Путінові "пєскови" важливіші за Псков: огляд пропагандистських наративів на 1 жовтня 2024 року.


Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки підготував збірку фальшивих новин та пропагандистських наративів станом на 1 жовтня 2024 року.

Оригінал матеріалу можна знайти на веб-ресурсі "Центру стратегічних комунікацій" за наступним посиланням.

Z-ресурси отримають мільярди з держбюджету РФ

"Спікер Путіна Дмитро Пєсков 1 жовтня підтвердив, що проєкт бюджету на найближчі три роки є ретельно збалансованим та продуманим."

В цілому, Росія планує виділити на "оборонні" потреби найбільші кошти з часів Холодної війни. У 2025 році ця сума складе рекордні 13,5 трильйонів рублів, у 2026 році - 12,8 трильйонів, а в 2027 році - 13,1 трильйонів рублів.

НАСПРАВДІ, саме ці цифри найкраще свідчать про те, чи дійсно Путін бажає миру. На війну він витратить більше, ніж на освіту, охорону здоров'я, "соціалку" і економіку разом узяті. Видатки на утримання самого Путіна та його адміністрації (в тому числі й Пєскова) сягатимуть 30,8 млрд рублів.

Витрати на рекламну діяльність вказані окремим рядком:

Державне фінансування в обсязі 4,5 мільярда рублів вперше буде надано медіа-імперії Соловйова.

- Витрати на ВГТРК (де Кисельов регулярно посипає ядерним попелом Захід) - понад 51 млрд рублів. "Первый канал" (який після теракту в "Крокусі" задався питанням "Чи не було у Абдулло напарника Миколи?"), отримає 15 млрд.

RT (який поступово зазнає заборон у багатьох країнах) протягом наступних трьох років отримає приблизно 79 мільярдів. "Россия сегодня", під керівництвом Симоньян, отримає (зокрема, за рахунок сибіряків, яким вона пропонувала скинути ядерну бомбу) 25 мільярдів.

Рік 2025 стане рекордним за обсягом фінансування для автономної некомерційної організації "ТВ-Новости", якій буде виділено понад 33 мільярди. Популярна газета, яку вважають улюбленою у Путіна, "Комсомольская правда", отримає 439 мільйонів. Google, тим часом, не має великої прихильності до цього видання.

Головна новина: вперше в історії фінансування з державного бюджету Росії отримує Telegram-канал під назвою Readovka. На цей Z-ресурс заплановано виділити 49 мільйонів рублів. Ще в січні 2022 року його засновник Костильов стверджував, що не отримує жодних коштів від Кремля. Однак, здається, його концепція "російського цивілізаційного контролю" сподобалася Путіну. Тепер Костильову, можливо, не доведеться займатися продажем ватників.

Цей кошторис наочно демонструє, що для Путіна різноманітні "пєскови" мають значно більшу цінність, ніж, скажімо, Псков, бюджет якого складає всього 7,5 млрд.

Лаврову далі гроші на закордонні бактерії "русского мира"

У новому трирічному державному бюджеті Російської Федерації акцент зроблено на популяризацію ідеології "русского мира" за межами країни.

Таким чином, витрати на підтримку та популяризацію російської мови за межами країни досягнуть 1,73 млрд рублів. Як свідчить аналіз агентства "Агентство", це є найвищим фінансуванням програми з моменту її затвердження на початку 2023 року. Для порівняння, минулого року на цю ініціативу було витрачено всього 502,8 млн рублів, а у 2023 році – 500 млн.

Насправді, основна частина фінансування (близько 1 мільярда) буде спрямована на "підтримку інтересу до російської мови". Зокрема, це включає 408 мільйонів для фонду "Русский мир" та 171 мільйон для порталу "Окно в Россию", що розробляється RT.

Створений у 2007 році Володимиром Путіним фонд "Русский мир" має на меті підтримку та популяризацію російської мови на міжнародному рівні. Він надає гранти, відкриває центри та кабінети для вивчення мови в різних країнах. Під маркою "Русский мир" також видається журнал, а також функціонують радіо та телепередавальні компанії. Очолює опікунську раду фонду міністр закордонних справ Сергій Лавров.

Витрати на інші напрямки також збільшилися. Для вдосконалення інфраструктури російської освіти за кордоном передбачено витратити 224,4 мільйона рублів. Крім того, близько 519 мільйонів буде спрямовано на російські навчальні заклади та дитячі центри, підтримку закордонних представництв РФ та співпрацю з іноземними медіа.

