Поливання вогнем: які факти відомі про український "дрон-дракон"?


Міністерство оборони України разом із кількома блогерами нещодавно поділилися в соціальних мережах відео, на якому дрон здійснює атаки на лісові укриття, що слугують прихистком для російських військових. Під час польоту він випускає речовину, схожу на вогняний дощ, яка обрушується на лісові масиви. На екрані видно, як цей ефект викликаний хімічною реакцією розплавленого металу: основним компонентом "драконового" боєкомплекту є термітна суміш, що складається з алюмінієвого порошку та оксиду заліза. Вочевидь, її активація відбувається за допомогою електродетонатора. Ця суміш здатна горіти при температурі до 2200 градусів за Цельсієм, що дозволяє їй знищувати майже будь-які матеріали, включаючи сталь, і, зокрема, лісові укриття та техніку. DW зібрала інформацію про нові "дрони-дракони".

Після публікації відеоматеріалів у засобах масової інформації, Збройні сили України (ЗСУ) офіційно підтвердили перші бойові застосування "дронів-драконів". У 60-й окремій механізованій Інгулецькій бригаді цю нову технологію охрестили "крилами помсти" та зазначили, що вона здатна знищувати ворожі позиції з такою точністю, яку не може забезпечити жоден інший вид озброєння.

Серйозність загроз, які несе ця розробка, визнали навіть російські пропагандисти, що трапляється вкрай рідко. "На жаль, вони справді є дуже ефективними", - цитує видання "Московський комсомолець" слова "військового експерта", колишнього бойовика з так званої "ЛНР". "Займисті суміші буквально випалюють позиції, а також лісові масиви, які відкривають наших військовослужбовців". Пізніше в соціальних мережах з'явилися відео, які підтверджують руйнівний вплив дрона-вогнемета від Збройних Сил України.

Наразі точна інформація про те, на яких ділянках фронту Збройні сили України вже використовували цю нову розробку, залишається невідомою. Міністерство оборони України продемонструвало відеоматеріали з Харківщини, проте західні медіа не коментують деталі цього інноваційного засобу. Водночас, військовий аналітик та історик з фінської групи Black Bird Group, що спеціалізується на аналізі відкритих розвідданих, Еміль Кастехельмі зазначив, що завдяки геолокаційним технологіям було підтверджено використання цієї зброї також на запорізькому та донецькому напрямках. Крім того, зафіксовано щонайменше одну "драконову" атаку в прикордонній зоні Курської області, де з початку серпня триває операція ЗСУ.

Читайте також: Збройні сили України поповнять свій арсенал новими дронами-бомберами під назвою "Чорна вдова".

Використання терміту у військових цілях не є новим явищем. Ще в часи Першої світової війни німецькі війська застосовували термітні бомби, скидаючи їх з дирижаблів Цепелін на територію Великобританії. Ця технологія була розроблена хіміком Гансом Ґольдшмідтом, і спочатку призначалася для мирних цілей, зокрема, для зварювання залізничних колій. Під час Другої світової війни термітні авіабомби використовували як нацистська Німеччина, так і сили союзників, що боролися проти гітлерівського режиму.

Окрім цього, до категорії запалювальної зброї відносяться білий фосфор і напалм. Напалм, зокрема, активно застосовувався збройними силами США під час конфлікту з Японією в період Другої світової війни, а також у В’єтнамі, де США підтримували повітряні сили Південного В’єтнаму. Емблемою цих сил був дракон, а основним бойовим літаком вважався літак Dragonfly ("Летючий дракон").

Запалювальна зброя згадувалася в численних військових конфліктах. Під час війни між Росією та Україною неодноразово фіксувалися випадки використання заборонених засобів, включаючи хімічну зброю. Зокрема, армії РФ не раз закидали використання боєприпасів на основі білого фосфору, зокрема під час наступів на такі міста, як Маріуполь, Авдіївка та Вугледар.

Також зверніть увагу: Буданов повідомив, що українські безпілотники можуть вражати цілі на відстані до 1800 км.

