Чому Лукашенко переміщує ЗРК "Полонез" до українського кордону та яка це зброя - аналітик Defense Express Олег Катков пояснює.


Самопроголошений лідер Білорусі Олександр Лукашенко оголосив про переміщення зенітно-ракетних комплексів "Полонез" до кордону з Україною. Що являє собою ця зброя, з якою метою здійснюються ці маневри і яка роль Китаю в цьому контексті?

Більш детальну інформацію про цей тип озброєння надав в ефірі телеканалу "Прямий" головний редактор програм інформаційно-консалтингової агенції Defense Express Олег Катков.

"Полонез" - це не просто зенітно-ракетний комплекс, а справжня багатофункціональна ракетна система. Вона має китайське походження. У свій час Білорусь придбала цю систему у Китаю і дала їй назву "Полонез". Ця система використовує китайські ракети А-100 та А-200, які відрізняються по дальності. Ракета А-200 має дальність більше 200 кілометрів. Бойова частина цих ракет має відносно невелику вагу, приблизно 70 кілограмів, а можливо навіть і 45 кілограмів. Загальна кількість таких систем у Білорусі становить до 10 одиниць, повідомляє військовий аналітик.

За його твердженням, білоруський диктатор, вдаючись до таких маневрів військової техніки, намагається лише залякати своїх сусідів, використовуючи ці "Полонези" як своєрідне "пугало-жахачку".

"Звісно, Білорусь говорить про те, що вони навіть локалізували виробництво цих ракет самостійно. Величезні питання під цим є. Це така жахачка, яка є у Білорусі. Якщо у РФ є умовно ядерні ракети, то Білорусь традиційно при будь-якій незрозумілій ситуації говорить про те, що вона підтягує під кордон цей "Полонез". Зокрема, коли там були моменти на кордоні з Польщею, вона заявляла про те, що його перекидає лише до кордону Польщі. І всі такі: окей, перекидаєте - нам буде легше його знищити. І тут аналогічна ситуація", - пояснив Катков.

Зокрема, за його словами, українські прикордонники заперечують подібну інформацію. "Державна прикордонна служба України ще на етапі появи інформації про те, що Білорусь начебто перекидає додаткові сили до кордону з Україною, включно з танками, спростовує ці відомості, оскільки такі переміщення не фіксуються. Важливим аспектом є те, що Мінськ, можливо, зараз виконує роль своєрідного лякала для України, і ця роль продовжується. Саме тому Кремль підштовхує Мінськ до таких дій, і він знову починає демонструвати агресію", - підкреслив Катков.

Що відомо про комплекси "Полонез"

Згідно з інформацією від Defense Express, у 2016 році білоруські військові сили прийняли на озброєння новітній ракетний комплекс "Полонез", здатний вражати цілі на відстані до 200 км. Ця система замінила старі радянські пускові установки БМ-30 "Смерч", що використовувалися 336-ю ракетно-артилерійською бригадою, яка базується в Осиповичах Могильовської області.

"Полонез" є результатом спільної співпраці Білорусі та Китаю, зокрема з концерном CASC, що спеціалізується на військовій техніці, космічних і ракетних технологіях. До проекту також долучені компанії ALIT і Poly Technologies, які займаються експортом ракет. Основною ударною силою "Полонезу" є китайська ракета А200, здатна вражати цілі на відстані до 200 км з точністю в межах 30-50 метрів (CEP). Діаметр цієї ракети становить 301 мм.

Ракетна система БM-30 "Смерч" оснащена 12 некерованими ракетами калібру 300 мм. На противагу їй, Polonez пропонує вісім 301-мм ракет, які керуються інерційно-супутниковою системою. Ці ракети здатні одночасно вражати до восьми окремих цілей, які можуть бути виявлені та ідентифіковані за допомогою безпілотних літальних апаратів або інших сучасних розвідувальних засобів.

Комплекс "Полонез-М" можна класифікувати як реактивну систему залпового вогню, спеціально розроблену для запуску керованих ракет.

Фактично, йдеться про аналог української "Вільхи" з заявленою дальністю стрільби до 300 кілометрів. Теоретично, така дальність дозволяє Лукашенку загрожувати сусіднім державам, оскільки від білоруського кордону до Києва - приблизно 100 кілометрів, до Варшави - близько 150 кілометрів, до Риги - близько 220 кілометрів, а до Вільнюса - всього 30 кілометрів.

Білоруський комплекс "Полонез" дещо менше аніж повністю базується на технологіях китайської розробки. Наприклад, ракета до цього комплексу А200 калібру 301-мм взагалі розроблена в китайській China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT). Розробка "Полонеза" відбувалась за міжурядовою угодою Білорусі та Китаю, укладеній ще в 2013 році.

Білорусь не володіє власними технологіями та ресурсами для створення своїх ракетних комплексів. Водночас, залишається невизначеним, чи дозволить Китай режиму Лукашенка використовувати систему "Полонез" у разі прямого вступу Білорусі у війну на боці Росії. Питання експортного контролю за використанням ракетних технологій залишається актуальним на міжнародній арені.

Олександр Лукашенко висловив свою думку щодо ситуації у Курській області.

Самопроголошений лідер Білорусі Олександр Лукашенко раніше заявив, що Україна завдала удару дронами по білоруській території. За його словами, 9 серпня ввечері військово-повітряні сили та протиповітряна оборона Білорусі були приведені в підвищену бойову готовність через те, що нібито було зафіксовано близько десяти українських безпілотників.

Лукашенко висловив загрозу, зазначивши, що "жодна провокація не залишиться без відповіді". Водночас, за даними "Білоруського Гаюна", 9 серпня жодних дронів не було виявлено, і висловлювання білоруського лідера названо безглуздими.

Зазначимо, що 10 серпня міністр оборони Білорусі Віктор Хренін оголосив про план перекидання військ до кордону з Україною з метою "посилення" оборони Гомельської та Мозирської областей. У свою чергу, Рада національної безпеки і оборони України вважає, що таким чином Мінськ прагне відвернути увагу української армії.

Пізніше Міністерство оборони Білорусі повідомило, що 11 серпня танки вирушили до прикордонних районів з Україною. Там також зазначили, що підрозділи однієї з механізованих бригад Збройних сил Білорусі вже знаходяться в стані підвищеної готовності.

Цікаво, що нещодавно в небі над Білоруссю помітно зросла активність "шахедів". Це було частиною стратегії Кремля, який мав на меті нагадати самопроголошеному президенту Олександру Лукашенку, хто є справжнім господарем, і змусити його неухильно дотримуватися вказівок, уникаючи при цьому "політичних ігор" з Китаєм.

Related posts