"Сприяння та популяризація російської мови за межами країни" є лише однією з трьох спеціалізованих державних програм Міністерства закордонних справ Російської Федерації, спрямованих на іноземні держави. Найбільший фінансовий ресурс у цій сфері отримає програма "Зовнішньополітична діяльність" з бюджетом у 169 мільярдів рублів. Значна частина з цієї суми – 84,3 мільярда рублів – буде виділена на підтримку структур МЗС та "Россотрудничества". Ще 33,8 мільярда рублів планується витратити на участь у міжнародних організаціях, 23,8 мільярда – на роботи в рамках СНД, а 11,7 мільярда – на надання допомоги Південній Осетії (Абхазія цього разу не отримає фінансування).

У останній програмі Міністерства закордонних справ Росії, спрямованій на міжнародну аудиторію, під назвою "Сприяння міжнародному розвитку", планується виділити 285 мільйонів рублів. З цієї суми 155,6 мільйона призначено для інформаційного забезпечення російських ініціатив за кордоном, зокрема через засоби масової інформації та соціальні мережі. Ці кошти будуть використані для організації прес-турів для закордонних "журналістів" та написання позитивних статей про Росію в країнах Азії та Африки.

Які чинники надають найбільший поштовх кремлівським "двійникам"?

Але чи працює це все? "Брехня, яку Росія говорить сама собі", так називається стаття у The Foreign Affairs професора Томаса Ріда, який переконує в тому, що пропаганда націлена на Захід, НАСПРАВДІ вводить в оману й Кремль.

Рід зазначає, що на початку вересня дезінформаційний проєкт Doppelganger ("Двійник"), знову потрапив у новини. Його вперше викрили 2022 року і потім широко висвітлювали.

Нагадаємо, що проєкт займався клонуванням сайтів відомих медіа, створенням фальшивих новин, мемів і карикатур. Відповідні організації виявили, задокументували та видалили частину слідів Doppelganger, а також викрили московське Агентство соціального дизайну (SDA), яке відповідало за ці дії. Проте кампанії продовжувалися, і 4 вересня Міністерство юстиції США оголосило про блокування 32 інтернет-доменів, пов'язаних з діяльністю Doppelganger, і опублікувало 277-сторінковий звіт ФБР.

"12 днів потому, газета Süddeutsche Zeitung повідомила, що ще наприкінці серпня отримала велику кількість внутрішніх документів SDA. Деякі з них збігалися з оприлюдненими ФБР. Видання попросило мене прокоментувати витік для свого розслідування, оскільки я вже майже 10 років займаюся дослідженнями дезінформації", -- пише Рід. За його словами:

Перед цими викриттями, що налічують більше 3000 окремих документів, спостерігачі могли лише здогадуватися про цілі, стратегії та методи російських кампаній дезінформації. Оприлюднені дані містять плани проектів, пропозиції, бюджети, щоденні завдання, ключові показники ефективності, звіти про виконану роботу, приватні електронні листи дезінформаторів, наради, що організовуються кураторами з Кремля, сотні звітів щодо моніторингу медіа в цільових країнах, тисячі архівних фальшивих новин, ідеї для нових дезінформаційних кампаній, а також розкішний рекламний ролик для Путіна.

Згідно з інформацією, наданою Федеральною податковою службою Росії, організація SDA отримала свою реєстрацію в грудні 2017 року. Її офіс знаходиться всього за сім хвилин від Кремля. У складі компанії працює понад 100 спеціалістів, включаючи адміністраторів, авторів, редакторів, аналітиків медіа та соціальних мереж, перекладачів, карикатуристів, відеоредакторів та інших фахівців.

На своєму веб-ресурсі SDA зазначає близько десяти російських замовників, серед яких є законодавчі органи та Міністерство внутрішніх справ. Путін особисто ознайомився з діяльністю агентства щонайменше один раз.

З листопада 2023 року до серпня 2024 року Doppelganger згенерував більше 700 підроблених веб-сайтів. Meta зафіксувала щонайменше вісім випадків його спроби отримати доступ до своєї платформи. У травні OpenAI усунула Doppelganger з ChatGPT.

Документи свідчать про те, наскільки значну роль у російській стратегії дезінформації відіграють такі методи, як фальсифікація та спотворення інформації, підробка листів та документів, вигадування неіснуючих джерел, створення вигаданих персонажів, а також пошук підставних організацій тощо.

