Працевлаштування в Україні в умовах війни: популярні спеціальності та платформи для пошуку роботи.


Вивчення можливостей працевлаштування на ринку праці. Зображення: Christin Hume / Unsplash

Через війну ринок праці в Україні суттєво змінився. Хтось втратив роботу, комусь довелося перекваліфікуватися чи стати до лав ЗСУ. У певних галузях спостерігається відчутна нестача фахівців. У чому причина кадрового голоду, кого шукають роботодавці та як нині знайти роботу в Україні -- розбиралися "Новини Донбасу".

У вересні цього року на відомій платформі для пошуку роботи Work.ua було опубліковано 117 683 вакансії, що, за словами роботодавців, є новим рекордом з моменту початку повномасштабної війни. На старті вторгнення ця цифра знизилася до всього 6 тисяч. Проте, експерти зазначають, що процес відновлення відбувається нерівномірно. Ситуація в західних та центральних областях України помітно відрізняється від тенденцій у прифронтових зонах.

Якщо наявність вакансій стрімко підвищилася, є інша проблема -- нестача фахівців.

Згідно з інформацією з публічних джерел, на сьогоднішній день найбільшою популярністю користуються професії робітничого спрямування, медичні спеціалісти, а також працівники в секторі обслуговування та торгівлі.

За інформацією президента конфедерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, в даний час існує значна потреба у кваліфікованих спеціалістах для підтримки критично важливої інфраструктури. Серед необхідних професій – електрики, слюсарі, зварювальники та інші. Крім того, комунальні служби та перевізники також активно шукають працівників на різні вакансії.

Яз зазначає генеральний директор платформи Robota.ua Валерій Решетняк, на їхньому сайті є майже 110 тисяч вакансій, однак шукачів роботи значно менше. На це вплинула, зокрема вимушена еміграція внаслідок війни. Так, за офіційними даними, з країни выд 2022 року виїхали близько 6,5 млн громадян. До того ж далися в знаки окупація росіянами українських територій.

"Активність людей, які залишилися, -- така ж сама. Але вакансій стало в 3-4 рази більше, якщо порівнювати з ситуацією навесні 2022 року. Тому зараз найнижча активність шукачів по відношенню до вакансій на всіх порталах з пошуку роботи. Проте кількість відгуків поступово зростає", -- каже Решетняк.

Кадровий голод, вважає він, спричинений і співвідношенням вакансій та шукачів, і низкою інших факторів. Зокрема, впливає на це і новий Закон про мобілізацію.

За його словами, найбільш популярні вакансії серед роботодавців: продавець-консультант та робочий на виробництві. Також у топ-5 -- водій, кухар, бухгалтер.

Щодо зарплат, експерти повідомляють про їх поступове збільшення.

На сайті Work.ua вказують, що середня зарплата в Україні -- 22 000 грн, що на 22% більше, якщо порівнювати з листопадом минулого року. Найвища -- у Києві, Львові, Дніпрі, найнижча -- у Сумах, Чернігові, Кропивницькому.

Зростання заробітних плат спостерігається в таких категоріях:

Найприбутковішими професіями (окрім керівних посад, сфери IT і фахівців до Сил оборони) є:

А також -- бурильник, медіапродюсер, рієлтор, тонувальник (в середньому -- 40 000 грн).

"Останній рік зарплати зафіксувались на рівні показника 21-22 тис. грн -- бажана, яку хоче отримати людина, і приблизно 19 тис. грн -- можливості роботодавця платити. Проте буквально за липень-серпень цей показник збільшився в середньому на 1,5 тис. грн -- роботодавці готові платити більше. Це середня зарплата згідно з даними по вакансіях нашого сайту [robota.ua]", -- розповів Валерій Решетняк.

Згідно з інформацією на сайтах пошуку роботи, найвищі зарплати сьогодні також пропонують маркетологам, рієлторам, менеджерам з продажів, IТ-фахівцям.

Праця в Україні. Зображення: Marten Bjork / Unsplash

Згідно з даними сайту Work.ua, лідером за кількістю відкритих вакансій наразі є категорія "Сфера обслуговування", що налічує 21 164 пропозиції. Також спостерігається суттєве зростання в категоріях "Логістика, склад, ЗЕД" (+5%) та "Робочі спеціальності, виробництво" (+4%).

Одна з нових тенденцій на ринку праці – зростання кількості вакансій, які не вимагають попереднього досвіду. У зв'язку з нестачею кваліфікованих спеціалістів, роботодавці все частіше готові приймати на роботу людей без досвіду. Наприклад, у вересні 43% усіх оголошень про вакансії на Work.ua були адресовані кандидатам, які не мають досвіду роботи.

Ще один спосіб вирішення проблеми браку спеціалістів — це підвищення частки дистанційної зайнятості на 3%.

Аналітики платформи повідомляють, що вперше за останні кілька місяців у цій категорії вакансій спостерігається зростання, а не зниження. Найбільшу конкуренцію серед шукачів роботи спостерігають саме на віддалені вакансії.

