Путін, мафіозні угрупування та прослуховування: новий ймовірний керівник ФСБ


Відомство може очолити генерал Сєргєй Корольов, який був залучений до організації війни Росії проти України.

Оголошення Кремлем найбільш масштабного режиму контртерористичної операції (КТО) на території Курської, Брянської та Бєлгородської областей, враховуючи обсяги територій і чисельність населення, значно підсилює роль ФСБ у подальшому розвитку українсько-російського конфлікту. За російським законодавством, саме на ФСБ, а не на військових, покладено функції антитерору. Відповідно до федерального закону Росії про протидію тероризму, рішення про введення "режиму КТО" приймає голова ФСБ РФ, у цьому випадку - Алєксандр Бортніков або інший представник спецслужби за його дорученням. Таким чином, юридична відповідальність за проведення і результати КТО лежить на ФСБ, а не на військових.

Нещодавно два британські медіа зосередили свою увагу на ролі першого заступника голови ФСБ Сергія Корольова в російській владній системі та його участі у плануванні агресії проти України. За інформацією видання The Times, яке посилається на власні джерела, саме Корольов відповідає за організацію замахів на українське вище керівництво.

The Independent також підкреслив, що західні спецслужби стежать за зростанням впливу Корольова, який, зокрема, відіграв ключову роль у кадрових чистках російських правоохоронних органів.

За даними видання The Times, Корольова було охарактеризовано як "вовкодава Путіна" і його улюбленця, що має тісні зв'язки з російською мафією. Окрім цього, західні медіа відзначають, що він є одним із найбільш закритих і непублічних високопосадовців у Росії, який ретельно оберігає свою приватність.

Відкриті джерела містять дуже обмежену інформацію про Корольова; він ніколи не брав участі в інтерв'ю чи надавав коментарі. Ба більше, його фотографії у публічному доступі майже відсутні. Через це російські медіа, розповідаючи про нього, часто використовують зображення іншої особи (колишнього співробітника Росгвардії) з VKontakte, яка зовсім не схожа на Корольова.

ХТО ТАКИЙ КОРОЛЬОВ І ЧОМУ ВІН ВАЖЛИВИЙ ДЛЯ РОСІЙСЬКОЇ ВЛАДНОЇ СТРУКТУРИ

Сергій Борисович Корольов народився 25 червня 1962 року в місті Фрунзе, яке тоді було частиною Киргизької РСР (нині це Бішкек, Киргизстан). Примітно, що в різних санкційних списках, де згадується перший заступник директора ФСБ, зазначені аж чотири різні дати його народження: 25 липня 1962 року, 28 серпня 1962 року, 25 липня 1952 року та 9 листопада 1952 року.

Корольов проходив службу в прикордонних військах КДБ СРСР. З 1979 по 1983 роки він навчався у Вищому прикордонному військово-політичному училищі КДБ СРСР, що носило ім'я К.Є. Ворошилова та підпорядковувалося Раді міністрів СРСР. Після цього, у період з 1985 по 1989 роки, він продовжив освіту у Вищій школі КДБ СРСР імені Ф. Дзержинського.

Далі - кар'єра всередині системи КДБ-ФСБ.

У 1990-х роках Корольов нібито певний час співпрацював із петербурзькою охоронною компанією. При цьому вони забезпечували захист бізнесу осіб, пов'язаних із системою, таких як меблева компанія, що належала майбутньому міністру оборони Росії Анатолію Сєрдюкову. Це дає підстави вважати, що "охоронна фірма" фактично діяла як підрозділ ФСБ.

На початку 2000-х Корольов - знову на офіційних посадах у ФСБ, зокрема - у службі економічної безпеки по Петербургу та області.

У 2004 році, коли його колишній клієнт Сєрдюков став керівником російської Федеральної податкової служби, Корольова перевели до її резервного складу. У 2007 році, після призначення Сєрдюкова міністром оборони Російської Федерації, Корольов приєднався до оборонного відомства на посаді радника та куратора російської військової розвідки.

