"Ні, медичний канабіс не спричиняє фізичну залежність", – стверджує Іваненко. 11.09.2024
Медичний канабіс. Зображення для ілюстрації: Суспільне.
"6 млн пацієнтів в Україні потребують медикаментозного лікування своїх психологічних станів"
Приблизно п’ять років знадобилося для того, щоб цей законопроєкт був прийнятий і, зрештою, набрав чинності. Чи ви повністю задоволені його нинішньою версією?
Наразі так, абсолютно задоволені. Ми працювали з народними депутатами після першого читання, щоби зробити цей законопроєкт більш корисним для пацієнтів. І мені здається, що все вдалося. Це тривало п'ять дуже складних, довгих років боротьби, почалася війна, люди почали виїжджати з країни -- саме пацієнти з тяжкими захворюваннями, які потребують цього препарату. Але з війною у нас також і зросла кількість людей, тому що в нас посттравматичні, стресові розлади, психічні розлади, психологічні проблеми в людей, тобто війна дуже сильно загострила цю проблему. Якщо ми 5 років тому говорили від імені пацієнтської спільноти, що приблизно 2 млн пацієнтів, які в Україні живуть із тяжкими захворюваннями і потребують цих ліків, то зараз уже навіть Міністерство охорони здоров'я під час війни -- здається це був перший рік повномасштабного вторгнення -- вже тоді вийшла із заявою, що у нас 6 млн пацієнтів в Україні, які потребують медикаментозного лікування своїх психологічних станів. Тому війна загострила і дуже сильно актуалізувала цю проблему. Нам вона і допомогла все ж таки вибрати це рішення.
На початку своєї каденції президент України висловлював підтримку легалізації медичного канабісу, однак згодом змінив свою позицію на користь уряду. Законопроєкт, який було внесено до Верховної Ради, був розроблений саме урядом, а Міністерство охорони здоров'я стало його ініціатором. Переконати депутатів у важливості цього питання виявилось досить складним завданням. Найбільше труднощів виникло із збором голосів та демонстрацією народним обранцям, що дане питання є надзвичайно актуальним і має стати для нас справжнім порятунком.
Суспільство, в принципі, було більш-менш готове -- це навіть показувало опитування, яке проводив президент, ще не будучи президентом. Тоді було опитування, кілька питань -- він, як кандидат у президенти, ставив людям, і одне з цих питань було якраз ставлення людей до медичного канабісу. І ми тоді зрозуміли, що суспільство підтримує, навіть до війни, тому що результати показали, що більше 60% українців схвально і дуже добре відгукнулися на цю ідею.
Ухвалений в Україні закон - про ліки на основі медичного канабісу
Нещодавно Київський міжнародний інститут соціології провів дослідження громадської думки щодо ставлення українців до легалізації медичного канабісу. За результатами опитування, 43% респондентів висловили позитивне ставлення до легалізації, 16% – негативне, а 41% – нейтральне або не визначилися. Коли соціологи уточнили, що мова йде про легкий наркотик, зокрема маріхуану, результати виявилися схожими: 45% підтримують легалізацію, 23% – проти, і 32% – не змогли визначитися. У третьому опитуванні, де акцентували увагу на знеболювальному ефекті, 57% українців висловили підтримку легалізації, 14% – проти, а 28% – не визначилися.
Тут неправильно було закладено саме питання, тому що це не марихуана -- легкий наркотик, це ліки. Це дуже важливо розуміти і розрізняти. Закон, який ухвалений в Україні, про ліки на основі медичного канабісу. Це не рекреаційний канабіс, ми не можемо його взагалі називати наркотиком, тому що він не має рекреаційної дії, це ліки, які полегшують стани, які полегшують болі, які допомагають боротися з нудотою, блюванням при вживанні хіміотерапії, це ліки, які знімають напади судомні у пацієнтів з різними станами, з різними захворюваннями, які мають різного виду судомні напади, це ліки, які допомагають лікувати анорексію, лікувати наслідки або ефекти від вірусу імунодефіциту людини, тобто ми їх абсолютно не можемо порівнювати з наркотиками, тому що вони не призводять до фізичного звикання, це ліки, які вам виписує лікар.