Серед сприятливих тенденцій можна відзначити зростання можливостей працевлаштування для студентів, ветеранів, осіб з обмеженими можливостями та літніх людей.

Однак найбільше зростання спостерігається в окремих категоріях вакансій, зокрема в оголошеннях про роботу, пов'язану з бронюванням, зазначають на порталі.

Коли мова йде про онлайн-пошук роботи, варто почати з ресурсів Державної служби зайнятості. Цей єдиний портал вакансій регулярно оновлюється та охоплює різні галузі і регіони, пропонуючи нові можливості щодня. Станом на 7 листопада 2024 року, тут можна знайти 249 525 вакансій.

На сайті доступна детальна покрокова інструкція щодо отримання або поновлення статусу безробітного, а також міститься повна інформація про права та обов'язки осіб, що перебувають на обліку як безробітні.

Крім того, існує можливість знайти цінні відомості щодо отримання ваучера на професійне навчання або перенавчання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), а також про гранти для підприємництва і можливості працевлаштування для ветеранів.

Державний концерн "Укроборонпром" пропонує широкий вибір робітничих спеціальностей. Щоб ознайомитися з наявними вакансіями, відвідайте розділ "Кар'єра" на сайті компанії. Тут ви також матимете можливість залишити запит, вказавши свою спеціалізацію, регіон проживання та контактну інформацію.

"Ви матимете можливість працювати разом з найкращими топ-менеджерами країни та стати частиною команди, зосередженої на досягненні результатів. Ми забезпечуємо конкурентоспроможну фінансову мотивацію та прозору, зрозумілу структуру виплат", -- зазначено на сайті концерну.

Крім того, існує можливість використовувати популярні платформи для пошуку вакансій:

В Україні існують спеціалізовані сервіси, які допомагають людям з інвалідністю знайти роботу:

Окрім цього, багато вакансій можна виявити в соціальних мережах і на веб-сайтах самих роботодавців.

Щоб зробити процес пошуку роботи більш результативним, експерти пропонують ряд порад, які допоможуть уникнути помилок і досягти бажаної посади.

Згідно з інформацією Олександри Лєтової, яка очолює маркетинговий відділ Work.ua, більшість помилок, що виникають під час пошуку роботи, пов'язані з резюме. Найпоширеніші з них – це використання одного й того ж резюме для різних вакансій і включення в нього неіснуючих знань та навичок з метою отримання бажаної посади.

Перед тим як надіслати своє резюме, зверніть увагу на те, чи відповідають ваші знання та навички вимогам, зазначеним у вакансії. Не забудьте перевірити документ на наявність граматичних та інших помилок. Не варто вказувати свої хобі, релігійні чи політичні погляди. Проте, посилання на профілі в соціальних мережах можуть бути корисними. Резюме має бути компактним, бажано на одній або максимум на двох сторінках. Якщо виникне потреба, ви повинні бути готові підтвердити всю інформацію, яку ви вказали в документі, — зазначає Лєтова.

Вона зазначає, що просто розміщення резюме на порталах з пошуку роботи не є достатнім кроком. Хоча цей підхід може принести результати, часто доводиться чекати тижнями, а іноді й місяцями. Тому більш ефективним буде надсилати своє резюме на конкретні вакансії, а також активно контактувати з компаніями, пропонуючи свої послуги. Це значно підвищить шанси на отримання роботи.

Прийняття на роботу. Фото: Mina Rad / Unsplash

Окрему увагу фахівчиня радить звернути на супровідний лист, оскільки це не менш важлива частина працевлаштування, ніж резюме. Багато людей ігнорують це, мовляв, лист ніхто не читає.

"Супровідний лист може розкрити вас як кандидата і допоможе роботодавцю зробити вирішальний вибір. Приділіть час аналізу вакансії, покажіть свої аналітичні та творчі здібності, поясніть потенційному роботодавцю, чому ваші знання, вміння, особисті якості та життєвий досвід роблять вас ідеальним кандидатом на цю посаду. У супровідному листі говоріть про потреби підприємства і про те, як ви допоможете компанії в її зростанні та досягненні цілей", -- радить Лєтова.

Вона зазначила, що особливо важливо ретельно підготуватися до розмови з можливим роботодавцем, адже саме в цей момент часто ухвалюється фінальне рішення щодо працевлаштування.

"Роботодавці цінують людей, які прагнуть до саморозвитку. Вони охочіше оберуть кандидата без досвіду, але з бажанням вчитися, ніж того, хто вважає, що вже досяг всього," - зазначає експерт.

Вона також рекомендує не відмовлятися від можливості пройти стажування або випробувальний термін у компанії, оскільки це шанс здобути необхідний досвід, якого може бракувати кандидату. Це також дозволяє роботодавцю краще оцінити, наскільки кандидат відповідає вимогам компанії, а самій людині – зрозуміти, чи підходить їй ця робота.

Related posts