У 2012 році Корольов перейшов на одну з ключових посад у ФСБ, очоливши Управління власної (внутрішньої) безпеки, яке займається контролем співробітників цього відомства.

З 2016 року очолює Службу економічної безпеки ФСБ, яка здійснює контроль над основними секторами економіки та фінансово-промисловими групами Російської Федерації.

З 2021 року обіймає посаду першого заступника директора Федеральної служби безпеки Російської Федерації, має звання генерала армії, що є найвищим військовим званням у РФ.

Тепер Корольов координує роботу:

● підрозділ військової контррозвідки (нагляд за збройними силами, включаючи – вищих посадовців Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил РФ);

● служби забезпечення економічної захищеності (нагляд за основними секторами та стратегічними компаніями, фінансово-промисловими групами);

● служби забезпечення конституційного порядку та протидії терористичним загрозам (контроль політичної системи РФ, спостереження, придушення інакодумства тощо).

● департамент "М", який здійснює нагляд за силовими та правоохоронними структурами Росії, такими як Міністерство юстиції, МНС, Верховний суд, Генеральна прокуратура, Міністерство внутрішніх справ, Слідчий комітет та інші;

● Відділ самозахисту (9-те відділення).

Українські розвідники також вказують на його відповідальність за технічний та експортний контроль в Росії (оборонний сектор), а також за нагляд за аерокосмічною і ядерною галузями. Крім того, він є одним з ключових фігур у команді Путіна, що відповідають за зміцнення стратегічних можливостей російських збройних сил для стримування США.

У рамках виконання згаданих завдань Корольов тісно співпрацює з представниками китайської влади.

Корольов входить до складу спостережної ради "Курчатовського інституту", провідного наукового центру Росії з дослідження та розробки ядерних технологій, очолюваного Міхаілом Ковальчуком, який є близьким до Путіна і рідним братом банкіра Юрія Ковальчука, наближеного до президента РФ. Також Корольов є членом спостережної ради Росатому, державної корпорації, яка включає не лише цивільні атомні електростанції, але й підприємства ВПК, що займаються розробкою, виробництвом та обслуговуванням зброї, включаючи ядерну.

Та головна цінність Корольова в очах Путіна, схоже, пов'язана з його роллю "вовкодава": якраз він відповідає за збір інформації (компромату) на представників російських еліт, негласний контроль за ними та покарання тих, хто чимось завинив. Саме до Корольова стікається вся інформація з прослуховування, аудіо- та відеозаписів, трафіку руху, інтернет-трафіку, особистого листування чиновників та топбізнесменів. Водночас збір інформації відбувається не лише через підконтрольні підрозділи ФСБ, а й завдяки компанії сина генерала (про це трохи далі).

Корольов безпосередньо залучений до резонансних арештів високопоставлених російських силовиків та чиновників. Серед його недавніх "трофеїв" - заступник міністра оборони РФ Тімур Іванов, колишній заступник міністра оборони з матеріально-технічного забезпечення Дмітрій Булгаков, заступник начальника Генштабу російської армії Вадім Шамарін та інші впливові військові РФ.

Після нещодавніх чисток у Міністерстві оборони Росії, перший заступник директора ФСБ разом з новопризначеним міністром оборони Андрієм Бєлоусовим займаються реформуванням відомства з метою підвищення його ефективності.

Тому логічно, що саме Корольов є претендентом номер один на посаду директора ФСБ замість 72-річного Бортнікова.

Людина Путіна і дещиця мафії

У системі російської влади належність до певного клану чи владного угруповання є ключовим фактором для кар'єрного зростання. Зараз ми спостерігаємо певну зміну в цих критеріях: місця старих соратників президента РФ поступово займають їхні нащадки, "спадкові принци режиму". Представників різних "веж Кремля" змінюють родичі самого Путіна та люди, які завдячують своїм піднесенням особисто йому.