Звичайний коноплі та медичні сорти.
Яка саме відмінність між медичним та звичайним канабісом?
► Звичайний канабіс -- це рекреаційний наркотик, він заборонений в Україні і залишається забороненим.
► Медичний канабіс -- це ліки, які дозволені державою і обіг яких дуже жорстко контролюється державою. І до нього доступ будуть мати лише пацієнти, яким цей препарат випише лікар. Це не легкий доступ до цих ліків. Якщо порівнювати навіть нинішній доступ до рекреаційного канабісу і той доступ, який в нас буде до медичного канабісу -- щоб отримати ліки з медичного канабісу, треба багато кіл пройти і постаратися ще їх отримати. Треба дійсно мати тяжке захворювання, треба дійсно, щоб вас лікар вів і пробував різні схеми лікування, які вам не підійдуть, і лише в тому випадку буде застосований медичний канабіс, який вам випише лікар за рецептом, який потрібно буде піти в аптеку купити, контролювати постійно його наявність, якщо він вам допомагає -- з ним пацієнтам легше жити -- постійно оновлювати ці рецепти, щоби знову ж таки могти купити раз на місяць його, наприклад. Тобто тут держава попіклувалася про те, щоби доступ до цього препарату був дуже регульований і контрольований.
Доступ до рекреаційного канабісу заборонений у нас у країні.
Була не одна версія законопроєкту -- ви тривалий час до цього йшли. Що конкретно передбачає цей закон, який недавно набув чинності?
Він передбачає доступ до ліків на основі медичного канабісу, які можна буде продавати в українських аптеках, які можна буде в аптечних умовах у спеціальних ліцензійних аптеках виробляти навіть, відповідно до рецепту, який випише лікар пацієнтові, призначати лікар пацієнтові зможе, пацієнт може ці ліки з собою перевозити, мати при собі ту саме кількість, яку виписав лікар, можна їх мати при собі, можна з ними перетинати кордон. Цей закон дозволяє вирощування в Україні сировини і виготовлення з цієї сировини лікарського засобу. Я вважаю це дуже прогресивним, тому що нам це допоможе зменшити вартість і збільшити доступність цих ліків. Тому що ліки, вироблені в Україні на основі української сировини точно не будуть коштувати стільки, скільки привезені з-за кордону і зареєстровані іноземні ліки.
В Україні налічується приблизно 600 лікарень, які займаються первинним впровадженням медичного канабісу.
Яка була цінова різниця до прийняття цього закону? Чи мали пацієнти з онкологічними хворобами можливість користуватися знеболювальними засобами, що покращували їхнє самопочуття? Яка вартість їхніх медикаментів на той час, і якою може бути ціна зараз, після впровадження закону, коли в Україні з'явиться можливість вирощувати та застосовувати ці препарати?
