"Зниження популярності Telegram з 80% до 5-7% усуне будь-які серйозні ризики", - заявив нардеп Юрчишин, коментуючи можливу заборону цього месенджера.
Нардеп розповів, що у нас зараз стратегічна лінія - не про заборону Telegram , а це знаходження механізмів модерування, зниження рівня небезпеки.
У вересні в Україні, на тлі арешту Павла Дурова у Франції та його звинувачення у відмові співпрацювати з правоохоронними органами з питання модерації Telegram, виникла суспільно-політична дискусія на тему потенційної заборони месенджера в Україні. Глава ГУР Буданов вважає, що Telegram загрожує національній безпеці. Водночас народний депутат Ірина Констанкевич говорила, що в Україні немає законодавчої бази для закриття Telegram-каналів. Із запитанням, чи реально на рівні як політичному, так і технічному обмежити роботу Telegram, якщо менеджмент сервісу не йтиме на контакт з українською владою, УНІАН звернувся до голови Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова Ярослава Юрчишина.
Чи реально заборонити "Телеграм" в Україні з технічної точки зору? І які органи мають цим займатися?
Насправді, існує відповідна законодавча основа. Це законодавство, що регулює санкції, яке вже застосовувалося для блокування платформ "Однокласники" і "ВКонтакте". Таким чином, юридично, теоретично, якщо РНБО ухвалить рішення, яке буде реалізоване указом президента про накладення санкцій, така перспектива цілком можлива.
З технологічної точки зору, це є більш складним завданням, ніж у випадку з "Однокласниками" та "ВКонтакте". Специфіка використання змінилася, адже попередні соціальні мережі здебільшого функціонували на комп'ютерах, що дозволяло провайдерам Інтернету легше впроваджувати необхідні технологічні рішення.
Тепер необхідно активувати ті ж механізми, які використовувалися для блокування певних пропагандистських каналів. Це означає, що ми звернемося до Apple та Google Play. Apple Store і Google Play мають можливість за запитом країни обмежити доступ до завантаження певних додатків, у даному випадку - Telegram.
Чи зможе це абсолютно, на 100%, заблокувати Telegram так, як це сталося з "ВКонтакте" та "Однокласники"? Гарантій немає, адже завжди існують способи обійти блокування, наприклад, за допомогою VPN або інших методів. Проте зниження використання з 80% до 5-7% фактично усуває будь-яку серйозну загрозу.
Чи допоможе закриття "Телеграму" реально захистити людей від російської пропаганди? Наскільки це, скажімо так, великий відсоток йде через "Телеграм"?
Це питання викликає жваві обговорення. Адже це дозволить на певний час зменшити величезну частину контенту. Не стверджую, що це буде 50%, але знизить його обсяги помітно. "Телеграм" на сьогодні є основною інформаційною платформою для українців. Однак куди ж перемістяться ці користувачі? В більшості випадків, ймовірно, вони знайдуть новий притулок у TikTok, де викликів з російською пропагандою також вистачає, а іноді й більше, адже контролювати та аналізувати візуальний контент набагато складніше, ніж текстовий.
Тому це може на певний час зменшити активність, але не вирішить питання суттєво і загалом.
Закриття "Телеграму" може призвести до певних репутаційних наслідків для уряду, оскільки цей месенджер користується великою популярністю серед населення.
Безсумнівно. Саме з цієї причини це і не реалізується. Якби це був маловідомий месенджер, уряд давно б вживав заходів для його закриття. Крім того, влада вклала чимало ресурсів і фінансів у просування своїх офіційних та неофіційних каналів у Telegram.
Отже, не варто сподіватися, що наша влада зможе вжити таких рішучих заходів, поки що це залишається під питанням. Звичайно, це може змінитися після першого серйозного інциденту в сфері інформаційної безпеки, в якому буде задіяний "Телеграм" у результаті російської агресії.
З іншого боку, події, пов’язані з арештом Павла Дурова у Франції, відкривають можливості для більш лояльного варіанту розвитку ситуації — впровадження модерації. Власне, Дуров вже вживає певні заходи в цьому напрямку.
Звісно, це, в першу чергу, буде стосуватися європейських спільнот та Євросоюзу. Але ми можемо вести переговори з європейськими спільнотами, щоб це регулювання за їхньої ініціативи поширювалося і на нас. Ймовірне вдосконалення Digital Services Act, який зараз діє в Євросоюзі як механізм взаємодії з соціальними мережами.
Цей трек є для нас найбільш прийнятним, адже, незалежно від обставин, люди завжди прагнуть до комфорту, навіть у безпечних ситуаціях. Закриття "Телеграму" створить величезний дискомфорт для багатьох користувачів. Тому, якщо розвиток подій продовжуватиме йти у тому ж руслі, де Дуров поступово запроваджує модерацію, ми зможемо зрозуміти, як саме нам варто діяти, скільки часу знадобиться та які кроки адміністрація "Телеграму" може вжити для зменшення впливу російської пропаганди. Це, безумовно, буде набагато більш зручний і спокійний шлях.
Постає питання, чи дійсно ми маємо достатньо часу. В Європі цей ресурс, безумовно, є, адже вони не переживають війну. У нашій ситуації, на жаль, час вимірюється не годинами чи днями, а кількістю життів, втрачених на фронті та в тилу.
Отже, в цій ситуації, безумовно, хотілося б бачити більше рішучих дій з боку тих державних структур, які нині мають відповідні повноваження. У парламенті ведуться обговорення щодо можливості впровадження більш суворого контролю за соціальними мережами. Колеги з комітету гуманітарних питань пообіцяли до кінця вересня представити своє бачення цього питання. Проте, слід підкреслити, що йдеться не про заборону. Парламент має інструменти для регулювання цієї сфери.
Є ініціатива міністерства цифрової політики щодо санкціонування використання російських програм. Тобто є різні шляхи. Головне - йти ними, а не чекати, бо так виглядає, що переважно тактика обрана: "Давайте подивимося, що у Франції станеться з Дуровим, які наслідки цього будуть для "Телеграму", а вже тоді будемо приймати власне рішення".
Отже, ви не виключаєте можливості, що ми врешті-решт змінемо курс і замість закриття перейдемо до певного регулювання. Однак це залежатиме від того, коли "Телеграм" ухвалить відповідні рішення. Коли, на вашу думку, це може статися?
Це питання є досить складним. Варто зазначити, що наразі наш фокус не на закритті, а на очікуванні подій, що можуть відбутися в європейських спільнотах. Служба безпеки України давно підкреслює наявність загрози, тоді як Головне управління розвідки також звертає на це увагу, пропонуючи ідею деанонімізації власників Telegram-каналів. Однак, пан Буданов не уточнює, як це можна реалізувати без співпраці з адміністрацією "Телеграму". Якщо платформа не вживає заходів, то це питання залишиться нерозв'язаним.
Тому в даному випадку у нас зараз стратегічна лінія - не про заборону, а це знаходження механізмів модерування, зниження рівня небезпеки. Досить часто хайпово говорять про заборону, але питання - чи є така можливість? Є. Чи вона може бути застосована? Може. Але якщо вона за другий з половиною рік після повномасштабного вторгення не застосована на РНБО і Офісом президента, то шанси, що вона буде застосована, досить таки невеликі.