Згідно з міжнародним правом, речовина терміт та його суміші не заборонені для ведення воєнних дій. Разом з тим, заборонено використовувати його проти цивільних цілей. Це зумовлено жахливими наслідками впливу на організм людини, пояснила у розмові з Deutsche Welle військова експертка з Королівського коледжу в Лондоні Марина Мірон. "Проблема застосування термітної суміші в тому, що вона досить невибіркова. Тому, хоча вона й не заборонена як така, третій протокол Конвенції про конкретні види звичайної зброї обмежує її використання суто військовими цілями, оскільки боєприпаси можуть спричиняти сильні опіки й пошкодження органів дихання".

У 1972 році Генасамблея ООН ухвалила резолюцію, назвавши її "категорією зброї, на яку дивляться з жахом". Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch через пів століття, у своєму звіті від 2022 року, писала про високу смертоносність запалювальної зброї, вказуючи, що лікування від отриманих опіків може тривати місяцями.

Понад 2,5 року війни РФ проти України призвели до появи великої кількості розробок та інновацій, особливо у галузі застосування БпЛА-технологій та дронів. Дмитро (Дімко) Жлуктенко з благодійного фонду "Лапка Дзиґи" забезпечує українських військових високотехнологічним обладнанням та спорядженням, серед якого й дрони. Зараз співзасновник фонду сам проходить військові тренування.

У бесіді з DW з секретної локації в Україні він підкреслив, що українські оператори застосовують "дрони-дракони" виключно для знищення військових цілей, які розташовані далеко від населених пунктів. "Російська сторона використовує проти нас значно більш небезпечну зброю, включаючи удари по цивільних об'єктах. Тому я вважаю, що ми дотримуємось всіх норм відповідальності за цивільних осіб під час використання цієї технології", - зазначив Жлуктенко.

За його словами, тут важливо розуміти контекст: російські збройні формування масово окопалися в українських лісосмугах, які слугують їм у теплу пору року природним укриттям. "І основне завдання - знищити укриття та "викурити" їх з окопів. Зараз в українських лісах дуже сухо. Тож враховуючи, що росіяни сильно смітять довкола своїх позицій та не дуже дбало поводяться зі своїми боєкомплектами, все це дуже добре палає і просто змушує їх відступати", - пояснює Жлуктенко і додає, що гасити масштабні пожежі, спричинені українським "драконом", російським силам просто нічим.

У зазначеному звіті правозахисної організації HRW акцентується увага на серйозних наслідках використання цієї зброї для навколишнього середовища та сільськогосподарських угідь, оскільки термітна суміш знищує все на своєму шляху. Управління ООН з питань роззброєння (UNODA) також підкреслює, що пожежі, викликані цією зброєю, "важко прогнозувати та контролювати".

Хоча український волонтер визнає серйозні екологічні проблеми, він відверто заявляє, що для нього на кону стоїть щось значно важливіше. "Мене більше турбує визволення України від російської агресії, ніж наслідки для природи. Я вважаю, що основна загроза для України – це втрата її суверенітету. Чесно кажучи, мені байдуже, що відбувається з лісовими пожежами чи іншими екологічними проблемами, якщо наша країна залишається територіально цілісною", - підкреслив Жлуктенко в інтерв'ю DW. Він також додав, що українські фахівці продовжать експериментувати з новими технологіями, аби перемогти російські війська в цій війні.

Читайте також: Американський військовий аналітик: Росія та Україна прискорюють гонку дронів

Хоча перші зображення з поля бою справили велике враження на багатьох, аналітики поки що утримуються від прогнозів щодо впливу використання "драконів" на хід військових дій. Ймовірно, вони не зможуть повністю замінити FPV-дрони або авіацію для атак на піхоту та техніку, однак можуть стати корисними для економії більш дорогих боєприпасів. Це також може стати значним фактором підвищення вогневої потужності, зазначає Еміль Кастехельмі. Крім того, несподіване падіння вогню з неба, немов з пащі дракона, має руйнівний психологічний вплив на ворога, додає фінський експерт.

Крім того, багато що залежатиме від реакції армії Росії. На початкових етапах у них, здається, не було готових рішень. Проте російські "воєнкори" відразу почали розмірковувати над варіантами, як "перемогти дракона". Кастехельмі передбачає, що відповідь російських сил полягатиме в копіюванні та відтворенні технологій, оскільки базові технології доступні. За деякими даними, перші російські аналоги "драконів" вже знаходяться на етапі готовності.

Related posts