Ніхто досі не робив такого прогнозу, і на даний момент досить складно оцінити ситуацію, оскільки ми не маємо чіткого уявлення про обсяги споживання медикаментів. Існує безліч чинників, які впливають на це. Лікарі ще не зовсім розуміють, як правильно виписувати ці препарати і в яких дозах. Тому нам необхідно провести інформаційно-освітню кампанію для медичних працівників, щоб зняти їхні побоювання і пояснити, як правильно призначати ліки, оскільки це наркотичний засіб — він легальний, але має обмежений обіг. Це може суттєво ускладнити ситуацію з боку лікарів. Ми також не знаємо, які обсяги будуть потрібні, і які ризики несе їхня відповідальність. Проте, питання регулювання вже добре прописано в наказі Міністерства охорони здоров'я, який вже підписаний міністром та проходить через інші інституції. Незабаром він стане доступним. Цей документ міститиме конкретні захворювання, для яких призначається медичний канабіс, а також визначить, хто має право його призначати і які форми випуску будуть дозволені в Україні. Ми, представники пацієнтської спільноти, працювали з Міністерством охорони здоров'я над списком станів, для яких буде дозволений медичний канабіс, використовуючи досвід інших країн, таких як Німеччина, Ізраїль і Канада. Ми намагалися максимально адаптувати ці списки до українських умов. Проте, одне питання, яке залишилось невирішеним, стосується посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Міністерство поки що не готове включити його до списку, оскільки в світі немає достатньої доказової бази щодо лікування медичним канабісом цього стану, адже це рослинний препарат, і досліджень з ним проведено мало. Однак, результати спостережень в інших країнах, таких як Ізраїль, засвідчують позитивні ефекти медичного канабісу для людей з психологічними травмами. Ми знайшли компроміс, за яким лікарі зможуть призначати цей препарат, якщо вважатимуть це необхідним, з урахуванням міжнародних практик, але тільки в університетських лікарнях, де є наукова база. Цей підхід забезпечить доступ пацієнтів до медичного канабісу, оскільки в Україні близько 600 таких лікарень. Інші стани, не включені до наказу, також можуть отримати медичний канабіс за аналогічною схемою через лікарську консультаційну комісію. Якщо ми виявимо значну потребу у спрощенні цього процесу, Міністерство готове внести зміни до наказу, щоб покращити доступ пацієнтів. У мене є велике бажання провести національне дослідження, навіть якщо це буде спостереження, в національних лікарнях, куди потрапляють військові з важкими фізичними та психологічними травмами. В Україні є всі можливості для цього, і ми можемо показати світу результати нашого дослідження на фоні війни, що триває. Закон також передбачає використання канабісу для наукових цілей, тому ми маємо всі підстави для проведення таких досліджень.
Інна Іваненко. Джерело зображення: patients.org.ua
"Ні, медичний канабіс не призводить до розвитку фізичної залежності."
Тут є ще деяке упередження в частини суспільства: коли людина отримує дозвіл користуватися цими ліками на основі канабісу, вона відчуватиме певне полегшення, тому що в основі цих ліків є саме такі речовини, які допомагають людині, наприклад, розслабитися. Чи не переросте потім лікування через медичний канабіс у звичку і постійне бажання підтримувати оцей стан?
У нас усі ліки мають приносити полегшення -- це нормально, і ліки на основі медичного канабісу теж мають такий ефект. З приводу залежності, скажу дуже просто: ні, медичний канабіс не викликає фізичної залежності. Це вже науково доведено в різних публікаціях. Ми, коли працювали, допомагали з Міністерством охорони здоров'я різні аргументи вишукувати при складанні наказу, який буде дуже чітко вже регулювати обіг, то ми бачили в різних джерелах, що ліки на основі медичного канабісу не викликають фізичної залежності. І якраз закон наш визначає дуже чітко простежуваність препарату: не можна буде пацієнту безконтрольно виписувати ці ліки, має наступити період, коли пацієнту стало легше і коли він уже не потребуватиме цих ліків, це буде вже дійсно вирішувати тільки лікар. Але весь процес, починаючи від вирощування медичного канабісу, від вирощування рослини до виробництва ліків, до виписування рецепту, він у настільки жорстко прописаний, як не прописаний в інших країнах, де ці ліки використовуються. Тут просто кожен крок дуже чітко зарегламентований і ти не можеш від нього відступити.
