Німецькі дрони нового покоління: чому їх називають "міні-Таурус"?
Що відомо про постачання нових німецьких дронів?
Згідно з інформацією, наданою виданням BILD, німецький стартап Helsing, що спеціалізується на дронах з штучним інтелектом, у вересні 2024 року уклав угоду з українським Міністерством оборони на постачання чотирьох тисяч ударних безпілотників. Як повідомляє Neue Züricher Zeitung, виробництво організоване українською компанією в партнерстві з німецькою стороною. Фінансування закупівлі для Збройних сил України буде здійснено за рахунок німецького бюджету. Очікується, що перші поставки почнуться в грудні і складатимуть кілька сотень дронів щомісяця. Хоча випробування дронів на передовій нещодавно завершилися, їх удосконалення продовжиться під час експлуатації в "польових умовах". Мова йде про одноразові дрони-камікадзе, заповнені вибухівкою.
Зазвичай дрони-камікадзе, які вже стали стандартним ударним засобом на полі бою, є вразливими до протидії із застосуванням засобів радіоелектронної боротьби. Нерідко противнику вдається нівелювати роботу дронів, створивши радіоперешкоди: безпілотники втрачають зв'язок з оператором або збиваються з курсу хибними координатами і в результаті падають, не долетівши до цілі. Дрони від Helsing орієнтуються на місцевості, використовуючи штучний інтелект і можуть продовжувати рух до заданої цілі навіть у разі втрати зв'язку. Саме за це їх у фахових колах вже охрестили "міні-Таурусами", адже німецькі крилаті ракети Taurus, які уряд Німеччини досі відмовляється надати Україні, так само відрізняються стійкістю автономних систем наведення в умовах радіоелектронної боротьби.
"Безпілотник самостійно аналізує навколишню місцевість, використовуючи тисячі орієнтирів для визначення своєї позиції, що дозволяє оператору зберігати точний курс навіть у складних погодних умовах або в районах, де інфраструктура знищена. Коли ціль виявлена, оператор її підтверджує, після чого дрон самостійно наводиться на неї", - наводить BILD слова одного з експертів, знайомих з тестуванням новітнього безпілотника. Як зазначає співробітник видання, система самонаведення демонструє високу точність навіть під час радіочастотних перешкод.
Згідно з даними Neue Züricher Zeitung, основна відмінність між ракетою Taurus та її "міні-версією" полягає в тому, що перша програмується для атаки на певну статичну ціль перед запуском. У свою чергу, новий дрон застосовує штучний інтелект для виявлення цілей під час польоту, причому він спеціально налаштований на розпізнавання російської військової техніки. Використання штучного інтелекту надає дрону значну перевагу навіть у порівнянні з такими потужними західними системами, як РСЗВ Himars, оскільки російські сили за час війни навчилися не лише глушити радіосигнали, а й створювати перешкоди для GPS-навігації.
За даними видання Bild, дрони зі штучним інтелектом мають радіус застосування у три-чотири рази вищий за звичайні дрони-камікадзе, які використовують у ЗСУ. Точної інформації щодо того, як далеко можуть залітати нові німецькі безпілотники, немає. Виробник відмовляється відповідати на такі запитання, посилаючись на військову таємницю. Радіус дії стандартного FPV-дрона (дрона, який керується у режимі віртуальної реальності) становить пересічно від 7 до 10 кілометрів. Таким чином, дальність польотів "міні-Тауруса" орієнтовно може становити до 40 кілометрів. Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус (Boris Pistorius) в інтерв'ю BILD зазначив, що Збройні сили України із застосування нових дронів зможуть уражати "високовартісні військові цілі, такі як російські штаби або логістичні засоби". Зазвичай командні пункти і логістичні вузли розташовані на деякій відстані від лінії фронту, тож стандартні FPV-дрони до них не долітають.
Читайте також: Умєров: Ми здатні виробити кілька мільйонів дронів
Даних про потужність вибухової частини дрона немає. За даними BILD, безпілотник "має достатньо вибухівки, аби знищувати російські танки або бліндажі", а також здатен бити по техніці противника на повному ходу. Безумовно, "міні-Таурус" значно менш потужний, ніж справжній Taurus, який може пробивати товсті бетонні укриття. Можна припустити, що він має сильніший вибуховий заряд, ніж пересічні FPV-дрони. В іншому разі ефективність використання таких дронів могла би викликати питання.
В окремих випадках, при точному влучанні в уразливу зону, наприклад, під баштою, FPV-дрони здатні знищити навіть танк. Ціна такого дрона зазвичай становить кілька сотень євро. У той же час, новий німецький дрон має значно вищу вартість. Хоча офіційних даних про ціну немає, видання BILD, посилаючись на добре обізнані джерела, повідомляє, що дрон компанії Helsing коштує менше, ніж російський "Ланцет", чия вартість оцінюється приблизно в 35 тисяч євро. Це свідчить про те, що ефективність нового дрона у бойових умовах залежить від його здатності вражати пріоритетні цілі, що має бути значно вищою, ніж у звичайного FPV-дрона.