограма, радіопрограма, відеопрограма, кінохронікальна програма, інша форма періодичного поширення масової інформації під постійним найменуванням (назвою);
Згідно з положеннями статті 2 Закону про засоби масової інформації, під терміном "телеканал" розуміється організована відповідно до телевізійної сітки (розкладу програм) сукупність теле- і радіопрограм, яка транслюється під фіксованою назвою та з визначеною періодичністю. Це також може включати різноманітні аудіовізуальні та звукові матеріали і повідомлення, що виходять в ефір.
Холдинг та його структурні підрозділи використовують для просування контенту низку інтернет-ресурсів:
Телекомпания Вооруженных сил России "ЗВЕЗДА" является составной частью холдинга "Красная Звезда", который включает в себя также:
Участь у агресивних діях проти України.
Телеканал "Звезда" та інші згадані ресурси служать для розповсюдження контенту, який пропагує війну та поширює дезінформацію, стаючи частиною інформаційного супроводу агресії проти України. Ці платформи задіяні в інформаційно-психологічних операціях, спрямованих на досягнення військових цілей Російської Федерації. Автори публікацій використовують риторику, що схиляє до геноциду українців, і намагаються виправдати вбивства та інші злочини, включаючи воєнні злочини.
Протягом багатьох років медіа "Звезда" активно поширює ідею величі Збройних сил Російської Федерації, беручи участь у створенні образу російської армії як "другої у світі" та викривлюючи реальність. Матеріали телеканалу формували у глядачів ілюзію легкої перемоги у випадку прямого збройного протистояння між Росією та Україною.
Напередодні початку широкомасштабного вторгнення Російської Федерації Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зафіксував наявність представників цього видання в ОРДЛО, які входили до складу "пропагандистського десанту" з метою формування інформаційного підґрунтя для агресивних дій.
У березні 2022 року, спільно з Міністерством культури та інформаційної політики, ЦСКІБ створив та розповсюдив перелік з 47 діячів мистецтв з Росії, які відкрито висловили підтримку агресії. Серед них був телеведучий каналу "Звезда" Олексій Гудошніков.
Телеканал регулярно висвітлює пропагандистські матеріали та ініціативи російської влади. Наприклад, ЦСКІБ зафіксував репортаж про святкування російського "Дня народної єдності" в листопаді 2022 року, під час якого президент Путін давав вказівки російським історикам і відкривав виставку "Україна. На зламі епох". У 2024 році "Звезда" транслювала великодню службу в головному храмі ЗС РФ, при цьому всі коментарі, що містили заклики до миру, були видалені з офіційного відео каналу. ЦСКІБ також звернув увагу на вплив державної цензури на телеканал "Звезда" в серпні 2023 року, коли з офіційних ресурсів було усунене політично незручне привітання командувача ПДВ ЗС РФ Теплінського з "Днем десантника".
На паралель з іншими пропагандистськими платформами Росії, телеканал "Звезда" також створює явні дезінформаційні матеріали. Наприклад, у сюжеті, що вийшов у травні 2024 року, повідомлялося, що протестувальники в Грузії прикрасили будівлю парламенту зображеннями Степана Бандери, хоча насправді там були портрети грузинського письменника Тіціана Табідзе.
Діяльність телеканалу "Звезда" суперечить законодавству України та має на меті завдати шкоди національним інтересам країни. У серпні 2022 року цей канал повідомляв про підготовку приміщення філармонії в тимчасово окупованому Маріуполі для проведення судового розгляду над військовополоненими з полку НГУ "Азов". "Звезда" також надає ефірний час російським агентам, що діють в Україні. Один із осіб, причетних до створення постановочних матеріалів та провокацій, був затриманий у Києві в лютому 2024 року.
Зважаючи на маніпулятивний і деструктивний контент, робота телеканалу "Звезда" була обмежена у Facebook та Instagram європейських країн, а також заблокована в YouTube. До блокування цього медіа вдалася Молдова.
Приклади відеоматеріалів з пропагандистським та дезінформаційним змістом телеканалу "Звезда":
"Силы самообороны Донбасса арестовали троих сотрудников спецподразделения СБУ."
На старті конфлікту телеканал активно займається інформаційним і пропагандистським супроводом гібридного вторгнення. Для характеристики сторін використовуються маніпулятивні кліше, які вводять в оману: диверсантів називають "силами самооборони Донбасу" або "ополченням". Історико-географічна назва "Донбас" (донецький басейн) набуває контексту, який надає їй значення, схожого на статус державного утворення.
