"Не повинні ставити під загрозу статус гривні": Національний банк працює над реакцією на зростання використання криптовалют у розрахунках.
Національний банк України (НБУ) планує вжити заходів щодо поширення використання криптовалют для того, щоб уникнути потенційних загроз для стабільності гривні.
Цю інформацію поділив голова Департаменту інтегрованого нагляду за банками Національного банку України Андрій Котюжинський під час інтерв'ю в подкасті "Що з економікою?", створеному Центром економічної стратегії (ЦЕС).
"Усі ми знаємо про електронні магазини, які починають приймати криптовалюту як засіб платежу. Існує також певна частина сірого IT-сегменту, де заробітна плата виплачується у крипті. Відтак, з'являються сервіси, які дозволяють використовувати криптовалюту для звичайних покупок. Це ті тренди, на які Національний банк планує реагувати", - зазначив керівник департаменту Нацбанку.
За його словами, до ухвалення законодавства, яке має врегулювати статус криптовалюти в Україні, НБУ докладатиме зусиль, щоб це явище не стало масовим.
"А коли стане - повернути його в адекватне регульоване поле, щоб крипта не створювала ризиків для функціонування гривні, як єдиного платіжного засобу", - додав Котюжинський.
Як повідомлялося, у березні 2022 року президент Володимир Зеленський підписав закон "Про віртуальні активи", повторно прийнятий з урахуванням пропозицій голови держави у лютому того ж року.
Передбачалося, що законодавство створить легальний ринок віртуальних активів в Україні, і його контролюватиме Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР). Але для того, щоб ринок віртуальних активів запрацював у повному обсязі, необхідно внести певні зміни до Податкового та Цивільного кодексів України.
У квітні 2024 року представники Національного банку України повідомили, що країна, яка прагне стати членом Європейського Союзу, повинна впровадити європейські стандарти для регулювання ринку криптоактивів. Це стосується загальних правил ЄС, затверджених Європейським парламентом у квітні 2023 року, які охоплюють питання відстеження транзакцій з криптоактивами, запобігання відмиванню коштів, а також забезпечення нагляду та захисту прав споживачів у рамках ініціативи Markets in Crypto Assets (MiCA).
Основні аспекти регулювання включають прозорість, надання інформації, авторизацію та контроль за транзакціями. Споживачі отримають більше інформації про ризики, витрати та комісії, пов'язані з їхніми фінансовими операціями. Додатково, нова законодавча база сприятиме підтримці цілісності ринку та фінансової стабільності, регулюючи публічні пропозиції криптовалют.