У цьому відношенні Корольов володіє ідеальним досвідом для подальшого розвитку: він є частиною тієї ж корпорації, з якої походить Путін, довгий час працював у Петербурзі, включаючи період, коли нинішній президент РФ виконував обов'язки асистента тодішнього мера міста Анатолія Собчака.

Його колишні покровителі, Сердюков та Зубков (раніше - прем'єр російського уряду, заступник Путіна в мерії Петербурга та друг батька Корольова) вже давно не займають ключових позицій. Тому єдина особа, на яку спирається потенційний керівник ФСБ, - це президент Путін. З урахуванням кількості звільнених та ув'язнених високопосадовців за участю Корольова, абсолютна лояльність до кремлівського лідера є єдиною гарантією його виживання - як у політичному, так і в буквальному сенсі.

Окрім спільного "пітерського" минулого та зв'язків із ФСБ, Путіна та Корольова об'єднують тісні контакти з лідерами російської організованої злочинності. Історія їх взаємин з організованими злочинними угрупованнями бере свій початок на початку 1990-х років і тривала щонайменше до кінця 2000-х.

У 2004-му Корольову навіть довелося на якийсь час змінити службову прописку через надто тісні стосунки з криміналом: співробітники російського МВС задокументували його спілкування з лідером "братської" ОЗУ Олегом Маковозом (згодом того засудять на 23 роки за організацію серії замовних убивств) - саме тоді ефесбешник сховався у податковій під боком у свого тогочасного патрона Сердюкова.

У 2007-2008 роках іспанські правоохоронці зафіксували розмови лідерів Тамбовсько-Малишевської організованої злочинної групи (ОЗГ). Саме ці особи встановили тісну та взаємовигідну співпрацю з Володимиром Путіним у 1990-х роках, офіційно будучи бізнес-партнерами багатьох осіб з його найближчого оточення. У двотисячних роках вони переїхали до Іспанії, де стали об'єктом розслідувань через підозри у відмиванні грошей. Особливу увагу привернули розмови одного з лідерів ОЗГ, Геннадія Петрова, з Сєргєєм Корольовим. У цих розмовах Петров запрошував Корольова на своє 60-річчя та просив сприяти у призначенні Алєксандра Бастрикіна на посаду голови Слідчого комітету РФ.

На жаль, я не можу переглядати веб-сторінки або вміст за посиланнями безпосередньо. Однак, якщо ви надасте текст, який потрібно унікалізувати, я з радістю допоможу вам з цим завданням!

У 2016 році в Австрії заарештували лідера ще одного російського ОЗУ Аслана Гагієва, якого в РФ звинуватили в організації вбивств щонайменше 60 осіб. Під час екстрадиційного процесу Гагієв заявив, що виїхати з Росії йому допоміг керівник управління внутрішньої безпеки ФСБ - Сєргей Корольов, який навіть дав очільнику банди кілерів 10 тисяч доларів на для облаштування на новому місці.

Український відбиток

Перший заступник директора ФСБ, враховуючи його посадові обов'язки та сферу відповідальності, безперечно, безпосередньо залучений до планування та здійснення агресивних дій Росії проти України.

Є підстави припускати, що Корольов займався питаннями України ще з 2014 року, коли очолював Управління внутрішньої безпеки ФСБ. Тоді ФСБ створювала власну управлінську вертикаль на окупованих територіях під виглядом так званих міністерств державної безпеки в Донецьку та Луганську. "Це один із аспектів російської окупації, тобто перетворення захоплених територій на аналоги російської. Такий самий процес відбувся в Південній Осетії та Абхазії. Якщо порівняти регіональні органи територіальної безпеки Росії, такі як управління ФСБ у Воронежі, Ростові чи Краснодарі, з тим, що існує в Донецьку та Луганську, то побачимо, що це фактично структура "міністерства державної безпеки", - зазначив представник контррозвідки СБУ в інтерв'ю "Радіо Свобода" у 2021 році.

