Місто зниклих iPhone: тисячі викрадених смартфонів відправляють до Китаю
Останнім часом Британію захлеснула хвиля вуличних крадіжок, коли грабіжники на мопедах виривають з рук перехожих смартфони. Але сюрпризом виявилося, що ці телефони опиняються в місті Шеньчжень.
Поліція Великої Британії не докладає значних зусиль для пошуку вкрадених iPhone, оскільки це класифікується як незначне правопорушення. Проте кількість таких випадків настільки зросла, що журналісти вирішили дослідити, куди зникають ці телефони. З'ясувалося, що викрадені мобільні пристрої масово відправляються на склади в південному Китаї, де їх розбирають, збирають заново і продають за низькими цінами. Про це повідомляє Daily Mail.
Вкрадені мобільні пристрої часто виявляються в місті Шеньчжень, яке знаходиться на півдні Китаю, поблизу кордону з Гонконгом. Це місто відоме як "Кремнієва долина" Китаю завдяки великій кількості технологічних заводів. Шеньчжень займає четверту позицію серед економічних центрів материкового Китаю (після Пекіна, Шанхаю і Гуанчжоу) і є одним із трьох провідних фінансових центрів країни.
Саме тут зосереджені виробничі потужності таких провідних компаній в сфері електроніки та електротехніки, як Huawei, ZTE, Lenovo, Skyworth, TCL Corporation, BYD Electronic, Great Wall Computer Group та багатьох інших.
Саме тут розташований завод електронних сигарет Philip Morris International, а також безліч фабрик, технологічних парків, судноремонтний завод і багато іншого.
Також Шеньчжень з населенням понад 10 мільйонів осіб є домом для великих роздрібних точок, що торгують уживаними споживчими товарами.
Багато вкрадених телефонів було відстежено до Huaqiang South Road, маршруту, що вишикувався вздовж складів із доком на одному кінці. Вважається, що один зі складів на цій дорозі може приймати вкрадені мобільні телефони, які потім розбирають і продають.
Так, Сукру Хаскан, жертва вуличного грабіжника, відстежив свій вкрадений iPhone до вулиці Хуацян-Саут-Роуд, скориставшись функцією Apple "Знайти iPhone". І повідомив, що смартфон опинився в Китаї лише через два тижні після крадіжки.
Експерт з ІТ та кібербезпеки Томас Балогун, який досліджував ринок крадіжок телефонів у Китаї, розповів, що інцидент, який стався з Хасканом, став тривожно поширеним явищем.
Це справа злочинного характеру: злочинці обирають своїми цілями певні події, як-от фестивалі, і викрадають телефони у великих кількостях, перш ніж відправляти їх до Китаю. Там існує великий ринок вживаних телефонів, де не дотримуються правил проти імпорту крадених товарів і слабо регулюється продаж запчастин. Таким чином, вони або продають iPhone як вживаний пристрій, або розбирають на деталі, або застосовують для складання абсолютно нових телефонів", -- зазначив він.
Балогун поділився, що під час свого розслідування він виявив здатність злочинців збирати нові телефони з окремих компонентів всього за кілька годин.
"Якщо ви прийдете на один зі складів і захочете певну модель телефону, навіть якщо її немає в наявності, її зазвичай можуть зібрати з деталей за кілька годин. І у вас буде абсолютно новий телефон, зібраний із "донорів", -- сказав він.
У журналістки Клари Гаспар у березні вкрали телефон. Вона використовувала додаток Find My iPhone, щоб відзначити його як загублений, вказавши номер телефону на випадок, якщо хтось його знайде.
Проте невдовзі вона почала отримувати залякуючі повідомлення від грабіжника з півдня Китаю, який наполягав, щоб вона видалила його зі свого Apple-акаунту, аби він міг знову ним користуватися.
В одному з повідомлень було зазначено: "Тебе спіткає смерть. Я вбивав за набагато дрібніші речі, ніж якийсь телефон, тож побачимо, чи твоє життя для тебе важливіше за цей пристрій".
Клара також отримувала повідомлення, в яких злочинець погрожував вбити всіх її рідних, а її саму зґвалтувати і зарізати.
Марія-Діандра Опре, спеціалістка з кібербезпеки компанії Earthweb, розповіла, що викрадені мобільні пристрої постійно потрапляють до Китаю.
"Це не просто випадковість, а ретельно спланована дія злочинців, спрямована на використання слабких місць правоохоронних структур по всьому світу. Для злодіїв, які спеціалізуються на крадіжках смартфонів, торгівля викраденими пристроями за кордоном є привабливою через зниження ймовірності бути викритими. У деяких країнах відсутні ефективні правові механізми та засоби відстеження, необхідні для успішної боротьби з цими злочинами. Це дозволяє бандам безпечно збувати свої незаконно отримані товари, не боячись наслідків", — зазначила вона.
Дані зі статистики для інших країн відсутні. Однак, за інформацією з Лондона, крадіжка мобільного телефону фіксується кожні шість хвилин.
У 2022 році мешканці Лондона втратили майже 91 000 телефонів через крадіжки, що становить приблизно 248 пристроїв щодня. При цьому лише два відсотки вкрадених телефонів були знайдені.
Зловмисники часто атакують пішоходів у людних зонах, таких як станції, торгові комплекси чи концертні майданчики. Вони зазвичай підходять ззаду, тому жертви не розуміють, наскільки уразливим є їхній телефон, аж поки не стає надто пізно.
Найбільше постраждав район Вестмінстер, який приваблює туристів своїми театрами та розкішними магазинами. За рік, що завершився в грудні, там було зафіксовано 18 863 інциденти, що на 47 відсотків більше порівняно з 12 836 інцидентами за попередній рік.