Законна діяльність правоохоронних органів України має свою специфічну термінологію для опису правопорушень. Відомо, що співробітники СБУ були залучені до викрадення. Проте, сам факт викрадення та незаконного утримання співробітників СБУ подається з використанням нейтрального терміна з юридичної практики: "затримання".
"Истребители стали свидетелями сбития малазийского Boeing."
Канал активно залучений у кампанію дезінформації, що має на меті замаскувати злочини, вчинені російськими військовими. Як приклад, можна навести випадок розповсюдження неправдивої інформації про збиття цивільного літака українськими винищувачами. Згодом ці твердження були спростовані рішенням суду.
"На Иловайск обрушился 'фосфорный дождь'"
У період літньої кампанії 2014 року канал поширював неправдиву інформацію щодо застосування силами оборони України заборонених засобів та методів ведення війни. Водночас канал замовчував участь регулярних військ РФ у бойових діях у східній частині України. Сторона конфлікту позначається в інформаційному порядку як "ополчення".
"Ад в Дебальцево: украинские силовики жестоко изнасиловали и убили женщин"
Канал розповсюджує недостовірні відомості про нібито вчинені українськими силами самооборони масові злочини проти цивільного населення. При цьому для позначення українських військових постійно використовуються терміни та фрази з чітко негативним забарвленням, запозичені з радянської пропаганди часів Другої світової війни. Наприклад, використовується слово "карателі".
5) "Удар "Рапиры": как бойцы НМ ДНР выбивают противника из укрытий с помощью МТ-12"
Автором даного сюжету є Роман Закурдаєв. У матеріалі наведені свідчення про його нелегальне перебування на території України, а також показана його безпосередня участь у бойових діях проти українських сил оборони.
6) "Танкисты рассказали, как используют Т-80БВ в качестве артиллерии под Купянском"
September 8, 2023, at 5:44 AM.
Автор: Анатолій Бородкін.
Кореспондент телеканалу "Звезда", знаходячись на захоплених територіях України, висловлює позитивні оцінки насильницьким діям російських військових, які мають на меті знищення українських солдатів. У закадровому коментарі використовується типовий пропагандистський прийом, де українські військові позначаються терміном "бойовики", що формує у глядачів враження про дії російських сил як протидію незаконним збройним формуванням.
7) "FPV-дрон посетил позиции ВСУ, пролетев через дверной проем."
Матеріал, що характеризує роботу кореспондента телеканалу "Звезда" Ігоря Лапіка, містить кадри, які ілюструють жахливі злочини, вчинені російськими військовими – зокрема, вбивства українських солдатів на українській землі. Коментарі до цих відео є позитивними та підтримуючими стосовно вчинених злочинів. Інші роботи Лапіка виконані за аналогічною схемою й загалом мають на меті виправдання злочинних дій російських військових, легітимізацію насильства в Україні та прославлення окупаційних сил.
8) "В Министерстве обороны сообщили о случаях применения отравляющих веществ вооруженными силами Украины."
У матеріалі містяться неправдиві відомості про те, що США порушують Конвенцію про заборону хімічної зброї, постачаючи Україні боєприпаси з отруйними речовинами. У цьому автор прямо посилається джерело дезінформації - Міністерство оборони Росії.
9) Серія фільмів "воєнкора" Валентина Гвоздєва "Глазами военкора. Валентин Гвоздев. "Украинськие "защитники" Донбасса"
Цей серіал являє собою серію пропагандистських аудіовізуальних програм, які мають на меті розпалювання ненависті до Збройних сил України та самої української держави. У фільмі використано різноманітні прийоми, лексичні та синтаксичні структури, щоб сформувати уявлення про особливий суб'єкт - Донбас, який нібито відстоює вищі людські цінності у боротьбі проти вигаданого "київського режиму". В implicitній формі фільм містить нацистські асоціації та дискримінаційні оцінки українців як нації.
10) "Журналист продемонстрировал искусство скрытности установки "Бук-M3" в районе специальной военной операции"
Кореспондент Владислав Кустов, незаконно присутній на території України в складі окупаційних сил, відкрито демонструє глядачам діяльність російського зенітного підрозділу, націлену на знищення українських пілотів. Кустов знаходиться безпосередньо на вогневій позиції, одягнений у військову форму та обладнання, і не має жодних розпізнавальних знаків, які б вказували на його медійну діяльність.