Візит Моді до Києва: чого очікувати від цієї події
В Україну прибуває прем'єр-міністр Індії. Його приїзд до Києва заплановано на завтра. Візит Нарендри Моді до нашої країни стане першим в історії двосторонніх відносин між цими державами. На що слід очікувати? І про що сьогодні йшлося в промові індійського прем'єра в Польщі? Про це детальніше розкажуть мої колеги.
Індійський прем'єр у Варшаві. Нарендра Моді відвідав Польщу, щоб відзначити 70-річчя дипломатичних відносин між країнами. Свій дводенний візит він розпочав із покладання квітів до пам'ятників видатним індійським діячам.
І вже зустрівся з польськими прем'єром та президентом.
Під час зустрічі йшлося не тільки про двосторонні відносини, але і про міжнародні проблеми, зокрема про війну в Україні. Індійський прем'єр підкреслює: конфлікти має вирішувати дипломатія, а не гармати.
Нарендра Моді, глава уряду Індії:
Стан справ в Україні та Західній Азії викликає серйозне занепокоєння у всіх нас. Індія твердо переконана, що жодної проблеми чи конфлікту не можна вирішити військовим шляхом. Тому ми виступаємо за діалог і дипломатію для швидкого відновлення миру та стабільності. Індія готова співпрацювати з дружніми країнами, щоб надати всю необхідну підтримку.
З цим самим посланням уже завтра, у п'ятницю, Моді прибуде до Києва. Це буде перший подібний візит в історії двосторонніх відносин між Індією та Україною. Цей візит набуває особливої значущості, оскільки відбувається під час війни.
Спостерігачі вважають, що візит до Києва має на меті компенсувати поїздку до Москви в липні. Індійський прем'єр-міністр відвідав Росію одразу після свого переобрання на третій термін, що викликало хвилю критики. У Москві його прийняли з великою помпезністю, навіть попри жорстокі обстріли України, включно з атакою на "Охматдит". Під час зустрічі з Путіним, політик підкреслив, що війна в Україні була однією з головних тем обговорення.
Нарендра Моді, глава уряду Індії:
Конфлікти, бойові зіткнення чи терористичні акти — кожна особа, яка вірить у людяність, відчуває глибокий біль через втрату життів. Коли невинні діти стають жертвами, і ти бачиш, як вони гинуть, серце розривається від нестерпного болю. І в цьому контексті також точилися обговорення.
Хоча Індія офіційно не підтримала жодної зі сторін у російсько-українській війні, вона стала одним з головних бенефіціарів західних санкцій проти москви - скористалася нагодою купувати дешеву нафту.
Окрім того, через тісні зв'язки ще з радянських часів не голосує за невигідні росії резолюції ООН. Однак бажання Моді відвідати Київ високо оцінили у США.
Річард Верма, заступник Державного секретаря Сполучених Штатів Америки:
Ми розуміємо довготривалі відносини Індії з росією та певні зобов'язання Індії. Але я ціную позицію прем'єр-міністра Моді, яку той висловив заявою "зараз не час для війни, а час для миру".
До того ж, цей візит демонструє готовність Індії до співпраці, і Україні безумовно слід використати цю можливість для зміцнення партнерських зв'язків з Делі, зазначають експерти з міжнародної політики.
Аліна Гриценко, провідна експертка Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД):
Візит Нарендри Моді має стати для нас важливим стимулом для посилення українсько-індійських двосторонніх відносин, адже ми маємо міцну основу для співпраці. Це включає співробітництво в сферах ІТ, космічних технологій, промисловості, агропромислового комплексу, сільського господарства, медицини, фармацевтики тощо.
Звісно, не можна очікувати, що Індія негайно змінить свій підхід до конфлікту в Україні. Однак, сам факт візиту Моді до Києва вже є обнадійливим знаком, особливо для інших держав.
Аліна Гриценко, провідна експертка Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД):
Індія має потенціал вплинути на інші країни Глобального Півдня, стати прикладом для наслідування та сприяти Україні у залученні уваги і зміцненні політичної підтримки від цих держав. Мирний саміт у Швейцарії підтвердив важливість підтримки з боку країн та регіонів Глобального Півдня.
Індійські делегати брали участь у всіх етапах міжнародних переговорів щодо мирного врегулювання в Україні, що відбулися в Джидді, на Мальті, у Копенгагені та на саміті у Швейцарії. Є вагомі підстави вважати, що вони долучаться і до другої мирної конференції, яку Київ планує провести восени. Це може суттєво сприяти реалізації окремих пунктів мирного плану, запропонованого українською стороною.