- Документи свідчать, наскільки Кремль, як і раніше, спирається на інструменти ще радянських "активних заходів", хоча і за допомогою нових технологій і під новими назвами. У початковому концептуальному плані для Doppelganger так і написано: "Нам потрібен окремий відділ підробок - фабрика!". Але SDA придумала новий термін для старої ідеї, назвавши свій продукт "доповненою реальністю".

У пропозиціях SDA потенційним клієнтам надавалися деталі про "багатофункціональні інструменти та креативні методи, що використовуються для дезінформації і виклику емоційних реакцій". До таких інструментів входили: підроблені відеоматеріали та документи, сфальсифіковані телефонні розмови, а також іміджі з вигаданих чатів. Крім того, компанія обіцяла "фальшиві і реальні" цитати відомих особистостей, "інтерв'ю та підроблені витоки аудіозаписів із приватних бесід".

- В одній із пропозицій детально описувалося, як SDA готуватиме такі фальшивки, виготовляючи фейкові скриншоти та змінюючи реальні документи та листування. В одному із завдань, присвяченому Україні, пропонувалося випускати такі фальшивки щотижня.

Однак ці документи також вказують на інше: зусилля, націлені на введення в оману західної аудиторії, зрештою призвели до дезорієнтації не лише зовнішніх спостерігачів, а й самого керівництва компанії та Кремля. SDA обманювала як себе, так і своїх фінансових підтримувачів, вважаючи, що її ефективність перевищує реальний стан справ. Компанія, намагаючись продемонструвати свій вплив, ретельно документувала кожен свій коментар в соціальних мережах, таких як Facebook, Instagram, Х (Twitter) та Telegram, фіксуючи відповіді на справжні коментарі у величезних таблицях, що мали десятки тисяч рядків.

Головний аспект полягає в тому, що найбільший позитивний ефект на російських "двійників" справила саме тривога, викликана їхньою діяльністю на Заході. "Це відкриває нові горизонти для тих, хто протистоїть дезінформації — настав час переглянути підходи до боротьби з такими кампаніями", — підкреслює Рід.

Історія з Discord: як це роблять в Росії

На фоні цих подій в Росії розгорнулася справжня шпигунська драма. 1 жовтня ФСБ оголосила про затримання "39 проукраїнських радикалів", які були віком від 14 до 35 років. Вони нібито спілкувалися з київськими кураторами та через месенджер Discord були схильні до насильства щодо представників влади, однокласників і вчителів. Встановлено, що дев'ятеро з затриманих мали стосунок до підготовки збройних нападів.

Фактично, раніше російські ЗМІ ніколи не згадували про Discord як платформу для обміну екстремістськими матеріалами. Однак, все змінилося надзвичайно швидко:

Минулого тижня видання "Коммерсант" повідомило, що "найближчими днями" платформу можуть заблокувати у РФ. Після цього боти у соцмережі "ВКонтакте" та X почали інформкампанію з пояснення, чому це потрібно зробити. Тільки за два дні у "ВКонтакте" залишили 1344 коментарі під 30 постами зі згадкою Discord. Це значно більше, ніж під час червневої кампанії, в якій боти переконували росіян у перевагах життя без YouTube.

Після цього Таганський районний суд у Москві наклав штраф на Discord у розмірі 3,5 мільйона рублів. Пізніше Роскомнагляд звернувся до Discord з вимогою прибрати 947 "незаконних матеріалів". На завершення, ФСБ виявила на платформі активність "проукраїнських радикалів".

Таким чином, Discord виступає не лише як засіб для спілкування, але й як один із методів обходу обмежень на YouTube в Росії.

Отже, формально вже підготовлено всі умови для блокування Discord у Росії: ФСБ знайшло "екстремістську" причину, боти вже активні, залишилось лише довести, що російські платформи-аналогі здатні надати подібний функціонал.

Проте навіть керівниця "Ліги безпечного інтернету" Мізуліна висловлює свої сумніви: "Існують спеціалізовані закриті конференції для перегляду відео з дронів та інших пристроїв. Discord забезпечує найвищу якість зображення без пікселізації. На сьогодні немає жодного гідного аналога. Заборона цієї платформи стала б великою помилкою".

Проте "товариші майори" роз’яснять їй усі тонкощі "безпечного інтернету". Адже сама Мізуліна постійно говорить про "російських підлітків, які отримують терористичні заклики з України". Тож про які дрони, що прямують на "пскови", йдеться? "Пескови" мають значно більшу вагу.

Related posts