На окупованій території Донецької області Володимир Павленко, який навчався разом з Корольовим у прикордонному училищі КДБ СРСР, став керівником МДБ.

У грудні 2015 року росіяни Павленка призначили на ключову посаду в системі окупаційної адміністрації Донецької області - "міністром національної безпеки" так званої ДНР. І на цій посаді він працює досі - попри численні пертурбації у керівництві окупованої території. Що не дивно, з огляду на такого впливового однокурсника в системі.

Слуховий бізнес

Як куратор економіки Російської Федерації, Корольов, без сумніву, підтримує зв'язки з численними російськими магнатами з фінансово-промислових груп. Проте найбільш близькі стосунки у нього склалися з Алішером Усмановим, одним із найзаможніших російських олігархів, який з 2022 року перебуває під санкціями США, Великої Британії, Європейського Союзу, Австралії, Канади, Японії, Нової Зеландії та Швейцарії. У санкційних аргументах ЄС зазначено, що Усманов має "особливо тісні зв'язки" з Владіміром Путіним і "активно підтримує дестабілізацію України". У 2023 році санкції були розширені на "мережу Усманова" в Європі, включаючи його родичів, партнерів та пов'язані з ними компанії.

Усманов зараз активно оскаржує санкції в судах і намагається представити себе як узбецького олігарха, маючи лише непрямий зв'язок з Росією. У лютому 2024 року Європейський суд, найвища судова інстанція ЄС, відхилив його позов щодо виключення з санкційного списку.

Зв'язок Усманова з Росією стає очевидним через його участь у різноманітних бізнесах, таких як великий гірничо-металургійний холдинг, оператор мобільного зв'язку "МегаФон", провідний виробник цементу, видавничий дім "Коммерсантъ" та інші активи. Крім того, олігарх і його партнери, серед яких депутат Держдуми РФ та один з лідерів Солнцевського ОЗУ Андрєй Скоч, а також ірано-британський бізнесмен Фархад Моширі, власник футбольного клубу "Евертон", до 2022 року володіли "ИКС холдингом". Цей факт створює тісний зв'язок з ФСБ та особисто з Корольовим.

Партнер Усманова, Фархад Моширі, у період з 1989 до 1991 року виступав у ролі експертного свідка в Міжнародному суді в Гаазі. Його зв'язки з головним судовим органом ООН, безсумнівно, мають для Корольова таку ж вагу, як і контакти цього ірано-британського мільярдера в британській еліті.

"До холдингу ІКС входили підприємства, що спеціалізувалися на криптографії, системах передачі даних, кібербезпеці, а також група компаній "Цитадель", яка є монополістом на ринку СОРМ (Система технічних засобів для забезпечення функцій оперативно-розшукових заходів). Ця група постачає обладнання для прослуховування та стеження за абонентами зв'язку та моніторингу інтернет-активності громадян, яке всі російські оператори зв'язку зобов'язані встановлювати за власний рахунок на користь ФСБ. За даними The New York Times, "Цитадель" розробила для ФСБ інструменти для стеження у застосунках Telegram, Signal та WhatsApp, відстежування геолокації телефонів, ідентифікування анонімів у соцмережах та зламу облікових записів."

За даними Державного департаменту США, "Цитадель" контролює від 60% до 80% "ринку" технологій моніторингу телекомунікацій у РФ. Хоч фактично "ИКС холдинг" та "Цитадель" - це просто бізнес-філії ФСБ. І ці філії не просто контролює Корольов - він та його родичі є їх фактичними власниками.

У 2017 році власником 23% акцій "Цитаделі" став Валєрій Бітаєв, номінал Корольова, який, за інформацією The Insider, є номіналом, що представляє бізнес-інтереси Корольова.