Ми, разом з фахівцями з Державної служби лікарських засобів, які будуть регулювати обіг лікарських препаратів у нашій країні, а також з експертами Державного експертного центру України, відвідали Північну Македонію для вивчення їхнього досвіду в цій галузі. Ми досліджували, як у них організовані процеси, починаючи з вирощування рослин і закінчуючи їх доставкою в аптеки. Наша делегація була вражена системою контролю за вирощуванням, де кожна рослина має унікальний код, що дозволяє відстежувати її переміщення. Всі рослини перебувають під пильним наглядом відеокамер, а працівники строго дотримуються процедур, що регламентують належну виробничу практику. Ми запозичили ці суворі вимоги щодо вирощування та виробництва, і вже маємо постанову Кабміну, що регулює електронну інформаційну систему обліку вирощених рослин та препаратів, виготовлених на їх основі. Наразі ця система знаходиться на стадії розробки, і за попередніми оцінками, вона запрацює в жовтні. Коли система обліку та обігу буде впроваджена, медичний канабіс зможе з’явитися в аптеках, а лікарі зможуть виписувати рецепти, що забезпечить доступ пацієнтів до цього лікувального засобу. Спочатку в аптеках будуть доступні імпортовані ліки, олійки, а також можливе постачання активних фармацевтичних інгредієнтів у великих обсягах. В ліцензованих аптеках будуть виготовлятися відповідні препарати, до яких тепер долучається медичний канабіс. Аптекар зможе виписувати ці препарати пацієнтам на основі рецептів лікарів, забезпечуючи індивідуальний підхід до кожного випадку.
Є також ті, хто сумнівається в доцільності цього законопроєкту. Громадський активіст Тарас Ратушний зазначив, що ухвалений закон має неясні визначення і формулювання, а також не змінює статус канабісу як важкого наркотика.
Я не можу погодитися з цією точкою зору. Кабінет Міністрів вже здійснив корективи в список наркотичних речовин, перемістивши канабіс з першої таблиці (заборонені речовини) до другої таблиці (відомі як речовини з жорстким контролем обігу). Це означає, що ці речовини не є забороненими, а дозволені для використання під строгим контролем. У першій таблиці залишаються лише тяжкі наркотики, які вже виключені. Це питання було вирішено, щоб забезпечити доступ пацієнтів до необхідних ліків, адже це все ж лікувальний засіб. Так, це наркотичний лікарський препарат, і в нашій країні він не є єдиним; незабаром з’явиться ще один.
Закон є, все для цього зроблено, є політична воля, чекаємо на результат
Яким чином функціонуватиме електронна система, якщо в бюджеті не передбачено фінансування для цього?
Міністерство охорони здоров'я, зокрема заступник міністра, відповідальний за інформаційні технології, активно займається розробкою цієї системи. Немає жодних сумнівів у її запуску. Всі необхідні законодавчі норми вже ухвалені, ресурси підготовлені, і політична воля присутня. Очікуємо на результати. Вважаю, що вже в жовтні ми зможемо спостерігати перші прояви її функціонування.
Є конкретний пацієнт, який страждає від будь-яких болей і йому потрібен саме цей препарат. Як він може його отримати, що має він зробити, до кого звернутися, аби отримати ці ліки на основі медичного канабісу?
Міністерство охорони здоров'я наразі формує список медичних спеціалістів, які мають право виписувати подібні препарати. Це можуть бути як сімейні лікарі, так і фахівці в конкретних галузях. Що стосується захворювань і станів, за яких можливе призначення медичного канабісу, це, як правило, важкі недуги. Наприклад, в разі онкологічної хвороби, пацієнта супроводжує онколог, який добре обізнаний про препарати, що вже були призначені. Якщо ці медикаменти не дають бажаного ефекту або викликають небажані побічні реакції, лікар може ухвалити рішення про використання препаратів на основі медичного канабісу. Він виписує електронний рецепт, з яким пацієнт звертається до аптеки для придбання препарату. Наразі пацієнти купують ці ліки за власні кошти, але ми плануємо працювати над можливістю часткової компенсації, щоб частина витрат покривалася державою. Ми також розглядаємо, чи варто включити певні категорії пацієнтів, таких як військовослужбовці або особи з конкретними захворюваннями, в цю програму. Першочергове завдання — забезпечити доступність цих ліків в аптеках.