А у 2018 році "Цитадель" придбала контрольний пакет створеної за три місяці до цього компанії "Бастіон", яка займається системами кібербезпеки. "Бастіон" заснував Боріс Сєргєєвіч Корольов - син першого заступника директора ФСБ.

У 2022-му структури Усманова, Скоча та Моширі формально вийшли зі списку акціонерів "ИКС холдинга". Моширі також залишив посаду голови правління USM Holdings, що контролює спільні активи Усманова, Скоча та самого Моширі. Наступного року за дивних обставин загинув номінальний власник холдингу Антон Чєрєпєнніков. Корольов контроль над бізнесом зберіг. У 2024-му "ИКС холдинг" виокремив у нову групу весь бізнес, пов'язаний з інформаційною безпекою, і 20% нової структури отримав згаданий син Корольова.

Спадкоємець – особа, яка отримує у власність майно, права або обов'язки після смерті іншої людини відповідно до закону чи заповіту.

28-річного сина першого заступника директора ФСБ російські медіа зображають як успішного IT-підприємця, "ботаніка з рюкзаком, типового програміста".

Зовнішній вигляд Боріса Корольова був лише прикриттям. До того, як він створив компанію "Бастіон", його присутність у соціальних мережах не відповідала образу "типового програміста". Його профілі містили безліч знімків з тренажерних залів, спортивних подій, а також заходів, пов'язаних з військовою тематикою, таких як форум "Армія-2016".

"Загалом, "ботанік з рюкзаком" живе як типовий російський мажор, спадковий принц: володіє дорогими автомобілями, здобував освіту у Великій Британії, щонайменше з 2019 року активно користується приватними літаками та має маєтки в Москві та Підмосков'ї."

Після початку масштабного військового конфлікту між Росією та Україною, Корольов-молодший продовжує відпочивати за межами країни — восени і взимку він відвідує Об'єднані Арабські Емірати та Сейшельські острови. У липні він зазвичай перебуває на узбережжі Чорного моря в Сочі, ймовірно, як і більшість родичів високопоставлених представників ФСБ, не ризикує з'являтися в країнах Заходу через міркування безпеки. Борис Корольов також незаконно перетинав кордон України: 5 листопада 2018 року його літак приземлився в аеропорту тимчасово окупованого Сімферополя, прибувши з Астрахані.

До речі, сам Борис не викладав своїх фотографій у соціальні мережі, а його профілі або закриті, або приховані. Однак його друзям вдалося компенсувати цю загадковість, опублікувавши багато знімків разом із ним. Більше того, у 2018 році вони створили для нього вітальний відеоролик до дня народження, який підтверджує, що син продовжує справу свого батька. У тексті пісні є рядок: "Він не встановлює моду і завжди носить форму" (у цей момент виконавець віддає військове вітання). Тому можна припустити, що "молодий підприємець-айтівець" також працює в структурі, де служить його батько.

ГЕНЕРАЛЬСЬКЕ ЛАКШЕРІ ТА ВЕСІЛЬНИЙ ФОТОГРАФ

Попри закритість генерала Корольова та його родини, гарантовано сховатися у сучасному світі соцмереж неможливо. Наприклад, ідентифікувати чимало родичів першого заступника директора ФСФ дав змогу російський весільний фотограф (1, 2, 3, 4). Серед його портфоліо українські OSINT-фахівці виявили фотозвіт з весілля племінниці Сєргєя Корольова, доньки його рідної сестри Татьяни Корольової. Дійство відбулось у грудні 2017 року в заміському ресторанному комплексі Ленінградської області, серед гостей були його дружина та діти.

Подружжя: Марина Олексіївна Корольова (дівоче прізвище Котлова) (дата народження 05.03.1969 р.) проживає за адресою: Ленінградська область, м. Сестрорецьк, вул. Польова, будинок 10. За цим місцем розташований заміський маєток на узбережжі Фінської затоки, який, до речі, оснащений автономною системою електропостачання. (Контактні номери телефонів: 79219417713, 79112226370; профіль у соціальній мережі: https://vk.com/id1385235; електронна пошта: [email protected]).

Син: Боріс Сєргєєвіч Корольов, (25.03.1996 р. н.), паспорт громадянина РФ: серія 4515 № 500970, виданий 31.03.2016 УФМС Росії у м. Москва. (Номери телефонів: 79295827199, 79255439380; пошта: [email protected]).

Володіє 200-метровою квартирою у Москві (вул. Композиторська, б. 17, кв. 19, вхід на територію будинку закрито кодовим замком, код 3465), а також котеджем у селищі "Лісова бухта", с. Личищево, Московська область), який записаний на одного з номіналів родини. Користується автомобілями Mercedes Benz AMG G63 і Lexus LX, а також Роrsсhе Раnаmerа Тurbo Sроrt Тurismо (номер а993аа98), зареєстрований на сестру Корольова - Татьяну.

Дочка: Анастасія Сергіївна Корольова (народилася 13 лютого 2001 року), паспорт громадянки Російської Федерації: серія 4014 № 246870, виданий ТП №70 відділом УФМС Росії в місті Санкт-Петербург. Місце реєстрації: місто Санкт-Петербург, проспект Авіаконструкторів, будинок 10, квартира 84. (Сторінка в соціальних мережах: instagram.com/incognito_ergosum; телефон: 79214395617; електронна пошта: [email protected], [email protected]).

Подібно до свого брата, Анастасія Корольова здобувала освіту за кордоном — у Великій Британії та Швейцарії.

Сестра: Тетяна Борисівна Королева (Богатова), народилася 26 червня 1958 року. Паспорт громадянки Російської Федерації: серія 4005, номер 210834, виданий 19 квітня 2004 року 34-м відділом міліції міста Санкт-Петербург.

Місце реєстрації: Російська Федерація, місто Санкт-Петербург, Ушаковська набережна, будинок 9, корпус 1, квартира 131.

Сестра генерала - приватна підприємиця, займається орендою та управлінням майном у Санкт-Петербурзі. Ймовірно є одним з номіналів його сім'ї.

Хрещеник: Марат Ігоревич Медоєв (народився 01.02.1982), колишній помічник начальника Управління ФСБ у Москві та Московській області генерала Дорофєєва, підполковник. Формальний власник маєтку сина об'єкта. Зареєстрована адреса: м. Москва, проспект Авіаконструкторів, 39, корпус 1, літера А, квартира 84; фактична адреса проживання: м. Москва, вулиця Казакова, 17/1, будівля 1, квартира 29.

Марат Мєдоєв є сином давнього друга Корольова-старшого, Ігоря Мєдоєва. Ігор Мєдоєв, який має звання героя Росії, вийшов у відставку з посади генерал-майора ФСБ, а також обіймав посаду помічника міністра оборони Росії в період з 2001 по 2010 роки. На даний момент Мєдоєв-старший мешкає у Словаччині.

У 2019 році російський журналіст Іван Голунов оприлюднив розслідування, у якому розкрив, що Марат Мєдоєв разом зі своїми колегами з ФСБ контролюють нелегальний ринок ритуальних послуг у Москві. Після цього Голунову підкинули наркотики і затримали.

***

Генерал Корольов та його сім'я живуть на широку ногу, як справжні олігархи: приватні авіаперельоти, розкішні автомобілі, розкішні маєтки та бізнес-активи, оформлені на підставних осіб. Це могло б викликати занепокоєння в російському суспільстві, якби воно було свідомим. Проте більшість росіян спокійно ставляться до розкішного життя своїх правителів. Україну ж у випадку з Корольовим цікавить лише перспектива його покарання як важливого елемента російської влади, безпосередньо причетного до агресії проти нашої країни.

Related posts